Željko Bakalar: Vjerujem da Mostar više neće biti 'grad slučaj'
Željko Bakalar, predsjednik Središnjeg izbornog povjerenstva (SIP) BiH, rekao je Srni da su izbori u Mostaru zakazani za 20. prosinac 2020. jer nije bilo zakonskog uporišta da budu zakazani za 15. studeni, kada i u drugim lokalnim zajednicama u BiH. Kako je pojasnio, SIP BiH, prema Izbornom zakonu BiH, raspisuje izbore za bilo koju razinu vlasti najmanje 150 dana prije datuma održavanja izbora.
“Izmjenama Izbornog zakona BiH koje se tiču Mostara nisu propisani posebni, skraćeni rokovi za Mostar niti je dana ovlast SIP-u BiH da sam može skratiti rokove, kao što je slučaj s prijevremenim izborima, u kojem slučaju možemo imati kraće rokove i sami ih propisati“, obrazložio je sugovornik Srne Bakalar dodavši da su izbori za Mostar raspisani za datum koji je 150 dana od dana njihova raspisivanja.
“Nismo mogli nikako drugačije postupiti“, ističe Bakalar koji je dodao i da je SIP BiH razmatrao i 13. prosinac kao mogući datum izbora za grad Mostar kako bi oni bili održani malo ranije od božićnih blagdana.
“Da bismo izbore raspisali za 13. prosinac, morali smo ih raspisati 16. srpnja, a Zakon o izborima u Mostaru stupio je na snagu tek 18. srpnja. To je bila tehnička nemogućnost, iako su nam cilj i želja bili da se u najkraćem mogućem roku osigura da građani Mostara biraju i budu birani“, dodao je predsjednik SIP-a BiH. Otkrio je i da je jedino član SIP-a Vlado Rogić imao rezervu prema tom datumu, što je iznio i u svom izlaganju na sjednici i na konferenciji za tisak.
Bakalar dodaje da apsolutno razumije tvrdnje kolege Rogića, ali i ukazuje da zakon jasno nalaže da dan samih izbora, kada je glasanje, ne može biti na vjerski praznik jednog od konstitutivnih naroda u BiH. Naveo je i da se SIP BiH obratio i vjerskim zajednicama i da su od sve tri vjerske zajednice dobili odgovor da 20. prosinac nije vjerski praznik nijedne od tri vjerske zajednice u BiH. Upitan može li se, zbog različitih datuma održavanja lokalnih izbora u Mostaru, gdje lokalni izbori nisu održani 12 godina, te u drugim lokalnim sredinama, od tog grada nanovo napraviti 'grad slučaj', Bakalar je prenio nadu SIP-a da se to neće dogoditi.
“Nakana nam je bila omogućiti da mi ne budemo zadnja karika u lancu koja će Mostar držati bez izbora. Mišljenje Europske komisije je da izbori u Mostaru, navedeni kao jedan od ključnih prioriteta u BiH, budu konačno raspisani i održani. S druge strane, ispunjena je obveza iz presude Ustavnog suda BiH i Europskog suda za ljudska prava. Parlament je donio izmjene Izbornog zakona i mi nismo željeli biti neka finalna kočnica za održavanje tih izbora. Zakonski uvjeti su se stekli kada je zakon stupio na snagu“, zaključio je Bakalar.