Dnevni.ba - PRELOADER

ZMAJEVI “VOLE” KOMPLICIRANO: Puno naivno propuštenih prilika u 120 minuta za još jedan odlazak u ćorsokak

12 Sij 2021

Piše: Ersan Bijedić/Dnevni list

desk@dnevni-list.ba

Rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine je u dvomeču sa Estoncima u okviru skupine 2 kvalifikacija za Europsko prvenstvo u Mađarskoj i Slovačkoj 2022. godine upisala ukupni zaostatak od jednog gola jer su poslije poraza od 24:21 u Polvi, pobijedili u Bugojnu sa nedovoljnih 21:19.

Naši su ispustili puno prilika na tom putu, vodili su 14:11 poslije prvih 30 minuta u Estoniji pa izgubili sa najvećom mogućom razlikom koju je Estonija napravila tijekom susreta. U Bugojnu su opet imali 12:9 na poluvremenu, zatim u završnici 21:16, pa ipak dozvolili u posljednjim trenucima seriju od 3:0 Estonaca koja im je odnijela prednost spram izravnog konkurenta.

Utakmica u Bugojnu je donijela bolju obranu reprezentacije BiH, gdje su igrači pokazali više angažmana i volje da dokažu protivniku i javnosti da su kvalitetniji individualno, ako ne kao tim, međutim napad je opet postigao samo 21 pogodak. U tom napadu se vidjelo da je naš A tim pokušao ubrzati protok lopte i tako doći do prilika, ali je ipak razliku radila samo obrana. Podsjećamo da su naši u prvom dijelu meča tri puta promašili prazan gol gađajući sa svoje strane terena jer su Estonci stalno forsirali igru 7 na 6.

S obzirom na kadar koji posjedujemo, naša igra se još uvijek zasniva na sporom, dugom napadu sa puno dodavanja u kojem je na kraju ipak najvažnija individualna kvaliteta. Još jednom se pokazalo da taj napad teško funkcionira ako nije raspoložen Nikola Prce, od kojeg smo navikli da postiže golove i asistira. U tom napadu prvi organizator igre je Ivan Karačić kojeg ovoga puta nije bilo. A na drugoj strani je bio perfektno organiziran tim koji je kolektivnom igrom izvlačio maksimum svog potencijala u dvije utakmice.

Iz dva meča su Zmajevi sigurno mogli više izvući, posebno u prvom susretu da su imali pristup iz Bugojna. Međutim djeluje kao da nisu očekivali ovako koncentriranog i kompaktnog protivnika. Kad su kola krenula nizbrdo, kasnije je to teško bilo zaustaviti i nadoknaditi, iako su imali odlične prilike, ali i pokazali novu dozu neorganiziranosti u završnici drugog meča kad su izgubili tri lopte i promašili sedmerac.

Izabranicima Bilala Šumana sad ostaje najteži preostali put k Euru jer moraju bodove tražiti protiv Njemačke i u dvomeču sa Austrijom. U utakmicama gdje će ih vjerojatno većina otpisati, navikli smo da pruže više i budu konkurentni svojim protivnicima, a hoće li imati dovoljno snage i za osvajanje bodova, vidjet ćemo već 8. ožujka protiv Austrije u Bugojnu.

Šuman: Veliki problemi u napadu

Napad je opet postigao samo 21 gol i to je bilo opet ključno.

- Od početka je s naše strane bila nervozna igra. Pola minute prije kraja smo imali šansu za plus 4, ali smo završili sa plus 2. Ali to je sport. Obrana je radila dobar posao, ali smo imali velike probleme u napadu, plus u završnici tri tehničke greške i promašeni penal. Trebali smo samo završiti posao. Tako je kako je i ne možemo sad iz ove kože, rekao je izbornik Bilal Šuman i dodao:

- Nadam se da ćemo na sljedeće okupljanje doći sa boljim raspoloženjem pa ćemo vidjeti što možemo napraviti u preostalim susretima.

Sivertsson: Posebno sam zadovoljan s borbenim duhom

Estonci su upisali poraz u Bugojnu, ali dvoranu ipak napustili kao zadovoljniji tim.

- Vrlo sam zadovoljan kako smo se vratili poslije zaostatka od 5 golova, a posljednji pogodak Markusa Viitkara je bio jako važan. Opet smo bili dobri u obrani, posebno sam zadovoljan borbenim duhom ekipe. Imali smo problema tijekom čitave utakmice sa napadom 6 na 6 koji nije funkcionirao, a ovoga puta nismo imali uspjeha ni sa igrom 7 na 6, komentirao je izbornik Švedske Thomas Sivertsson.

Šesta pobjeda protiv Estonije

BiH i Estonija su dosad imali 12 susreta u kvalifikacijama za europska i svjetska prvenstva. Bh. tim je slavio 6 pobjeda, dok su Estonci upisali 4, a 2 duela su završila bez pobjednika. Gol razlika je sa 304:291 na strani BiH.