Dodik će prvi platiti stotine tisuća KM zbog besramnog vrijeđanja? Taj film nećemo gledati

Piše: V.S.Herceg
Na Trgu Krajine u Banja Luci jučer su prije početka sjednice Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS) održani prosvjedi novinara i građana zbog najavljenog Nacrta Izmjena i dopuna Kaznenog zakona RS prema kojem se kleveta iz parničnog postupka uvrštava u kazneni zakon, a koji je bio na dnevnom redu sjednice.
Novinari, snimatelji, fotoreporteri i predstavnici organizacija civilnog društva okupili se pred Narodnom skupštinom Republike Srpske i u znak prosvjeda protiv RS slomili olovke i zalijepili trake preko usta šaljući poruku kako će se usvajanjem takvog zakona zatrti sloboda govora i neovisni mediji.
Bit će zabranjeno lopova nazvati lopovom
Oštre reakcije na najavu usvajanja zakona pristižu danima, od medijske zajednice, novinara, međunarodne zajednice u BiH, Vijeća Europe, OHR-a, Izaslanstva EU u BiH, veleposlanstva SAD-a u BiH, USAID-a, OSCE-a itd. Istim se predviđaju drakonske novčane kazne za “povrjedu časti i ugleda”, klevetu, iznošenje privatnih informacija itd., od 5.000 do čak 120.000 KM.
Predsjednik kluba novinara Banja Luka Siniša Vukelić, je kazao kako su slomljene olovke ispred NSRS-a i zalijepljena usta novinara jasna poruka. Istaknuo je da će pisanje vijesti biti nemoguća misija, istraživačko novinarstvo neće postojati, te da će to na kraju osjetiti i građani.
Poručeno da će usvajanjem Nacrta “biti zabranjeno lopova nazvati lopovom” te da će, ukoliko on bude usvojen, “svi morati vagati što će kazati u javnom prostoru”.
Prosvjedi medijskih radnika i građana na Trgu Krajine organiziralo je Udruženje “Radnički pokret”, a poručili su da je “izglasavanje izmjena i dopuna Kaznenog zakona RS u ovoj formi znači stavljanje lanaca na noge i ljepila na usta jer neće biti načina da se iskaže nezadovoljstvo”.
-Održavati ćemo prosvjede diljem RS-a, a onda ćemo po potrebi organizirati i građanski neposluh. Ako se nacrt usvoji, nema prava ni radnika, ni građana, a ni medija, poručeno je s prosvjeda, a najavljeno je i potpisivanje građanske inicijative za povlačenje ovog zakona ukoliko isti bude izglasan.
-Ovakvih Zakona nema ni u Sjevernoj Koreji. Kleveta nije samo kleveta. Što god napišete na društvenim mrežama možete imati postupak. Ovo će utjecati na sve izuzev na političare, poručili su prosvjednici.
"Ne želimo živjeti u Sjevernoj Koreji", "Sloboda govora", "Otpor robovlasničkom sustavu" itd. transparenti su koje su jučer prosvjednici nosili u Banja Luci.
Više redakcija u Republici Srpskoj, uključujući i portal Capital vlasnika i urednika Siniše Vukelića, jučer su od 10 do 12 sati zatamnile ekrane i svoje web stranice u znak prosvjeda protiv usvajanja predloženog Nacrta Zakona.
-Medijska zajednica jednoglasno traži da se nacrt ovog zakona, u kojem su predviđena kaznena djela uvrjeda i klveta, kao i drakonske kazne za njih, povuče, te da se ne srlja s uvođenjem represije. Ako ovaj nacrt bude usvojen, pozivamo kolege i njihove redakcije u Republici Srpskoj i Federaciji BiH na solidarnost i da u tom trenutku zatamne svoje portale u znak prosvjeda, pozvali su.
Što se predviđa u nacrtu novog zakona
Navedeni zakon je u skupštinskoj proceduri i ne odnosi se samo na novinare i djelatnike u medijima, što bi taj entitet vratilo u najgore doba jednoumlja i represivnih, totalitarnih režima poput nacizma, fašizma i komunizma kada se zbog izgovorene riječi završavalo u nacističkim logorima, Golom otoku ili se “tajanstveno nestajalo”.
Podsjetimo da Nacrt novog kaznenog zakona u RS-u predviđa kaznena djela protiv časti i ugleda, odnosno kazneno djelo uvrjede i klevete, za što su predviđene novčane kazne do čak 50.000 KM.
-Tko uvrijedi drugoga kaznit će se novčanom kaznom od 5.000 do 20.000 KM. Ako je to učinjeno putem tiska, sredstava javnog informiranja, na javnom skupu zbog čega je uvrjeda postala dostupna većem broju ljudi, kazna je od 10.000 do 50.000 KM, navodi se.
Između ostaloga, predviđene su i visoke novčane kazne za pisanje o privatnom životu, gdje se predviđa da će se, “tko iznosi ili prenosi što god (?) iz osobnog ili obiteljskog života neke osobe što može naškoditi njegovoj časti i ugledu, kazniti s novčanom kaznom od 10.000 do 40.000 KM". Također, ako je prenošenje ovakvih vijesti urađeno putem medija, tiska, televizije, radija ili društvenih mreža, zbog čega je postalo dostupno višem broju osoba, kaznit će se od 20.000 do 100.000 KM, a ukoliko je “dovelo do teških posljedica za oštećene”, za počinitelja je predviđena kazna od 25.000 do 120.000 KM.
Također se predviđa da, ako je uslijed djela teže narušeno zdravlje osobe čiji je spis, portret ili snimak objavljen, učinitelj će se kazniti kaznom zatvora od jedne do pet godina, a ako je to dovelo do smrtne posljedice, počinitelj će se kazniti zatvorom od dvije do deset godina.
Višković: Možda zakon nikada ne bude…
Podsjetimo da je predsjednik Vlade RS Radovan Višković, prije nekoliko dana izjavio da “Zakon nije konačan i do usvajanja u formi nacrta do prijedloga može biti potpuno izmijenjen”, a ostavio je mogućnost i njegovog povlačenja iz procedure.
Kaže da mu nije jasno “zašto je negativna reakcija javnosti i medijske zajednice na predloženo, kada slični pa čak i strožiji zakoni postoje u zemljama Europske unije”, ali i kako “nije suglasan sa visokim novčanim kaznama”.
-Od nacrta do prijedloga svi članovi zakona mogu biti promijenjeni. Može biti i povučen. Može biti i da se ne pojavi prijedlog u roku od šest mjeseci nakon nacrta i da nikada ne ugleda svjetlo dana. Evo uviđam i ja neke elemente koje treba korigirati. Obim i razina novčanih kazni, ne slažem se da bude u tom rasponu. Očekujem da dođemo do zakona koji će onemogućiti reket – ako platite nećemo vas dirati, ako ne platite bit ćete predmet špekulacija, kazao je Višković, umirujući javnost obećanjem kako će biti organizirani i sastanci sa svim relevantnim akterima kao i široka javna rasprava u trajanju 60 dana, “pa i više ako bude trebalo”.
Poznajući čestu retoriku i često javno izgovorene uvrjede, pitanje je hoće li, ukoliko se i usvoji ovaj kontroverzan zakon, predsjednik RS-a Milorad Dodik odgovarati i „iskeširati“, primjerice 50-ak tisuća KM za uvrjedu novinarki i novinara? Upravo zahvaljujući slobodi govora Dodik može besramno izgovoriti i najprizemnije uvrjede, a da za to ne bude kažnjen. No, ovaj zakon ne odnosi se samo na medije – on obuhvaća sve žitelje Republike Srpske.