Kako će se rasplesti kriza oko formiranja vlasti u Federaciji BiH? Dvije stranke imati će četvrtinu vlasti iako nemaju ni 10% glasova

Dok teče rok od trideset dana za imenovanje Vlade Federacije BiH do kojeg vjerojatno neće doći u tom roku zbog odbijanja potpredsjednika Federacije BiH Refika Lende sve je neizvjesnije kako će se cijela priča o ovoj gorućoj političkoj temi na kraju rasplesti.
Nakon što se u Unsko-sanskoj županiji dogodio obrat u kojem su Stranka za BiH i Narodni europski savez sklopili koaliciju sa SDA i DF-om i na razini Federacije BiH otvorene su razne nove mogućnosti.
Nakon okretanja leđa strankama Trojke u ovoj županiji ova koalicija učvrstila je i svoju poziciju kada je u pitanju Federacija BiH. Iako za sada ne spominju mogućnost izlaska iz dogovora u okviru Osmorke, komplicirana situacija oko imenovanja Vlade Federacije BiH nakon isteka roka od trideset dana mogla bi promijeniti i tu situaciju.
Ova koalicija je uspjela postati gotovo sigurni učesnik vlasti u gotovo svim županijama, a izgledno je da će se to dogoditi i u okviru Vlade Federacije BiH. Ovaj politički blok iako ima samo devet federalnih zastupnika po svoj prilici uspio je u dogovoru sa Trojkom i HDZ-om BiH osigurati čak četiri federalna ministarstva.
Dvije stranke nemaju ni 10 posto podrške
Na taj način dvije stranke koje nemaju ni 10 posto (9 od 98) zastupnika u Parlamentu FBiH imati će gotovo četvrtinu ministarstava u Vladi Federacije BiH. O kakvoj se političkoj disproporciji radi dovoljno govori podatak da najjača politička stranka (SDA) u FBiH ima 25 posto glasova u FBiH i da po trenutnoj situaciji nije ni planirana da sudjeluje u Vladi FBiH.
Da stvar za ovu koaliciju bude još bolja gotovo je sigurno da će SBiH i NES sudjelovati s najmanje četiri ministra u Vladi Federacije BiH čak i ako sepromijene političke okolnosti u Federaciji BiH, pa SDA uđe u aranžman sa HDZ-om BiH.
Ukoliko bi se to dogodilo ove dvije stranke mogle bi čak zahtijevati i još veće učešće u Vladi FBiH. U cilju bilo kakvog opstanka na vlasti nije isključeno da bi SDA jedva dočekala takav rasplet situacije i velikodušno isporučila ovoj koaliciju i HDZ-u BiH što god požele.
Kako sad stvari stoje, zbog odbijanja nekih manjih stranaka poput da se opredijele za jedan od političkih blokova i koje odbijaju javno se izjasniti hoće li podržati Vladu Osmorke i HDZ-a BiH potpuno je jasno da SBiH i NES postaju nezaobilazan faktor i gotovo sigurni učesnik u budućoj Vladi FBiH bez obzira na rasplet oko imenovanja Vlade FBiH.
Ukoliko visoki predstavnik Christian Schmidt ne promijeni pravila oko izbora Vlade FBiH i ne kazni one stranke koje blokiraju volju parlamentarne većine vrlo je izvjesno da će doći do promjene i formiranja parlamentarne većine u kojoj će biti SDA, DF, HDZ BiH i koalicija NES/SBiH.
U tom raspletu vrlo je izvjesno da Igor Stojanović (SDP BiH) kao potpredsjednik FBiH ne bi blokirao parlamentarnu većinu i da bi potpisao Vladu FBiH ukoliko bi se napravila nova parlamentarna većina. Uostalom, takvo nešto i on sam već je jasno najavio. U više navrata rekao je da se ne bi ponašao kao Refik Lendo (SDA) već da bi bez dvoumljena dao potpis za formiranje Vlade FBiH ukoliko se uspostavi nova parlamentarna većina.
To ne bi bio prvi slučaj da kadrovi SDP-a pomognu formiranje vlasti u Federaciji BiH a da istovremeno iz svih kombinacija izbace vlastitu stranku. Sličan slučaj dogodio se i 2014. godine kada je SDP BiH odblokirao proces formiranja federalne vlasti na način da su izaslanici ove stranke dali potpise za izbor Milana Dunovića za izbor potpredsjednika FBiH nakon čega su SDA i HDZ uz pomoć manjih stranaka formirali Vladu Federacije BiH koja je i danas vlada Federacijom BiH.
Više je nego očigledno da SDA i DF igraju upravo na upravo takvu mogućnost za koju smatraju da će se dogoditi nakon isteka roka od 30 dana i to ukoliko visoki predstavnik Christian Schmidt ne donese promjene Izbornog zakona koje bi omogućile formiranje Vlade FBiH bez potpisa predsjednika i oba potpredsjednika Federacije BiH.
SDA i DF ulijeću na kraju
U cijeloj ovoj priči jako je važno hoće li HDZ BiH u takvom raspletu situacije pristati na novi dogovor koji će uključiti SDA i DF. Ukoliko se to dogodi, lako je moguće da se primijeni isti sadašnji dogovor oko raspodjele ministarstava u Vladi FBiH s tim da bi pozicije koje su sada predviđene za SDP, Našu stranku i NiP samo preuzeli kadrovi SDA.
U takvom scenariju najveći pobjednici i jedini nezaobilazni faktori u FBiH bili bi HDZ BiH i koalicija NES/SBiH jer su gotovo po svemu zacementirali svoje učešće u vlasti u obje moguće kombinacije. HDZ BiH bi u tom slučaju imao gotovo pola Vlade FBiH, a SBiH i NES bi četvrtinu ministara u toj istoj Vladi FBiH. I to sve uz činjenicu da njihov zajednički rezultat (HDZ-SBiH-NES) na izborima ne prelazi ni 25 posto ukupno dobijenih glasova.
Upravo ovaj apsurd koji je moguć samo kod nas pravi je razlog zašto visoki predstavnik Christian Schmidt ipak treba omogućiti formiranje Vlade FBiH po dominantno građanskom principu bez mogućnosti blokada od strane etnički izabranih predsjednika i potpredsjednika Federacije BiH. D. G.