Repromaterijali sve skuplji, Vlada će pomoći poljoprivredu

U Bosni i Hercegovini od veljače prošle godine do danas poskupilo je gotovo sve. Invazija Rusije na Ukrajinu čini svoje, stanje je globalo zabrinjavajuće, s sve to nažalost ne zaobilazi ni nas.
U moru poskupljenja među najosjetnijim je poskupljenje đubriva i ostalih preparata neophodnih za uzgoj i poljoprovredu. Trend poskupljenja roba, bolje upućeni kažu, prisutan je deceniju ipo, ali je sve eskaliralo u posljednjih godinu i pol.
Poticaji
Do poskupljenja je dovelo više faktora. Prije svega poskupljenje goriva. Ipak, ako govorimo o energentima, cijene se posljednjih mjeseci stabiliziraju, bilježe pad, međutim to se ne odražava na cijene u poljoprivredi.
- Cijene repromaterijala ne padaju lako. Ipak, vjerujem da će kroz ovu godinu doći do određene stabilizacije, kazao je ministar poljoprivrede HNŽ-a Donko Jović.
Stručnjaci predviđaju usporeniji rast inflacije na određenim razinama, vjerojatno između šest i sedam posto. Kako bi inflacija došla u prihvatljive okvire potrebno je uložiti dodatne napore. Planiran je i poticaj za poljoprivrednike.
- Nastojimo pomoći i osigurati dodatna sredstva, više nego što je to bilo prošle godine. Proračunom smo bili predvidjeli četiri milijuna, te ćemo dodatno još sigurno osigurati još 300 do 400 tisuća, zbog izvozno orijentiranih subjekata, kaže Jović.
Novim mjerama proširila bi se postojeća lepeza u primarnoj proizvodnji. Osim standardnih mjera, koje se redovito poduzimaju, ove godine je Vlada uvela poticje za jagode.
- Postojale su i inicijative za bobičasto voće i kesten, borovnicu, ali pošto su to više šumski proizvodi, ostavili smo ih na čekanju. Nastavljamo s mjerama potpore podizanja novih nasada. To su nasadi od jedan od pet duluma, navodi Jović.
Netko je i odustao
U sklopu mjera poloprivrednicima su se ranije davali traktori i priključke, a danas se daju sustavi za navodnjavanje i za sredstva izgradnju objekata. Tu su mjere i za otkupljivače poljoprivrednih proizvoda. Danas na tražištu imamo i nedsoatatak određenih proizvoda, prije svega prehrambenih, pa poskupljenje na svojim proizvodima osjete i poljoprivrednici.
- Uzrok je vjerojatno rat u Ukrajini. Imamo enormno povećanje cijena umjetnih gnojiva u samoj sjetvi. Bilo je za očekivati da se krajnje cijene i sam prilaz u poljoprivredi da budu niži u odnosu na ranije kada su osnovni inputi bili manji nego danas. Poljoprivednici su nastavili raditi. Proizvodi su skluplji. Neki su ipak odustali i ocijenili da je proizvodnja neisplativa, rekao je proizvođač Veselko Čule.
Budućnost poljoprvirede u Hercegovini i dalje je kompleksno pitanje. Potrebno ju je, bez sumnje, podići na veću razinu. I to je moguće.
H. Ž.