Stoltenberg: Za oduprijeti se ruskom utjecaju najvažnije formirati vlasti u BiH

Ministri vanjskih poslova zemalja članica NATO-a nastavili su u srijedu zasjedanje u Bukureštu, gdje su se sastali i sa šefovima diplomacija BiH, Gruzije i Moldavije i s njima razgovarali o načinima na koje bi najveća svjetska sigurnosna organizacija mogla pomoći, budući da ih rat u Ukrajini izlaže političkoj, energetskoj i teritorijalnoj neizvjesnosti.
Glavni tajnik NATO-a Jens Stioltenberg izjavio je tim povodom da su ministri vanjskih poslova članica Alijanse dogovorili pojačati podršku trima navedenim zemljama.
Govoreći na tiskovnoj konferenciji nakon treće, posljednje sjednice Sjevernoatlantskog vijeća, Stoltenberg je naveo da su te tri zemlje važni partneri NATO-a koji se suočavaju s ruskim pritiskom.
On je, među ostalim, poručio da je BiH važna za stabilnost Balkana, gdje je NATO prisutan od 1990-ih godina proteklog stoljeća, gdje je doprinio zaustaviti brutalan etnički rat.
-Da bi se moglo oduprijeti pokušajima ruskog uplitanja i utjecaja u BiH, jedna od najvažnijih stvari koju treba uraditi jest okončati proces formiranja vlasti nakon izbora, ali i shvatiti da će sve što može osnažiti vladine institucije učiniti BiH otpornijom na bilo kakvu vrstu stranog utjecaja. NATO je posvećen daljnjoj podršci BiH, među ostalim i kroz izgradnju obrambenih kapaciteta, odnosno programa u tom smislu i putem NATO Stožera u Sarajevu kako bismo pomogli osnažiti obrambene i sigurnosne institucije te pomoći provedbu demokratskih reformi, izjavio je on nakon sastanka na kojem se razgovaralo o zajedničkim sigurnosnim bojaznima i načinima da se osnaži suradnju.
Saveznici su se suglasili povećati prilagođenu podršku, uključujući izgradnju kapaciteta, reforme i obuke za unaprjeđenje institucija u oblasti sigurnosti i obrane.
Turković: Prisustvo NATO-a kao jamac sigurnosti BiH
Prisustvo NATO-a izrazito je bitno za BiH jer je ono jamac naše sigurnosti, izjavila je u srijedu ministrica vanjskih poslova BiH Bisera Turković uoči sastanka s ministrima vanjskih poslova zemalja-članica NATO-a u Bukureštu. Ujedno je izrazila zabrinutost za BiH zbog, kako kao je obrazložila, ruskih nakana.
-U našoj vladi imamo pristaše Rusije. Dakle, podjela u našoj zemlji je duboka i nadamo se da ćemo ju uspjeti prevazići, dodala je Turković.
Hrvatska radi da Zapadni Balkan ostane u fokusu NATO-a
Hrvatska kontinuirano radi kako bi Zapadni Balkan ostao u fokusu NATO-a, rekao je u srijedu ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman nakon što je Savez na sastanku ministara zemalja-članica u Bukureštu usvojio izvješće o tom dijelu Europe. Grlić Radman dodao je da je Hrvatska, kao zemlja koja je u neposrednom susjedstvu Zapadnog Balkana, najpozvanija objektivno svjedočiti i osvješćivati situaciju kako bi pridonosila usvajanju ključnih dokumenata i politika saveza.
On je na sastanku šefova diplomacija članica NATO-a naveo i da je taj savez u strateškom konceptu uvažio određena stajališta Hrvatske te da se u njemu govori o značaju regije.
Izvješće se fokusira pojedinačno na svaku od zemalja Zapadnog Balkana a u njemu se ukazuje na to koje su od njih možda najporoznije ruskom utjecaju a koje najmanje slijede europsku sigurnosnu i vanjsku politiku, otkrio je Grlić Radman koji je najviše govorio u situaciji u BiH, pozdravivši Opće izbore održane 2. listopada i izmjene koje je donio visoki predstavnik Christian Schmidt kako bi politički stabilizirao zemlju.
-Schmidt je tim odlukama relaksirao političko ozračje u BiH, što će pridonijeti tome da ona što prije dobije kandidacijski status za EU, rekao je Grlić Radman.