Zrinjski samljeo Lincoln na startu Konferencijske lige. Pogledajte press Igora Štimca
Zrinjski je uspješno preskočio prvu prepreku u ligaškoj fazi Konferencijske lige. U Mostaru je pao Lincoln Red Imps, prvak Gibraltara, koji se pokazao dosta lošijom momčadi od aktualnih prvaka BiH. Završilo je 5:0, a strijelci su bili Bilbija u 12. (as. Vranjković), Dujmović u 21. (as. Đurasek), Jakovljević u 40., Abramović u 52. i Mihić u 85. minuti (as. Šakota).
Zrinjski je dominirao u svakom segmentu igre, bilo kakva brža kombinatorika u igri stvarala je ogromne probleme gostima, koji su izgledali nepovezano i jalovo. Lincoln je u Mostar došao kao nepoznanica. Iako je u domaćem prvenstvu uvjerljiv, zabija po sedam golova protivnicima, bilo je teško prognozirati koju razinu kvalitete mogu pokazati u Konferencijskoj ligi. U najavama je 'izgledalo' da je riječ o brzoj i tehnički potkovanoj momčadi na 'španjolski' pogon. Međutim, ništa od toga nismo vidjeli u Mostaru.

Jači trening
Može se čak reći da je utakmica poslužila kao jači trening za igrače Igora Štimca, koji je već na poluvremenu pri rezultatu 3:0 mogao odmoriti neke igrače (Ivančić, Ćuže) i sačuvati ih za nadolazeći derbi Wwin lige protiv Sarajeva na Koševu (ponedjeljak). Kasnije su izašli i Bilbija, Đurasek, Abramović.
Imali su gosti gredu u drugom poluvremenu, ali bio je to više očajnički pokušaj sa skoro 40 metara. Bilo je jasno da je razlika u kvaliteti prevelika da bi utakmica nenadano otišla u nekom drugom pravcu od očekivanog.
Što se tiče Konferencijske lige Zrinjski će do prosinca odigrati šest ogleda protiv različitih protivnika – gibraltarski Lincoln Red Imps FC ja arhiviran uspješno, švedski BK Häcken i austrijski SK Rapid će gostovati u Mostaru, dok u gostima čekaju njemački 1. FSV Mainz 05, ukrajinski FK Dinamo Kijev i poljski Raków Częstochowa.
Nakon što svaki klub odigra šest utakmica, osam najbolje plasiranih klubova izravno će se plasirati u osminu finala, dok će šesnaest sljedećih najbolje plasiranih (9.-24.) zaigrati u šesnaestini finala. Prema aktualnom UEFA rankingu, najbolje plasirani klubovi u ligaškoj fazi su talijanska Fiorentina i nizozemski AZ, dok je Zrinjski prema istom poretku 22. u konkurenciji 36 klubova. U listopadu, studenom i prosincu čekaju nas po dva kola – 2. i 23. listopada, 6. i 27. studenog te 11. i 18. prosinca, dok su utakmice nokaut faze na programu 19. i 26. veljače sljedeće godine. Ove sezone čast da ugosti utakmicu finala dobio je njemački Leipzig.

Sarajevo, Borac, Mainz…
Zrinjski se sada okreće nastavku prvenstvene utrke. Plemići će gostovati 'ranjenom' Sarajevu na Koševu, koje će s novim šefom struke Marijom Cvitanovićem svim silama probati prekinuti niz loših rezultata. Bit će to posve sigurno teža utakmica od ove večerašnje. Dakako, pravi izazov Mostarce očekuje 15. 10. kada igraju zaostalo utakmicu domaćeg prvenstva protiv Borca u Banjoj Luci, a potom 23. 10. gostuju jakom Mainzu u Konferencijskoj ligi.
Za Štimćeve pulene nema puno prostora za odmor, ali fanovi Zrinjskog zato će imati priliku gledati puno kvalitetnih utakmica.
Da. L.