Tužiteljstvo Sarajevske županije (SŽ) podiglo je 12 optužnica na osnovu 79 kaznenih prijava koje je, zbog nevjerodostojnih diploma, podnio županijski Ured za borbu protiv korupcije i upravljanje kvalitetom u protekloj godini, doznaje Balkanska istraživačka mreža (BIRN) BiH.
Optužnice su podignute protiv više desetina osoba zbog sumnje da su počinile kazneno djelo „krivotvorenje isprave“ na način što su prilikom prijema u radni odnos predali diplome za koje je naknadnim provjerama utvrđeno da nisu vjerodostojne.
Ured je Tužiteljstvu Sarajevske županije dostavio 50 prijava, s tim da je u nekima od njih prijavljeno više osoba zbog kaznenog djela krivotvorenja isprave, odnosno korištenja nezakonito stečene diplome, navode u odgovoru Tužiteljstva SŽ-a na upit BIRN-a BiH.
Tužitelji su u 12 predmeta donijeli naredbe o obustavi, tj. o neprovođenju istrage, u 2 predmeta su donesene uvjetne presude, dok je 26 predmeta u radu, objašnjavaju iz Tužiteljstva.
Javne ustanove i poduzeća
U “Analizi antikorupcijskog okruženja u javnom sektoru SŽ-a za 2021. godinu”, koju je pripremio Ured za borbu protiv korupcije i upravljanja kvalitetom SŽ-a, metodom provjere diploma obuhvaćeno je 22.831 zaposlenih u javnom sektoru te Županije.
Tijekom 2021. godine provjeravane su diplome kod 7.300 zaposlenih, stoji u Analizi u koju je BIRN BiH imao uvid i koja će biti predstavljena idućeg tjedna.
U Analizi se navodi da su neispravne diplome pronađene kod zaposlenih u javnim poduzećima čiji je osnivač Županija Sarajevo. U ustanovama iz oblasti rada i socijalne politike provjerom je utvrđeno da diplome 4 zaposlenika nisu vjerodostojne, a po 2 zaposlenika u ustanovama iz oblasti zdravstva i kulture i sporta imaju diplome koje nisu vjerodostojne.
Četiri osobe čije diplome nisu vjerodostojne zaposlenici su na organizacionim jedinicama Univerziteta u Sarajevu, fondu iz oblasti boračke zaštite, osnovnoj školi i ustanovi iz oblasti predškolskog obrazovanja.
20 u GRS-u, 9 u vodovodu…
Provjerom je pronađeno 20 diploma koje nisu vjerodostojne u javnom komunalnom poduzeću ‘Rad’, 13 u GRAS-u, 9 u ‘Vodovodu i kanalizaciji’, po 8 u ‘Sarajevo-šumama’ i ‘Pokopu’, 4 u ‘Toplanama’, po 2 u Centru Skenderija i Domu za socijalno i zdravstveno zbrinjavanje osoba sa invaliditetom SŽ-a, Domu zdravlja i Televiziji SŽ.
Od 79 zaposlenih osoba u javnom sektoru SŽ-a čije diplome nisu vjerodostojne, 76 diploma se odnosi na osobe sa srednjom stručnom spremom (SSS), a 3 diplome na osobe s visokom stručnom spremom (VSS).
“Provođenje revizije diploma zaposlenih u javnom sektoru je aktivnost od visokog javnog interesa i vrlo bitan korak šireg društvenog značaja, posebno u smislu jačanja integriteta javnog sektora i vraćanja povjerenja građana u državne institucije. U ovom procesu Ured je značajno angažirao svoje kapacitete i resurse, te će, unatoč opstrukcijama i pritiscima, nastaviti provoditi ove aktivnosti nesmanjenom dinamikom“, poručeno je u Analizi.