Dnevni.ba - PRELOADER

Deset ključnih osobina sretne obitelji, prema savjetnici

3 h 54 min


Deset ključnih osobina sretne obitelji, prema savjetnici
Obitelj

Iako se mnogo govori o tome što pojedinca ili par čini uspješnim u vezi, izgradnja zdrave i sretne obitelji puno je složeniji zadatak. Obitelji se neprestano mijenjaju - dolaskom novih članova, pod pritiskom financija, utjecajem rodbine ili zbog neočekivanih životnih kriza i nepredvidivih društvenih okolnosti.

Obitelji koje uspiju prebroditi sve te oluje kao složan tim posjeduju niz zajedničkih osobina. One im ne pomažu samo da se suoče s izazovima, već i da iz njih izađu još jači i povezaniji.

Na temelju više od 50 godina rada s obiteljima, savjetnica i psihologinja dr. Randi Gunther izdvojila je deset ključnih odlika koje krase svaku sretnu i zdravu obitelj.

1. Poštovanje i individualnost
Obitelj je istovremeno i tim i skupina jedinstvenih pojedinaca, tvrdi savjetnica.

"Svaka osoba zaslužuje poštovanje i uvažavanje zbog onoga što jest, a ne samo kao dio cjeline. U zdravoj obitelji uvijek postoji prostor u kojem svaki član može slobodno i bez straha izraziti svoje mišljenje, uz podršku i poštovanje ostalih", objašnjava za Psychology Today.

2. Svatko ima svoju ulogu
Bez obzira na dob, ljudi se osjećaju ispunjenije i vrednije kada znaju da svojim trudom doprinose zajednici. "Taj osjećaj samopoštovanja gradi se tako što svaki član obitelji, u skladu sa svojim mogućnostima, preuzima odgovornosti koje pomažu funkcioniranju obitelji i olakšavaju život drugima", kaže dr. Gunther.

3. Ravnoteža vodstva
Prirodno je da članovi obitelji koji najviše doprinose, poput roditelja, imaju i veću odgovornost u donošenju odluka za dobrobit tima. Međutim, kako djeca odrastaju i postaju sposobnija, dobivaju sve važniji glas u odlukama koje se tiču obitelji.

Savjetnica napominje: "Iako hijerarhija uvijek postoji, cilj je poticati 'demokraciju' kako bi mlađi članovi bili spremni preuzeti odgovornost kada za to dođe vrijeme."

4. Otvorenost za sve osjećaje
Svaki član obitelji, bez obzira na godine, mora se osjećati saslušanim, viđenim i shvaćenim, tvrdi dr. Gunther.

"Resursi poput vremena, energije i ljubavi dijele se ravnopravno, ali uz stalno prilagođavanje kako bi svačije potrebe bile zadovoljene. Važno je djeci objasniti zašto ponekad moraju biti strpljiva i ustupiti prednost potrebama drugih članova", pojasnila je.

5. Zajednički ciljevi, individualni snovi
Niti jedna osoba u obitelji nije ista, a njihova se individualnost mora cijeniti, čak i dok funkcioniraju kao dio tima. Dr. Gunther ističe da u zdravim obiteljima svi znaju koji su ciljevi i snovi ostalih članova te aktivno surađuju kako bi jedni drugima pomogli da ih ostvare.

6. Transparentnost u odlukama
Ovisno o njihovoj dobi i sposobnosti razumijevanja, svi članovi obitelji trebaju biti uključeni u razgovore o raspoloživim resursima - bilo da je riječ o vremenu, energiji ili novcu. "Kada svi razumiju zašto se odluke donose na određeni način i znaju da će i njihove potrebe doći na red, motiviraniji su za suradnju i strpljenje", kaže savjetnica.

7. Pogreške su prilika za učenje
Zdrava obitelj ne vodi evidenciju o pogreškama i ne traži krivce. Svi znaju da su pogreške dio života i da nitko ne zaslužuje kaznu ako je dao sve od sebe. Umjesto kažnjavanja, fokus je na učenju. 

"Razgovara se o tome što se moglo učiniti drugačije i kako u budućnosti donositi bolje odluke. Čak i manja djeca mogu sudjelovati u postavljanju vlastitih ciljeva za poboljšanje ponašanja", dodaje dr. Gunther.

8. Timski duh i uzajamna pomoć
Kada je nekome teško, otporniji članovi obitelji uskaču u pomoć. Svaki član zna da se može osloniti na druge i da će, kada dođe njegov red, i on biti podrška ostalima. Ključ za to je stalna i iskrena komunikacija, kaže savjetnica. Kada su svi uključeni u planove i razumiju zašto se nešto događa, osjećaju se viđenima i motiviraniji su za suradnju.

9. Svakodnevni izrazi ljubavi i podrške
U zdravim obiteljima ne prođe dan bez izraza ljubavi, zahvalnosti i ohrabrenja.

"Kada se nađete u njihovu društvu, možete osjetiti toplinu koja izvire iz riječi podrške i malih znakova pažnje. Jednako tako, znaju kako zajedno tugovati. Kada dožive razočaranje ili gubitak, pomažu jedni drugima da prebrode teške trenutke, bez obzira na to koliko je izazov velik ili malen", objašnjava dr. Gunther.

10. Zajednički pogled u budućnost
Svakog člana zdrave obitelji zanima budućnost onih koje voli.

"Sretne i zdrave obitelji slave zajedničke pobjede, ali i dijele teret poraza. Iako žive u sadašnjem trenutku, uvijek razmišljaju o tome što budućnost nosi i tu su da ohrabre jedni druge, čak i kada se planovi i ciljevi promijene. Nikada ne zaboravljaju koliko su si međusobno važni i potrebni", zaključuje savjetnica, piše index.

MAME I BEBE


ODGOJ

Savjetnica tvrdi da svaka dobra majka zna šest stvari

Danas se majke često suočavaju s pritiskom da budu savršene, pogotovo uz savjete s Instagr...

14 Srp 2025

DIJETE

Ako ste kao dijete često čuli ove fraze, odrastali ste uz pasivno-agresivne roditelje

Roditeljska ljutnja nije neuobičajena pojava – prisutna je u svakoj obitelji. No način na koji se...

12 Srp 2025

ODGOJ

Roditelji koji rade četiri stvari odgajaju znatiželjnu djecu koja vole učiti

Znatiželja  i ljubav prema učenju važne su osobine koje djeci otvaraju vrata prema uspjehu i isp...

12 Srp 2025