Sattler razočaran jučerašnjem događanjima u parlamentima

Šef Delegacije Europske unije u Bosni i Hercegovini i njen specijalni izaslanik Johann Sattler izrazio je razočarenje nakon jučerašnjih sjednica domova naroda federalnog i državnog paralmenta i neusvajanja zakona koji bi značili napredak BiH na putu ka EU.
- Jučer je bio razočaravajući dan u bh. parlamentima. Zahtjevi za dodjeljivanje statusa kandidata za Bosnu i Hercegovinu uz glasanje protiv ključnih reformi vladavine prava - napisao je Sattler na Twitteru.
Podvukao je da BiH nije uspjela uskladiti se s mjerama Europske unije protiv Rusije koja je prije mjesec dana izvršila invaziju na Ukrajinu.
- Usvajanje zakona o zabrana pušenja koji se još neće primjenjivati, znači još jedan dan propuštenih prilika za Bosnu i Hercegovinu - ocijenio je Sattler.
Delegati Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH usvojili su na jučerašnjoj sjednici odluku kojom traže dodjeljivanje kandidatskog statusa Bosni i Hercegovini za članstvo u Evropskoj uniji i zadužili Vijeće ministara da upute tu inicijativu tijelima EU.

No, iako su na dnevnom redu bili zakoni koji bi značili ispunjavanje nekih od 14 uvjeta iz Mišljenja Europske komisije o tom zahtjevu, oni nisu dobili potrebnu podršku poput Prijedloga zakona o sprečavanju sukoba interesa u institucijama BiH.
Delegati su odbili podržati i inicijativu delegata Kluba Bošnjaka Denisa Bećirovića (SDP) kojim bi se obavezalo Vijeće ministara BiH da prati politiku Evropske unije u mjerama nasuprot ruske agresije na Ukrajinu, za koju je glasalo šest delegata iz Federacije BiH.
S druge strane, delegati u Domu naroda Federalnog parlamenta usvojili su zakon o zabrani pušenja, ali uz brojne amandmane. Sada bi taj zakon trebao ponovo proći proceduru u Predstavničkom domu Federalnog parlamenta gdje bi ga poslanici trebali podržati u istom tekstu kako bi stupio na snagu.
BiH je zahtjev za odobravanje kandidatskog statusa podnijela još 2016. godine a Europska komisija je u svibnju 2019. godine definirala 14 prioriteta koje je potrebno ispuniti kako bi na to pozitivno odgovorila.
Nakon toga je definiran skraćeni popis prioriteta radi mogućeg odobravanja kandidatskog statusa koji je predviđao upravo usvajanje zakona o VSTV-u, sprečavanju sukoba interesa te o javnim nabavkama kao i dogovor i izbornoj reformi no vladajuće stranke u BiH do danas ni to nisu realizirale.