Dnevni.ba - PRELOADER

Udruženje 'Mirza Delibašić Kinđe' ugostilo članove Udruženja 'Srce za djecu oboljelu od raka'

10 Kol 2023


Udruženje 'Mirza Delibašić Kinđe' ugostilo članove Udruženja 'Srce za djecu oboljelu od raka'

Udruženje "Mirza Delibašić Kinđe" odlučilo je posljednji dan u okviru prvog dijela projekta koji se realizira u sklopu manifestacije "Kinđetov most" ugostiti članove Udruženja "Srce za djecu oboljelu od raka", kako bi se družili s herojima koji su pobijedili bolest i prošli kroz taj mukotrpni dio života te im je kroz navedeno druženje iskazana podrška.

– Razmijenili smo iskustva, oni su pričali o nekim lijepim, a i tužnim stvarima koje su prošli. Završili smo priču njihovim osmijesima, kazala je Tanja Đurović iz Udruženja "Mirza Delibašić Kinđe".

Kako je dodala Aldina Selimagić-Šljivo, psihologinja u Udruženju "Srce za djecu oboljelu od raka", ovih dana imaju regionalnu konvenciju pedesetak mladih izliječenih od raka s prostora svih zemalja bivše Jugoslavije.

- Družimo se, razmjenjujemo iskustva. Događaj je koncipiran da bude i edukativan i zabavan. Imamo korisne radionice te obilazimo neke znamenitosti, poput visočkih piramida. Ići ćemo na Bjelašnicu, Trebević, obilaziti grad, ali ćemo imati jedan vrlo važan segment, a to je predavanje o temi kasnih posljedica, dodala je Selimagić-Šljivo, prema čijim ih je riječima to potaknulo sastati se jer su svi mišljenja da je vrlo važno samo doktraju borba i liječenje.

Problemi koji uslijede nakon liječenja a o kojima se ne govori

-Zapravo, tek kad završi bolničko liječenje počinju neki problemi o kojima se do sada nije puno pričalo. Mi smo se suočili s tim problemima i shvatilida je jako važno  pratiti zdravlje i nakon liječenja. Upravo je to taj 'folow up' program, praćenje kasnih posljedica liječenja. Na tu temu smo doveli liječnike i govornike koji se praćenjem kasnih posljedica bave već30 godina, istaknula je Selimagić-Šljivo i najavila predavanja o toj temi, interaktivne radionice gdje će svi moći postavljati pitanja o onome što ih konkretno zanima. Razgovarat će se o tome kako omogućiti tranziciju spedijatrijskog liječenja na liječenje odraslog, odnosno praćenje kasnih posljedica.

- Mislimo da je to ono što je najvažnije, što je srž ove konvencije. Tu su i zabavne aktivnosti, jer moramo sve izbalansirati ali se i educirati te se, istodobno, i zabaviti i družiti, dodala je Selimagić-Šljivo koja je sretna što kao psihologinja sudjeluje u konvenciji, jer, kako dodaje, puno uči od njenih sudionika, koje je nazvala istinskim herojima koji svima mogu biti za primjer.

- Poanta je da ne odustaje, da se bori te poslije više nema prepreka, poručila je Selimagić-Šljivo uz opasku da projekt ima podršku EU-a te da mu je pokrovitelj Europska mreža izliječenih mladihljudi, u suradnji s kojom se uspjelo organizirati kvalitetnu konvenciju. Na koncu je istaknula značaj podrške.

Rehabilitacija i povratak u društvo

Predstavnik mladih izliječenih od raka iz Udruženja roditelja „Iskra“ iz Banja Luke Miloš Malašević je kazao da je, osim edukativnih radionica i želje za suradnjom i novim informacijama o kasnim posljedicama, faktor druženja nešto što se ne može zaboraviti.

- Međusobna podrška je nešto što najviše pomaže u borbi s rakom i u borbi s posljedicama raka, koje traju čitav život, kazao je Malašević, prema čijim riječima veliki dio oporavka od samog liječenja jest i svojevrsna rehabilitacija i povratak u društvo.

- Iako mnogi misle da sam rak osakati čovjeka za čitav život, to je pogrešan stav. Mi jesmo promijenjeni, naša perspektiva jest promijenjena, no, nakon tog perioda izolacije i liječenja, potreban je neki period adaptiranja na povratak na sve ono što radesvi mladi ljudi koji nisu oboljeli od te bolesti, poručio je Malašević.