BIH U TOKIJU: Peto i šesto mjesto su novi iskorak za BiH
Bosanskohercegovački olimpijski tim je s nastupom Mesuda Pezara zaključio još jedne Olimpijske igre bez osvojene medalje, ali ujedno s najboljim rezultatima dosad ostvarenim.
U Tokiju smo preko taekwondoiste Nedžada Husića dobili dosad najbolji plasman na OI nakon što je Sarajlija osvojio peto mjesto.
Peto mjesto
Od samostalnosti BiH je Husić dosad bio najbliže osvajanju medalje jer je imao izravni okršaj za broncu. Osim njega Amel Tuka je imao izvrstan nastup u tri utrke na 800m i u jakoj konkurenciji osvojio 6. mjesto, čime je plasmanski izjednačio prethodni najbolji rezultat BiH, odnosno 6. poziciju Nedžada Fazlije (vazdušna puška) iz Sydneya 2000. godine.
Vrijedi izdvojiti plasman u finale Mesuda Pezera u bacanju kugle, koji je na kraju osvojio 11. mjesto. S druge strane čini se da je najviše podbacila džudašica Larisa Cerić koja je sama uoči polaska u Tokio istakla velike ambicije.
- Mnogo sam uložila u sebe u periodu između dvije olimpijade, poraz u Riju me mnogo naučio, tako da se iskreno nadam da ću 30. srpnja biti na postolju, kazala je Cerić koja je ipak završila nastup u osmini finala nakon poraza od kasnije osvajačice bronce, Iryne Kindzerske (Azerbejdžan).
Najmlađa ikad
Plivačica Lana Pudar (rođena 16. siječnja 2006.) je sa nepunih 15 i pol godina postala naša najmlađa predstavnica na Olimpijskim igrama svih vremena (prethodno je to bila Ivana Ninković). Mostarka je u disciplini 100m delfin bila 19. od 33 natjecateljke. Kvalifikacije nisu prošli ni plivač Emir Muratović (42. na 50m i 45. na 100m kraul) te Tatjana Đekanović (streljaštvo, 47. mjesto). Ona se osvrnula i na uvjete u kojima rade naši sportaši.
- Medalja je izuzetno skupa, a od nas se previše očekuje. Za nešto više potrebno je i mnogo više izdavanja. Nisam imala gotovo nikakve pripreme, nemam mogućnost ni da godišnje odem na četiri svjetska kupa na četiri kontinenta. “Zakačim” Minhen, jer je blizu, a jednom sam o svom trošku otišla u New Delhi, kazala je Teslićanka.
S druge strane zanimljivo je da npr. Emir Muratović svoj plivački put trasira u SAD-u, a Lana Pudar u Mostaru. Njeni rezultati ove godine ukazuju da ipak nije sve u sredstvima i uvjetima, nego prvenstveno u nivou potencijala i radu pojedinca. Ipak da bi dosegnuo svoj maksimum potencijala, sportaš mora imati sve potrebne uvjete i maksimalnu podršku. Nešto što se kod ostalih timova podrazumijeva.
Iskorak k medalji
S obzirom da se radi o smotri najboljih na svijetu, za sve naše olimpijce je već veliki uspjeh da su bili među najboljim svjetskim sportašima u Tokiju. To je ipak vrhunski nivo. Naša zemlja je opet ostala bez medalje, ali je u Tokiju napravila dodatni iskorak ka njoj. Za više u Parizu 2024. godine će svakako trebati više kvaliteta, sreće i ulaganja na svim nivoima.
Osmo sudjelovanje
Za Bosnu i Hercegovinu je nastup u Tokiju bio osmo sudjelovanje na Ljetnim igrama. BiH je na Olimpijskim igrama 1992. godine u Barceloni predstavljalo 10 sportaša, po 9 u Atlanti (1996.), Sydneyu (2000.) i Ateni (2004.), 5 u Pekingu (2008.), 6 u Londonu (2012.), 11 u Rio de Janeiru 2016. te u Tokiju 7 natjecatelja.
Piše: Ersan Bijedić
desk@dnevni-list.ba