Dnevni.ba - PRELOADER

Veliki pad i upisanih i diplomiranih studenata u BiH

7 h 5 min


Veliki pad i upisanih i diplomiranih studenata u BiH
Demografija i obrazovanje

Piše: Dragan Bradvica

dragan@dnevni-list.ba

Kako to Dnevni list svaki tjedan piše – demografija bi trebala biti 'majka' svih politika u Bosni i Hercegovini. Nažalost, nije pa onda svaki tjedan u javnost izlaze zapanjujući demografski podaci. 

Država bukvalno izumire iz dana u dan, a za to je čitav niz dokaza. Ono što je još i gore oko toga jeste da bez obzira na sve to nema nikakvih konkretnih poteza bh. politike koji bi barem zaustavili negativne trendove. Kao i za sve drugo, čeka se da rješenje dođe samo od sebe, ali jasno je kako se to neće dogoditi. 

Pokazatelji

Jedan pod pokazatelja kakva je demografska slika, ali i kvaliteta obrazovanja u našoj zemlji jeste broj studenata na našim fakultetima. 

- U školskoj 2023/2024. godini na prvi ciklus studija visokog obrazovanja, uključujući kratki ciklus i integrirane studije, u zimski semestar upisana su 71.862 studenta, od toga je 62.150 studenata upisano na sve godine studija, a 9.712 su apsolventi/imatrikulanti, objavila je Agencija za statistiku BiH. Ukoliko znamo podatak da je u školskoj 2022/2023. na prvi ciklus studija visokog obrazovanja, uključujući kratki ciklus i integrirane studije, u zimski semestar upisano je 73.250 studenata, onda je jasno kako je u samo godinu dana broj upisanih studenata pao 1.388. Ono što valja znati kako u našoj zemlji fakultete upisuju i inozemni studenti, većinom iz susjednih država, pa tako da od navedenog broja dio otpada na njih. 

U 2023. godini diplomiralo je/završilo studije 10.038 studenata, što je za 11,3 posto manje u odnosu na 2022. Od ukupnog broja diplomiranih/završenih studenata 62,2 posto su studentice. Prema 'starom' programu obrazovanja 0,3 posto studenata je diplomiralo/završilo studije, a prema programu prilagođenom Bolonjskoj deklaraciji njih 99,7 posto. 

Nadalje, od ukupnog broja diplomiranih/završenih studenata na visokim školama diplomiralo je 9,7 posto, a na sveučilištima 90,3 posto. 

- U školskoj 2023/2024. na visokoškolskim ustanovama ukupan broj nastavnika i suradnika je 10.647. Na osnovu ugovora o radu zaposleno je 5.951 nastavnika i suradnika, dok je na osnovu drugih ugovora angažirano njih 4.696. Od ukupnog broja nastavnika i suradnika 47,4 posto su žene. Ukupan broj nastavnika i suradnika izražen ekvivalentom pune zaposlenosti je 7.777. Od akademske 2022/2023., ekvivalent pune zaposlenosti računa se na osnovu nastavne norme. Sa punom nastavnom normom, u akademskoj 2023/2024. radilo je 6.076 nastavnika i suradnika. Sa kraćom od pune nastavne norme radilo je 4.571 nastavnika i suradnika, što izraženo ekvivalentom pune zaposlenosti iznosi 1.701, navodi se u priopćenju. 

Nemar vlasti 

Ukoliko znamo kako već godinama pada i broj učenika u osnovnim i srednjim školama, slika katastrofalnog stanja u zemlji je potpuna. Bez jasne populacijske politike, nakon toga konkretne strategije i još konkretnijih planova neće uspjeti niti zaustaviti negativne trendove, a kamoli ići ka pozitivnim. 

Naravno, tu je i čitav niz problema u obrazovanju na svim razinama o kojima će se također nadležni morati pozabaviti ukoliko ne želimo totalni krah. Sudeći prema ponašanju aktualnih struktura vlasti, one se time niti znaju niti žele baviti pa ćemo za neka bolja vremena morati čekati na neke nove strukture na vlasti. 

Vijesti


GRAĐANI NEZAINTERESIRANI ZA EUROATLANTSKE INTEGRACIJE I REGIONALNU POLITIKU BIH

Istraživanje: Mladi nezainteresirani za budućnost

U namjeri prikupljanja podataka o stavovima građana o vanjskopolitičkim pitanjima, Centar za sigu...

32 min

'MINISTARSTVO OMOGUĆILO ZAOBILAŽENJE SANKCIJA SAD-A I UGROZILO JAVNI INTERES'

I Forto se 'igra' s 'crnom listom'

Temeljem Zakona o slobodi pristupa informacijama, organizacija Transparency International (TI) u ...

41 min

OTROVNI ZAGRLJAJ SDA, SUDBONOSNI DANI ZA NIP I DF

Konaković i Komšić moraju počistiti simpatizere SDA

U dvjema sarajevskim strankama, NiP-u i DF-u, zasigurno u narednim danima slijede vrlo teške odlu...

45 min