Dnevni.ba - PRELOADER

Kako vratiti povjerenje u sustav visokog obrazovanja u BiH?

6 h 40 min


Kako vratiti povjerenje u sustav visokog obrazovanja u BiH?
Danas završna konferencija projekta Mapping of Higher Education Qualifications for the purpose of Automatic Recognition

Mapping of Higher Education Qualifications for the purpose of Automatic Recognition naziv je projekta kojeg tijekom 2024. godine realizira tim zaposlenika Centra za informiranje i priznavanje dokumenata iz područja visokog obrazovanja, a financijski podržava Vijeće Europe. 

Svrha projekta je nadići sve barijere koje dovode do nerazumijevanja termina automatsko priznavanje inozemnih visokoškolskih kvalifikacija. Njime su se ojačali ljudski kapaciteti CIP-a u znanjima neophodnim za provedbu automatskog priznavanja, te se uradilo mapiranje svih kvalifikacija visokog obrazovanja u regiji. 

Dolaze eminentni stručnjaci

Centar za informiranje i priznavanje dokumenata iz područja visokog obrazovanja je ENIC centar Bosne i Hercegovine. Dio je mreže koja broji 56 zemalja Europe i svijeta. 

- Aktivnim sudjelovanjem nastojimo imati dobre odnose sa svim partnerima, što potvrđuje i ovogodišnja konferencija koju će podržati predsjednica ENIC biroa i članica Komiteta Lisabonske konvencije, kao i kolege drugih ENIC/NARIC centara, navodi menadžerica projekta i šefica Odsjeka za priznavanje dokumenata u CIP-u, Mirta Mandić – Martinović.

Završna konferencija projekta počinje danas u Hotelu Buna u Mostaru, a završit će sutra. Konferenciji će nazočiti predstavnici Ministarstva civilnih poslova BiH, Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvalitete BiH, nadležnih obrazovnih vlasti Federacije BiH, Republike Srpske te Brčko distrikta, kao i visokoškolskih ustanova u BiH. 

- S obzirom da smo istakli lijepu suradnju unutar ENIC/NARIC mreža, ovogodišnjoj konferenciji prisustvovat će direktorica NARIC centra Italije te predsjednica ENIC biroa Chiara Finocchietti i članica Komiteta Lisabonske konvencije o priznavanju i direktorica ENIC/NARIC centra Latvije Baiba Ramina, te predstavnici ENIC/Naric centara Švedske, Hrvatske, Slovenije, Srbije i Crne Gore. Bit će to prilika za razmijene iskustava putem prezentacija i panel rasprava zaista renomiranih sudionika visokog obrazovanja. Suradnja s centrima zemalja regije uvijek zauzima jedno posebno mjesto u našem radu. To su danas već vrlo profesionalni ali i prijateljski odnosi, dodaje Mandić – Martinović.

Događaj će započeti Panel diskusijom “Neizbježan trokut u kreiranju kvalitetnog visokog obrazovanja – kvalifikacijski okvir, osiguranje kvalitete i priznavanje”, a nastaviti diskusijom na temu kako vratiti povjerenje u sustav visokog obrazovanja u BiH i što se promijenilo u godini dana? Jedna od tema je i priznavanje kvalifikacija i razvoj kvalifikacijskog okvira u BIH, a sudionici će istražiti i koliko su visokoškolske ustanove u BiH spremne za priznavanje različitih vidova učenja. Sukladno nadležnostima politika poslovanja CIP-a je biti informativni centar svim sudionicima visokog obrazovanja u BiH.

Veliki izazov za BiH

Naša zemlja ima 24 tijela za priznavanje i digitalizacija postupaka priznavanja u Bosni i Hercegovini je veliki izazov. Kako je CIP dio postupaka priznavanja IVK u BiH koji vrši vrednovanje IVK za nadležna tijela za priznavanje, nositelji projekta smatraju važnim da Odsjek za priznavanje IVK u CIP-u mora imati moderno digitalno rješenje za izradu i trajno čuvanje svih vrednovanja izdanih u formi mišljenja ili preporuke.

Opći cilj su promovirani principi i unapređenje postupaka priznavanja CIP-a prema olakšanom odnosno automatskom priznavanju inozemnih visokoškolskih kvalifikacija. Specifični cilj projekta je mapirane visokoškolske kvalifikacije u regiji sa svrhom postizanja automatskog priznavanja inozemnih visokoškolskih kvalifikacija. 

U sklopu projekta je izrađena Mapa visokoškolskih kvalifikacija u Regiji, postao je dostupan prijevod the second edition European Area of Recognition (EAR) Manual-a 2023 na jezicima u službenoj upotrebi u BiH u digitalnom i fizičkom format, ojačani su kapaciteti CIP-a za provedbu i promociju olakšanog/automatskog priznavanja IVK-a, te je izrađena interna baza podataka za Odsjek za priznavanje – CIP.

S. Ž.

BIH


Vaučeri od 500 KM: Poljska podržava BiH u obnovi nakon poplava

SARAJEVO, (FENA) - Ministarstvo vanjskih poslova Republike Poljske doniralo je 10.000 eura za pom...

3 h 59 min

POPULISTI ŽELJNI FOTELJA POLAKO IDU SVOM KRAJU

Efendić: Polako sa scene skidamo jednu štetnu političku pojavu - NiP

Piše: Dragan Bradvica dragan@dnevni-list.ba Od same pojave Naroda i pravde na političkom...

8 h 42 min

DEMOGRAFIJA I OBRAZOVANJE

Veliki pad i upisanih i diplomiranih studenata u BiH

Piše: Dragan Bradvica dragan@dnevni-list.ba Kako to Dnevni list svaki tjedan piše – demografija...

05 Stu 2024