Dnevni.ba - PRELOADER

Ništa od smjene Vijeća ministara BiH

11 Sij 2021


Ništa od smjene Vijeća ministara BiH

Kao prva točka dnevnog reda sjednice Zastupničkog doma Parlamenta BiH našao se Zahtjev zastupnika stranaka oporbe, Predraga Kojovića, Aide Baručije, Mirjane Marinković-Lepić, Damira Arnauta, Nermina Nikšića, Saše Magazinovića, Zukana Heleza i Nade Mladine, za iniciranje glasovanja o nepovjerenju Vijeću ministara BiH a koji je obrazložen time da, prema podacima relevantnih nevladinih organizacija, po broju predloženih zakona i održanih sjednica, sadašnji saziv Vijeća ministara BiH ima najlošiju ocjenu u zemljama regije.

Dodaje se da je očito da je Vijeće sastavljeno na čisto matematičkim načelima koja jamče podjelu vlasti, no bez ikakvog jasnog plana što vlast treba činiti i u kojem smjeru voditi državu.

Nadalje se argumentira da aktualno Vijeće ministara nije pokazalo kapacitet, zainteresiranosnt i spremnost uključiti se u ispunjavanje ključnih prioriteta koje je zacrtala Europska komisija niti u rješavanje nekih gorućih pitanja, poput migrantske krize i sprječavanja gradnje odlagališta nuklernog otpada u Trgovskoj gori.

Osim toga, situacija s pandemijom koronavirusa u zemlji dodatno je pokazala nespremnost vlasti da poduzme bilo kakvu smislenu i koordiniranu aktivnost u cilju zaštite života i zdravlja građana.

Zahtjev za smjenu Vijeća ministara BiH jučer nije dobio potrebnu većinu, jer je 13 zastpnika glasalo 'za', 'protiv' su bila 24 zastupnika a njih tri bila su suzdržana.

Pasivnost, nerad, nepotizam, korupcija, afere...

Tijekom rasprave o navedenom zahtjevu, zastupnica Naše stranke Aida Baručija navela je da je jedini moralan i racionalan potez da ovaj saziv Vijeća ministara bude raspušten.

“Nezakonito priređivanje igara na sreću, corona party, istupi ministrice Turković, kašnjenje s nabavom cjepiva protiv korona virusa, negativna refleksija na gospodarstvo - ovo je najnedjelotvorniji saziv Vijeća ministara. Njihov nerad odražava se na živote građana. Ispred nas je težak period i nemamo luksuz nastaviti praksu nerada. Ne radi se o demagogiji i politkanstvu, svemu onom što spočitavaju oni koji ih podučiru. Ovdje se radi o ljudskim životima i tome da se stvari pomjeri s mrtve točke”, pobrojala je Baručija podsjetivši da je i migrantska kriza imakla kontroli, a da odgovora od Vijeća ministara BiH nema, što su sve razlozi da ga se transformira.

I zastupnik Saša Magazinović (SDP BiH) je kao obrazloženje smjenu Vijeća ministara naveo pandemiju i migrantsku krizu, ali i činjenicu da mali broj zakona koje je Vijeće ministara upućivalo Zastupničkom domu BiH.

Zukan Helez (SDP BiH) je ukazao da je Vijeće ministara opterećeno i korupcijom, raznim aferama, nakon kojih bi ministar trebao podnijeti ostavku. Dodao je da je na sceni i nepotizam dok su rezultati rada Vijeća iznimno slabi. Mirjana Marinković Lepić, zastupnica Naše stranke, podsjetila je da je glasala protiv sadašnjeg saziva Vijeća i kada je ono birano, i to zbog afera kojima su određeni članovi bili opterećni, kao i znog nekompetentnosti i nepoštivanja ravnopravnosti spolova.

“Mislim da su i oni koji su glasali 'za' bili svjesni činjenice da Vijeće neće napraviti pomak. Samo je proces slabljenja države nastavljen, što nećemo dozvoliti”, kazala je i konkretno kritizirala Ministarstvo prave BiH koje, već drugi mandat, vodi profesor latinskog jezika, što je nedopustivo u procesu reformi.

“To ministarstvo se ne miješa u svoj posao, ne upućuje zakone u parlamentarnu proceduru i ne radi ništa da unaprijedi pravosudni sustav u BiH”, argumenti su ove zastupnice.

Dragan Mektić (SDS) pitao je tko je u ovoj državi, osim SDA, zadovoljan radom Vijeća ministara BiH, dok je Branislav Borenović (PDP) ustvrdio da je jasna strategija vladajuće koalicije HDZ BiH-SNSD-SDA.

“Vaša je stragegija da se ništa ne radi i to će trpiti svi građani BiH. Jasno je da nakon godinu dana nije bilo nikakve aktivnosti ni po kojem pitanju”, rekao je Borenović. Šemsudin Mehmedović (SDA) je rekao da je Vijeće formalno i djelovalo, više virtualno no fizički.

“Vijeće ministara BiH ne može imati potporu zastupnika te nije odgovorilo nijednom izazovu koji je bio pred njima, osim u oblasti obrane”, naveo je Mehmedović upitavši postoji plan li tko će preuzeti odgovornost ili je inicijativa pokrenuta kako bi se prikupilo političke poene.

 “Ako ne postoje ozbiljne analize, onda bi to polučilo veliku štetu BiH. Nije Vijeće ministara radilo onako kako smo očekivali ni mi ni građani BiH, ali ne možemo dozvoliti stvaranje kaosa i ponovne blokade euroatlantskog puta BiH”, upozorio je Mehmedović.

SDA: Oporba želi stvoriti kaos i blokirati državu

Uoči glasanja o (ne)povjerenju Vijeću ministara BiH, SDA je najavila da tu inicijativu neće podržati uz ocjenu da se radi o populističkoj inicijativi čiji cilj nije riješiti probleme, već ih produbiti i dovesti do potpune blokade države.

Kako su naveli, ni oni nisu zadovoljni radom predsjedatelja Vijeća Tegeltije te će ga nastaviti kritizirati i vršiti pritisak kako bi počeo ispunjavati svoje obveze. No, istodobo drže da je u ovom delikatnom političkom trenutku za zemlju bolje imati kakvo-takvo Vijeće ministar nego ga nikako nemati.

“Cilj oporbe, koja očito ne razmišlja o građanima već o idućim izborima, jest napraviti  kaotično političko stanje i blokadu države koja bi trajala iduće dvije godine, nadajući se da bi to onda mogli iskoristiti kao argument na sljedećim izborima“, stava je SDA.

Tegeltija: Trebali smo manje raditi, a više komunicirati s javnošću

Na kraju rasprave, zastupnicima se obratio predsjedatelj Vijeća ministara BiH Zoran Tegeltija kazavši da je jedina manjkavost aktualnog saziva Vijeća to što nije komunicirao sa javnošću.

“Trebali smo manje raditi a više komunicirati s javnošću kako biste nam priznali da smo radili kako treba“, kazao je on poručiviši da on nikada nikome nije kazao da je njegov rad sramotan.

Ovo Vijeće ministara BiH, dodao je Tegeltija prije no što su se zastupnici izjasnili o nepovjerenju, treba i može bolje, ali za to treba više potpore i uvažavanja. S. N.

Pitanja zastupnika i nevjerojatni odgovori

Inače, ova sjednica, prva u ovoj godini, počela je zastupničkim pitanjima, nakon ćega su zastupnici u raspravi o dnevnom redu usvojili dopunu koju je predložio Jasmin Emrić (A-SDA) , a tiče se Informacije o stanju na oblasti migracija u BiH za 2020. godinu.

Među pitanjima našlo se i ono Nenada Nešića (SDS-DNS) o izgradnji zgrade Uprave za neizravno oporezivanje (UNO) BiH, čemu nije vrijeme tijekom pandemije. Ministar financija i trezora BiH Vjekoslav Bavanda izjavio je da niti je Uprava tražila niti je Ministarstvo financija predlagalo ikakvo povećanje iznosa koji se odnosi na izgradnju glavnog ureda UNO-a BiH u Banja Luci.

Bevanda je precizirao da je riječ o ukupnom iznosu od 37,9 milijuna KM dok, prema strukturi, objekt košta 36 milijuna, a njegovo opremanje 1,9 milijuna KM.

“Sukladno odluci o izradi proračuna, Ministarstvo financija je od 2015. do danas odobravalo proračunska sredstva na proračunskom kodu UNO-a BiH u istom iznosu”, rekao je Bevanda, što je odgovor kojim Nešić nije zadovoljan jer smatra da se sredstva u vrijeme epidemije virusa korona mogu uložiti u bolje namjene.

Na pitanje Mirka Šarovića (SDS) zašto Vijeće ministara BiH nije usvojilo Nacrt proračuna zajedničkih institucija za tekuću godinu, predsjedatelj Vijeća Zoran Tegeltija je rekao da za to postoje objektivni i subjektivni razlozi, o kojima sada nije želio govoriti, osobito ne o subjektivnim razlozima.

 Podsjetio je i da u posljednje tri godine nijedan proračun institucija BiH nije donesen u predviđenim rokovima. No, kako je najavio, Vijeće ministara će za 15 dana utvrditi Nacrt proračuna te ga uputiti Predsjedništvu BiH, kao nadležnom predlagatelju, nakon čega će se on naći pred zastupnicima. Tegeltija očekuje da će proračun biti usvojen do konca veljače.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

2 h 33 min

U novom broju donosimo

Novi broj

19 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

18 Stu 2024