Nošenje maske nije dovedeno u pitanje
Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH objavio je u srijedu da su mu, od posljednjeg izvješća o epidemiološkoj situaciji, prijavljeni rezultati laboratorijskih testiranja 2.033 uzorka, od kojih su 433 pozitivna na SARS-CoV-2.
Novi slučajevi zaraze korona virusom zabilježeni su u svim županijama. Istodobno je Zavodu za javno zdravstvo FBiH prijavljeno još 12 smrtnih ishoda tako da je, s jučerašnjim danom, ukupan broj smrtnih ishoda na području FBiH iznosio 2.076. Do sada je testirano ukupno 327.397 uzoraka, a SARS-CoV-2 potvrđen je kod 69.463 osobe. Zaključno sa srijedom, izliječena su 50.152 pacijenta, dok je aktivno bilo 17.235 slučajeva pozitivnih na SARS-CoV-2. U Brčko Distriktu BiH u srijedu je zabilježeno 15 novih slučajeva infekcije, dok preminulih nije bilo.
Mostar: Preminulo pet osoba
U Klinici za infektivne bolesti Sveučilišne kliničke bolnice (SKB) Mostar je, od posljednjeg izvješća o epidmeiološkoj situaciji, preminulo pet osoba. Prema podacima od srijede, na bolničkom liječenju bilo je 99 bolesnika, od kojih 9 na invazivnoj i 4 na neinvazivnoj mehaničkoj ventilaciji. U Zavodu za mikrobiologiju i molekularnu dijagnostiku SKB testirano je 719 uzoraka a u HNŽ-u potvrđeno pozitivnih njih 139: 105 iz Mostara, 6 iz Stoca, 6 iz Konjica, 7 iz Čapljine, 10 iz Jablanice, 3 iz Čitluka, 1 iz Ravnog i 1 iz Prozora-Rame.
Trnka o odluci Ustavnog suda
Kasim Trnka, stručnjak za oblast ustavnog prava, pojasnio je za N1 da, odlukom Ustavnog suda BiH da su zabrana kretanja i obvezno nošenje maski neustavni, nošenje maske u ovom trenutku nije dovedeno u pitanje.
-Nisam vidio cjelokupnu odluku Ustavnog suda BiH, ali temeljem onog što je u medijima objavljeno se može izvući zaključak da je Ustavni sud BiH konstatirao da Krizni stožer nije imao tolike ovlasti donositi odluke kojim bi se ograničilo ljudska prava zajamčena Ustavom BiH i Europskom konvencijom o ljudskim pravima pa je, koliko sam shvatio, dao rok nadležnima da otklone taj proceduralni nedostatak, komentirao je Trnka pojasnivši da je odluku o ograničavanju ljudskih prava i sloboda, kada za to postoji legitiman razlog, morala odluku donijeti odgovorna institucija, kao što je Parlament ili, eventualno, po ovlasti Parlamenta Vlada.
Trnka je konstatirao je da, u ovom trenutku, nije ukinuta ta zabrana, već je samo dan nalog da u ostavljenom roku institucije u okviru redovne procedure, Parlament ili Vlada, donesu takvu odluku kada postoji legitiman razlog za to.
Otvoren novi COVID odjel
U Općoj bolnici “Prim.dr. Abdulah Nakaš“ u Sarajevu otvoren je Covid odjel Infektivnog odjeljenja, u kojem će u narednom periodu biti smješteni srednje teški i lakši covid pacijenti. Projekt je vrijedan 1.8 milijuna KM a bolnica raspolaže s 44 kreveta s intenzivnom njegom. Ovo je, inače, prva faza opremanja objekta. U narednom periodu, kapacitet bolnice će biti proširen na više od 100 kreveta. U novom Odjelu instalirana je najsuvremenija medicinska i druga oprema. Ednan Drljević, infektolog koji će voditi COVID odjel u Općoj bolnici, kazao je da je plan da se u novom izolatoriju pruži njegu svim covid pacijentima, uključujući i trudnice, a da se objekt Podhrastovi vrati svojoj prvobitnoj namjeni i da bude plućna bolnica. Obnovu objekta bivšeg Armijskog medicinskog centra financirala je Vlada Sarajevske županije uz donacije Norveške i UNDP-a.
RS: 226 novozaraženih
Od posljednjeg izvješća o epidemiološkoj situaciji u RS-u, testirano je 959 laboratorijskih uzoraka, a virus korona potvrđen kod 226 osoba. U promatranom razdoblju, Institutu RS-a za javno zdravstvo prijavljeno je 29 smrtnih slučajeva osoba pozirivnih na virus korona. Do sada je u RS-u potvrđeno 35.596 slučajeva virusa korona, a preminulo je ukupno 1.644 osoba kod kojih je potvrđeno prisustvo virusa. Iz Instituta napominju da je u utorak naknadno prijavljeno pet smrtnih slučajeva koji su se desili prethodnih dana. Od početka pandemije, oporavilo se ukupno 21.715 osoba, testirano ih je ukupno 155.937 dok je prema podacima od srijede, pod zdravstvenim nadzorom bilo 10.554.
Dodik stabilno i pod stalnim nadzorom konzilija
I u srijedu je u Univerzitetskom kliničkom centru (UKC) Republike Srpske zasijedao konzilij liječnika i razmatrao zdravstveno stanje predsjedatelja Predsjedništva BiH Milorada Dodika. Kako je priopćeno, obavljene su konzultacije s eminentnim stručnjacima iz Srbije koji su posjetili UKC te s eminentnim stručnjacima iz inozemstva koji su u potpunosti suglasni sa svim terapijskim i dijagnostičkim metodama koje se primjenjuje u liječenju Dodika. “Njegovo zdravstveno stanje je stabilno i nepromijenjeno u odnosu na utorak. Gospodin Dodik se osjeća dobro i pod konstantnim je nadzorom konzilija“, dodaje se u priopćenju UKC-a iz kojeg mole medije da prilikom obavještavanja javnosti o Dodikovom zdravstvenom stanju koriste relevantne informacije iz Univerzitetskog kliničkog centra RS. Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da zdravstveno stanje predsjedatelja Predsjedništva BiH Dodika nije idealno, ali da on se dobro drži. Vučić je, naime, potvrdio da je Beograd poslao ekipu liječnika da se konzultiraju s banjalučkim kolegama. Predsjednik Srbije poručio je da će Dodik imati najbolju njegu i na raspolaganju sve što se bude moglo uraditi i u Banja Luci i u Beogradu. “Mi smo u svakom trenutku spremni Dodika primiti u Beogradu bude li potrebe za tim“, naveo je Vučić.
UKC RS: Nakon višetjedne borbe i napora liječnika, preminuo graadonačelnik Bijeljine Mićić
Mićo Mićić, gradonačelnik Bijeljine i lider stranke SDS Semberija, preminuo je od posljedica koronavirusa u srijedu, 23. prosinca 2020. O njegovoj smrti oglasio se UKC RS, gdje se Mićić liječio. “Nakon višetjedne borbe s bolešću uzrokovanom novim korona virusom i, unatoč naporima naših liječnika i medicinskog osoblja da mu spasu život, danas je u Univerzitetskom kliničkom centru RS-a preminuo gospodin Mićo Mićić“, naveli su iz UKC RS. Mićić je 26. studenog iz bijeljinske bolnice prebačen u UKC RS zbog kompikacija izazvanih zarazom korona virusa te je ubrzo priključen na respirator, da bi mu 11. prosinca otakazala pluća.
MVP BiH o Uredbi Srbije za ulazak u tu državu
Povodom različitih informacija i interpretacija iznesenih u medijima, Ministarstvo vanjskih poslova BiH objavilo je jasne i provjerene naputke bh. građanima vezanim za novu Uredbu Srbije o mjerama za sprječavanje i suzbijanje zarazne bolesti COVID-19 a u pogledeu ulaska u tu državu. Kako se navodi, Ministarstvo vanjskih poslova Srbije je diplomatskom notom izvijestilo Ministarstvo vanjskih poslova BiH o navedenoj Uredbi, koja je stupila na snagu 21. prosinca 2020. i primjenjivat će se do 10. siječnja 2021. “Novim mjerama se propisuje obvezno posjedovanje negativnog nalaza RT-PCR testa na prisustvo virusa SARS-CoV-2 koji nije stariji od 48 sati za sve strane državljane, a strani državljani sa stalnim mjestom boravka u Srbiji i državljani Srbije su izuzeti od te obveze uz propisivanje 10-dnevne karantene. Odlukom se navode izuzeci od obveze posjedovanja negativnog nalaza, a koji uključuju stanovnike pograničnog područja koji imaju dokument o radnom angažmanu poslodavca u Srbiji i one koji obavljaju poljoprivredne radove i imaju poljoprivredno zemljište na prostoru Srbije“, navode iz MVP-a BiH te ističu da Uredba Srbije o mjerama za sprječavanje i suzbijanje zarazne bolesti COVID-19 ne predviđa nikakvo izuzeće od posjedovanja negativnog nalaza RT-PCR testa na prisustvo virusa SARS-CoV-2 koji nije stariji od 48 sati za državljane BiH, bez obzira na mjesto stalnog boravka u BiH.