Sankcije ostaju, Washington nije ni antihrvatski, ni antisrpski, ni antibošnjački, već je pro-BiH
Nelson
U intervjuu za N1, Eric Nelson, bivši veleposlanik SAD-a u BiH, poručio je da, bez obzira na spekulacije u svezi promjene vlade u njegovoj zemlji, ne treba očekivati značajniju promjenu ophođenja Washingtona prema BiH. Kako je dodao, slijedom posljednjih iskustava i bliže povijesti, kada se pogleda ponašanje Washingtona prema regiji, više toga je ostalo isto nego li se promijenilo, osobito po pitanju teritorijalnog integriteta, suvereniteta i uspjeha.
- Ono što je, također, konstanta jest naša posvećenost borbi protiv korupcije, odvraćanje, razuvjeravanje i suprotstavljanje onima koji potkopavaju Dayton i/ili sudjeluju u korupciji koja podriva demokraciju i potkopava interese SAD-a. Za prvog Trumpovog mandata, vidjeli smo podršku administracije ekonomskim i financijskim sankcijama u cilju unaprjeđenja naših interesa. Mislim da se to neće promijeniti. Mislim da tranzicije nude priliku za ponovno razmišljanje o tome što djeluje, a što ne. I također može pomoći da se razoruža neku beskorisnu retoriku, poput mita da je Washington antisrpski ili antihrvatski ili antibošnjački. Washington je, naprosto, za BiH, navodi Nelson.
Rješenja za probleme i odnose u BiH i trebaju doći iz BiH
Odgovarajući na pitanje o tvrdnjama iz Banja Luke, koje su dolazile i za njegova mandata u BiH, da političko Sarajevo nekoga stavlja na sankcije tako što izda naredbu Veleposlanstvu SAD-a u Sarajevu, Nelson pojašnjava da je to, ipak, složeniji i detaljniji proces od onog kakvim se čini.
- Očekujte i dalje da osnovna načela tih sankcija ostaju kao i prije četiri godine. Ona su tu braniti i podržavati punu provedbu Daytonskog mirovnog sporazuma i boriti se protiv korupcije. Ona su vrlo smišljen proces, vrlo pozorno dokumentiran i istraživački proces koji ide preko spektra rukovodstva u BiH. Ne volimo sankcionirati niti primjenjivati ove sankcije kada su potezi toliko beskorisni i destruktivni, ali se nadamo da one odvraćaju. Volimo vidjeti da podsjećaju lokalne vlasti da trebaju kažnjavati korupciju na visokoj razini. I to je jedna pozitivna stvar posljednjih godina u BiH, da je zaista bilo nekih uspješnih procesuiranja korupcije na visokoj razini. To je važno za kredibilitet BiH i za njen napredak, ističe bivši američki veleposlanik u BiH Nelson koji je pojasnio da se sankcije rukovode činjenicama.
- Oni koji su sankcionirani vole to obavijati retorikom, a možda misle da je korisno prikazati sebe kao žrtvu. To nije svrha. Svrha je odvratiti ponašanja i radnje koje su toliko korozivne za uspjeh BiH te pokušati usmjeriti i ohrabriti zemlju da se kreće u konstruktivnom i pozitivnom smjeru. I u svakom trenutku se nadamo da će lideri poduzeti te korake, kazao je Nelson te zaključio da, tko god da bude sjedio u State Departmentu ili na Capitol Hillu, rješenja za probleme i odnose u BiH neće doći s tih adresa već ona trebaju doći iz BiH.