13. lipanj će biti Dan civilnih žrtava rata u Mostaru
Udruga građana civilnih žrtava rata Mostar i Zajednica obitelji žrtava ubijenih na Uborku i u Stutini 1992. podnijeli su inicijativu Gradskom vijeću Mostara da se datum 13. lipanj proglasi Danom civilnih žrtava rata Mostara. Pomenute udruge usvojile su prijedlog u listopadu prošle godine, a inicijativa je gradonačelniku Mariju Kordiću i predsjedniku Gradskog vijeća Salemu Mariću, upućena prije dva dana.
- Očekujemo prije svega da se ta točka uskoro nađe u dnevnom redu neke od predstojećih sjednica Vijeća, a zatim i da se to usvoji. Nadam se da će nas vijećnici podržati, iako dosad nemamo povratne informacije, kaže nam predsjednik Udruge obitelji stradalnika na Uborku i Sutini Adnin Hasić.
Optužnica do kraja 2022.
Smatra da bi usvajanje ovakve odluke bilo važno za Mostar, njegovo stanovništvo i budući život u gradu. Prvi korak je na radnim tijelima Grada koja sve moraju pripremiti i proslijediti u dalju proceduru. Ranije su iz istih udruga od gradskih vlasti zatražili da se u centru Mostara izgradi spomenik civilnim žrtvama rata, koji bi prema zamislima treba imati imena svih stradalih civila Mostara.
Ono što je važnije od spomenika i Dana civilnih žrtava su optužnice za zločine iz lipnja 1992. na koje se čeka punih 30 godina. Ponašanje nadležnih tužiteljstava i sudova je neobjašnjivo. Na Uborku i u Sutini dogodio se prvi veliki ratni zločin u Hercegovini i tamo je pronađena prva velika grobnica u Bosni i Hercegovini tijekom rata.
Ipak, do danas za to nitko nije odgovarao. Svjedoci umiru, vrijeme prolazi, a obitelji čekaju na pravdu. Poznato je i gdje danas borave i što rade nalogodavci i izvršitelji strašnog zločina.
- Nadamo se da će do kraja ove godine Tužiteljstvo konačno podići optužnice. Moram naglasiti i kako pouzdano znamo da je dosad preminulo 12 osumnjičenika, navodi Hasić.
U Mostaru je inače tijekom rata stradalo 867 civila. Grad do danas ipak nema zvanični datum obilježavanja Dana civilnih žrtava.
- Neki od gradova i općina u Bosni i Hercegovini koji imaju usvojene zvanične datume za obilježavanje Dana civilnih žrtava su Zenica, Gračanica, Jablanica, Srebrenica, Maglaj... Civilne žrtve rata zaslužuju institucionalno poštovanje i sjećanje, te jedan zajednički dan sjećanja, smatra Hasić.
Haag i Županijski sud Mostar
Trinaestog lipanjskog dana 1992. na lokalitetima Uborak i Sutina ubijeno je 114 civila hrvatske i bošnjačke nacionalnosti i to je prvi i najveći masovni zločin u Mostaru i Hercegovini. Članovi obitelji, brojne delegacije i građani Mostara svakog 13. lipnja posjećuju mjesta egzekucija, kao i spomen ploču u naselju Zalik, odakle su iz Atomskog skloništa civili odvođeni na stijeljanja. Oni su u međuvremenu mučeni u objektu na igralištu kod današnje pijace u Vrapčićima.
U vrijeme kada se zločin dogodio, jedinicama bivše JNA izravno je komandirao general Momčilo Perišić. Iako je procesuiran u Hagu, u optužnici protiv njega nije bio slučaj Uborak. Iz Haga je još 2002. došlo odobrenje Županijskom sudu Mostar da nastavi postupak u odnosu na sedam lica zbog sumnje da su počinili ratni zločin protiv civilnog stanovništva. Slučaj masovnog zločina na Uborku i Sutini spominjao se više puta u suđenju Vojislavu Šešelju pred Haškim tribunalom, iako se u tom predmetu slučaj ne navodi. H. Ž.