16 godina s “novim“ Starim mostom
Godinu dana trajala je obnova Starog mosta i stare jezgre Mostara. Radove je izvodila turska kompanija ER-BU, a u timu koji je radio na obnovi bila je angažirana i arhitektica iz Mostara Maja Popovac.
Poziv tada mladoj arhitektici predstavljao je veliku stvar za Popovac, koja je bila kako kaže najsretnija na svijetu. Prije svega zato što je od malih nogu vezana za Stari most, ali i iz profesionalnih pobuda. Danas je ponosna što je tim angažiran na obnovi svoj posao obavio do kraja profesionalno, te što je za to dobio najviše ocjene.
- Gradnja Starog mosta predstavljala je izazov za sve nas. Svakim danom smo uviđali koliko je u davnim vremenima bio težak zadatak Mimara Hajrudina. Veoma važna bila je i ideja velikog zajedničkog projekta u gradu koji se ujedinjavao, kao i pilot projekta Svjetske banke i UNESCO-a što je bio prvi pothvat ove vrste u svijetu. Ljepota i tehnička izvedba gradnje Starog mosta stvari su koje zaista ostavljaju bez daha, ističe Popovac.
Svečanost za pamćenje
Stari most je svoja vrata po drugi put u povijesti otvorio 23. srpnja 2004. godine. Svečanosti upriličenoj tim povodom na platou ispod mosta, prisustvovalo je više od pedeset stranih delegacija, državnika, predsjednika vlada, ministara vanjskih poslova, predstavnika međunarodne zajednice, bh. vlasti, predstavnika kulturnog i vjerskog života u BiH, kao i više od pet stotina akreditiranih novinara iz cijelog svijeta.
Projekt obnove zajednički su financirali Grad Mostar, Svjetska banka, Europska banka za obnovu i razvoj, Turska, Italija, Nizozemska i Hrvatska. Godinu kasnije, točnije 15. srpnja, na zasjedanju u Južnoafričkoj Republici, Stari most je uvršten na popis zaštićenih spomenika UNESCO-a, kao spomenik kulture i pomirenja.
Centar za mir i multietničku suradnju Mostar ranijih godina, na dan obnove dodjeljivao je nagrade Mostar Peace Connection istaknutim pojedincima za doprinos miru i uspostavi povjerenja i suradnje među ljudima. Ovog puta godišnjica je simbolično obilježena iluminacijom Starog mosta i vatrometom. Performans na platou ispod mosta popraćen je taktovima Šantićeve “Emine“ na trubi, za koju je notni zapis napisao pokojni Đelo Jusić.
Zbog objektivnih okolnosti uvjetovanih opasnošću od širenja pandemije koronavirusa kao i apelima za odgovorno ponašanje i preventivno djelovanje, Centar za mir ove godine je odlučio otkazati tradicionalnu međunarodnu manifestaciju “Mostar ne zaboravlja prijatelje”. Tijekom jučerašnjeg dana simbolično je 16. godišnjicu obnove Starog mosta obilježio i Klub skakača Mostari, čiji je član Ermin Sarić izveo počasni skok. Prethodno je upriličena tiskovna konferencija na kojoj su najavljeni 454. skokovi sa Starog mosta, koji će se održati u nedjelju s početkom od 16 sati.
Crtice iz povijesti
Stari most je izgrađen prema nacrtima turskog arhitekte Mimara Hajrudina između 1557. i 1566. godine. Prema legendi, Hajrudin je pobjegao iz Mostara dan prije dizanja skele iz straha od Sulejmana Veličanstvenog, koji je prijetio da će biti osuđen na smrt ukoliko bi se luk mosta raspao. Na mjestu gdje se skrivao u Bijelom Polju kod Mostara u velikom kamenu je isklesao korito u kojem se kasnije godinama taložila kišnica dostupna stoci koja je u ovim krajevima u davninama išla na ispašu.
Danas je moguće doći i do mjesta na kojemu se skrivao mimar Hajrudin.
D. A.