62% direktora javnih poduzeća stranački kadrovi
BANJA LUKA - Centri civilnih inicijativa (CCI) su, u okviru projekta “Fer zapošljavanje za odgovornost“, uradili istraživanje o poslovanju javnih poduzeća u RS-u za razdoblje 2010.-2019.godine, a čiji rezultati pokazuju da javna poduzeća ne posluju transparentno, da ne postoji odgovornost za poslovanje javnih poduzeća niti kontrola nadležnih institucija nad njihovim radom.
Uz to, snažan utjecaj politike na zapošljavanje rukovodećih kadrova, direktora i nadzornih odbora u javnim poduzećima rezultira time da javna poduzeća djeluju u interesu političke stranke, umjesto u interesu društva i građana.
S tim u svezi, CCI je s predstavnicima zakonodavne vlasti formirao radnu grupu a koju čine zastupnici u Narodnoj skupštini RS-a. Iz CCI-ja kažu da je poziv za sudjelovanje u radnoj grupi upućen svim klubovima zastupnika u entitetskom parlamentu ali su ga prihvatili predstavnici svega pet stranaka: PDP-a, SDS-a, DEMOS-a, SNSD-a i Ujedinjene Sprske.
U okviru radne grupe definirane su četiri oblasti za unaprjeđenje zakonodavsva i praksi u poslovanju javnih poduzeća u BiH a to su transparenstnost u radu, odgovornost za rezultate poslovanja, kontrola nad radom kao i depolitizacija.
Ističući potrebu da javna poduzeća budu depolitizirana, profesionalna i neovisna u radu, iz CCI-ja napominju da u RS-u posluje 48 javnih poduzeća, od kojih je 69% aktivno, 13% u stečaju, 6% je privatizirano dok podatke o statusu 13% javnih poduzeća nemaju. U tim poduzećima zaposleno je najmanje 20.000 radnika a ona godišnje ostvaruju 1,6 milijardi KM prihoda te 3,2 milijarde KM duga.
-Rezultati istraživanja pokazuju da je izuzetno velika količina informacija izuzeta od javnosti i da javna poduzeća u velikoj mjeri ne objavljuju proaktivno podatke o rezultatima poslovanja, strukture vlasništva i rukovodećim kadrovima. Analiza dostupnosti godišnjih izvješća o radu i poslovanju javnih poduzeća, njih 48 u RS-u, pokazuje da za razdoblje 2010.-2018. godine, 72% izvješća nije dostupno javnosti dok je svega 28% izvješća dostupno, navela je Emina Ćatić, projekt koordinatorica CCI-ja.
Kada je riječ o politizaciji javnih poduzeća, CCI su obradili podatke za 19 od 48 javnih poduzeća u RS-z za razdoblje 2010.-2020.godine.
-U tom razdoblju, pozicije direktora javnih poduzeća obnašalo je 68 osoba za 19 javnih poduzeća a za koje CCI posjeduje podatke. Za 62% njih utvrđena je stranačka povezanost, što jasno ukazuje da politički utjecaj na rad javnih poduzeća postoji, dodala je Ćatić.
Iz CCI-a dodaju da osobito zabrinjava da su sve te osobe imenovane u periodu kada su stranke koje su ih imenovale bile dio vlasti. S tim u svezi, u okviru radne grupe se radilo na izradi preporuka kojima bi se povećala transparentnost i uspostavilo kontrolu i odgovornost nad radom javnih poduzeća te smanjio utjecaj politike na njihovo poslovanje.