9 stvari koje možete napraviti da popravite slomljenu vezu
Par
Pažnja je jedan od načina da oživite već propalu vezu. Fokusiranjem jedan na drugoga partneri se ponovno počinju osjećati posebnima i bitnima, što će sigurno 'zapaliti' iskru
Parovi koji su pred prekidom mogu se naći pred kušnjom trebaju li prekinuti vezu ili stvoriti bolju odvajajući vrijeme kako bi se potrudili spasiti odnos te pokušali razumjeti jedno drugog. U nastavku saznajte kako znati da je vezi došao kraj te koje korake poduzeti ako želite spasiti vezu.
Koji su znakovi prekida veze?
Jednostrani odnos
Može se dogoditi da u jednom trenutku u vezi više nema uzvraćanja. Drugim riječima, ako stalno dajete i ne dobijete ništa zauzvrat, umorit ćete se i održavanje veze vam više neće imati smisla.
Nedostatak intimnosti
Intimnost je nešto što svakoj vezi treba, pa ako toga više nema, veza će se naći pred prekidom.
Nedostatak povjerenja
Povjerenje je temelj svih odnosa i bez njega veza može biti u velikim problemima.
Ovo su samo neki od znakova prekida, a ovaj popis bi mogao ići u nedogled, ali ako vam intuicija govori da nešto nije u redu u vašoj vezi, vrijeme je da uzmete stvari u svoje ruke i zajedno s partnerom poradite na tome.
Terapeuti za veze također vam mogu pomoći u tome da odlučite i shvatite vrijedi li vašu vezu popraviti. Dakle, prvo treba donijeti odluku postoji li nada za spas veze ili ne.
Odgovori na ovih šest pitanja dat će vam jasniji uvid u to ima li nade za još jednu šansu:
Žele li oba partnera isto?
Je li u vezi ostalo dovoljno energije koja će biti 'gorivo' za popravak veze?
Kako su u prošlosti partneri rješavali traume?
Bježe li prije nego što pruže priliku rješenju?
Postoje li temeljni, skriveni problemi koji sabotiraju šanse za ponovno povezivanje u vezi?
Želite li i dalje pokušati popraviti odnos?
Ako je vaš odgovor na zadnje pitanje i dalje 'da', onda u nastavku saznajte što sve trebate poduzeti kako bi ponovno oživjeli vašu ljubav, prenosi 24sata.
Kako obnoviti prekinutu vezu?
1. Obratite pažnju na ono što vam partner govori
Kad jedan partner govori, bez obzira na njegov ton glasa, drugi ga partner gleda i sluša. Čak i ako postoji neslaganje, očito je da je ono što onaj drugi ima za reći i dalje važno. Pozorno slušajte osjećaje svog partnera. Važno je da oba partnera zaustave vlastite nagone i sjete se da nisu sami u prostoriji.
2. Pokažite zabrinutost i suosjećanje jedan za drugog
Parovi koji su izgubili međusobno povjerenje i podršku, bilo da je to nedavno ili tijekom dužeg vremenskog razdoblja, i dalje mogu pokazati zabrinutost kada partner izrazi svoje osjećaje. Ako nisu u mogućnosti upotrijebiti umirujuće riječi ili geste, pogotovo ako ih se za nešto okrivi, govorom tijela ili izrazom lica pokazat će obzir prema partnerovom problemu.
3. Sjetite se trenutaka koji vas nasmijavaju
Odlična metoda za pomirbu je prisjećanje lijepih iskustva koje su partneri imali u prošlosti. Napetost između njih će odmah nestati i podsjetiti ih na divne trenutke koje su proveli zajedno, a moguće i još dodatno potaknuti na to da rade na vezi i potrude se da ona uspije.
4. Smirivanje sukoba
Svaki par zna što je predaleko i kolika im je granica tolerancije. Nažalost, to ih ne sprječava da budu preblizu toj granici i mnoge veze se zbog toga prekidaju. Smirivanje sukoba je zapravo prepoznavanje kada smo došli do krajnjih granica i kada se treba povući.
U tom trenutku jedno ili oboje partnera zaustavljaju interakciju ili je vode na neko bolje mjesto. A zajedničko im je shvaćanje da određene riječi ili načini ponašanja mogu više naštetiti odnosu nego mu donijeti korist.
5. Ne spominjite probleme iz prošlosti
Prirodno je da većina ljudi koristi prošlost ili druge ljude kako bi dodala snagu onome što žele istaknuti u tom trenutku. To se osobito događa kada jedan partner shvati da nema argumenata pa ih želi ojačati primjerima ili ljudima iz prošlosti. Parovi koji su dobri komunikatori rješavaju jedan po jedan problem i razgovaraju o tome što im je potrebno u sadašnjosti.
Ako jedan od njih počne posustajati, drugi ih vraća na problem i ta taktika ne samo da se prihvaća, već se i cijeni. Prođite probleme jedan po jedan i kad dođete do kraja, oprostite partneru i krenite dalje.
6. Imajte osnovnu razinu povjerenja
Bez obzira na to koliko su se partneri ljutito, povrijeđeno ili osvetoljubivo ponašali jedan prema drugome, par mora pronaći zajednički jezik i uspostaviti temelje povjerenja. Obnova povjerenja, iako je izuzetno teška, nije nemoguća. Izgradnja može potrajati i dulje vrijeme, ali ako se parovi drže svog plana, povjerenje se može obnoviti.
7. Odgovarajte za svoje postupke i ne krivite jedni druge
Pokazivanje prstom na onoga tko je kriv lako se može pretvoriti u emocionalno zlostavljanje. No, oba partnera moraju shvatiti da će pobijediti tek onda kada shvate da je svatko od njih imao jednak doprinos trenutnoj situaciji u kojoj se nalaze. Važno je da nauče preuzeti odgovornost za svoje postupke te priznati kada su pogriješili.
8. Pretvorite svoju negativnu energiju u nešto što volite
Nema nade tamo gdje nema života. Nekad ljubavni par koji dopušta da se njihova veza pretvori u beživotni, komplicirani skup rituala zapravo nosi najveći teret. No, ta energija ljutnje se mora pretvoriti u visoku energiju ljubavi kako bi veza ponovno oživjela. 'Mrtvost' je teško oživjeti.
9. Provedite vrijeme zajedno
Pažnja je jedan od načina da oživite prekinutu vezu. Fokusiranjem jedan na drugoga parovi se počinju ponovno osjećati posebnima i bitnima u vezi. Dogovorite se kada ćete u danu odvojiti vrijeme za sebe. U tom vremenu možete 'vježbati' neki fizički dodir, poput držanja za ruke ili grljenja. Potrudite se da svaki tjedan imate barem jedan dan koji ćete provesti zajedno.
Imati vremena za razgovor također je važno. Razgovarajte s partnerom o svom danu i problemima s kojima se susrećete. Zajedničko druženje vas podsjeća da niste sami na ovom svijetu i da će netko uvijek biti tu s kime možete podijeliti svoje probleme i zajednički pronaći rješenja, piše Your Tango.