ADI MUSLI: Doslovno me bolila svaka kost i mišić, a ulazak u cilj je bio strašno emotivan
Ironman iz Livna
Nekadašnji premijerligaški nogometaš, igrač Željezničara, Veleža, Posušja i niza drugih klubova, Adi Musli, se po završetku loptačke karijere okrenuo sportu izdržljivosti – triatlonu.
Konkretno Ironman distanci koja podrazumijeva plivanje od 3,8km, 180km bicikliranja i trčanje maratona (42,2km). Prvi put se u ovom ekstremnom sportu oprobao prošle godine u Frankfurtu kad je distancu prešao za 10 sati i 49 minuta. Prije nekoliko dana se rođeni Livnjak, koji sad živi u Fuldi (Njemačka), vratio na istu stazu kako bi pomakao svoje granice još jednom sa rezultatom 9:55:47.
Na putu do Frankfurta je imao stručnu pomoć hrvatskog rekordera u Ironmanu, rođenog Ljubušaka Andreja Vištice.
- On mi je inspiracija sve ove godine, brzo smo se dogovorili i počeli polovinom travnja, kaže Adi Musli.
Od tog trenutka do utrke je imao dva dana odmora od treninga.
- Krenuli smo jako, a kako smo krenuli tako smo i završili pripreme - jako, žestoko, bez kalkulacija. Bilo je trenutaka kad sam mislio da ne mogu više, tempo je bio žestok (jaki intervali na plivanju, na biciklu, na trčanju), vikendi rezervirani za duge vožnje i duga trčanja. Zadnja dva mjeseca svaki vikend je imao oko 8 - 9 sati treninga (ne računam dane u tjednu). Dana odmora nema u pripremi za Ironman. Plivanje nam služi kao oporavak, priča Musli.
Posljednji dio priprema je odradio u rodnom Livnu.
- Osjećaj u pripremama je bio odličan jer usprkos velikoj količini umora u ponekim trenucima moje performanse su bile više nego dobre.
Potom je konačno i uslijedio izazov koji je podrazumijevao plivanje 3,8km, 180km bicikliranja i trčanje maratona (42,2km).
- Plivao sam sa puno samopouzdanja jer znam kako sam trenirao, znam koliko teških plivačkih treninga sam imao. Iz vode sam izišao u perfektnom stanju sa osjećajem da je trebalo još toliko plivati - ne bi bilo problema.
Za plivači segment je Adiju trebalo jedan sat i 9 minuta. Potom je uslijedila tranzicija prema biciliranju.
- U tranziciji sam izgubio dosta vremena kad sam shvatio da nisam stavio natjecateljski broj, a na početku biciklističke dionice mi je ispao i bidon sa tekućom hranom bez čega nije moguće u ovakav pohod. Otežavajuća okolnost je bila i kiša koja je jako padala. Rekao sam sebi - idem jako na biciklu i znao sam unaprijed da od brzog maratona nema ništa jer ću mišiće potrošiti na biciklu. Ali vodio sam se time - bolje brza biciklistička dionica, nego jak maraton jer tako mogu dobiti puno više vremena, pojašnjava Adi.
Bicikliranje dugo 180km je završio za 4 sata i 59 minuta.
- Nakon 12 -13 kilometara dolazi na naplatu jača vožnja na biciklu. Doslovno me bolila svaka kost i svaki mišić na tijelu. Na biciklu sam 3 - 4 puta bio mokar kao iz vode da sam izašao i isto toliko puta sam se osušio na vjetru - to je sigurno doprinijelo da je tijelo još više iscrpljeno i bolno. Svaki kilometar je bio kao godina, a ulazak na crveni tepih strašno emotivan, zaključio je Adi Musli.
Sljedeće godine izazov u Hamburgu
Adi želi dodatno popraviti svoj rezultat (9:55:47) već sljedeće godine.
- Ako bude sve u redu dogodine želim u Hamburg 1. lipnja. Ja sam uvjeren, ako sve prođe kako treba, da bi to mogla biti povijesna utrka jer moj limit još nije niti na vidiku. Posebno ako uzmemo u obzir da sam u ozbiljnom biciklizmu tek tri i pol godine. Ja sam tek na 70 posto svojih mogućnosti, ali i na druge dvije discipline mogu računati na dobre pomake, vjeruje Musli.
Palić aktualni rekorder BiH
Bosanskohercegovački rekord u Ironmanu drži Jablaničanin Nermin Palić koji je kolovoza 2018. godine u Kopenhagenu postavio rezultat od 9:29:55. On je plivao 3,8km za 1:02:28, biciklirao 180km za 4:40:53 i trčao maraton za 3:37:25. Er.B.