Dnevni.ba - PRELOADER

Agencija EU: Europa ostaje bez zaliha heroina. Alternative su daleko gore

12 Lip 2024


Agencija EU: Europa ostaje bez zaliha heroina. Alternative su daleko gore
Heroin

Visoko potentna obitelj sintetičkih opioida koja se masovno proizvodi u Kini prelazi iz Baltika u zapadnu Europu, prodirući u ustaljena tržišta heroina i redovito ubijajući njihove korisnike, upozorila je EU agencija za droge.

Nitazeni su prošle godine bili uključeni u nagli porast broja smrtnih slučajeva u Estoniji i Latviji, gotovo 100, dok su doprinijeli brojnim predoziranjima u Francuskoj i Irskoj, piše Politico.

Izuzetno opasne supstance, koje su stotine puta potentnije od heroina i čak jače od lijeka za bolove od raka, fentanila, bile su pogrešno prodane kao heroin ulične kvalitete, navodi se u EU Izvješću o drogama za 2024., koje je objavila Europska agencija za praćenje droga i ovisnosti o drogama (EMCDDA).

"Nitazeni se ponekad prodaju kao 'sintetički heroin' i otkriveni su u lažnim lijekovima na tržištu droga", navodi se u izvješću koje je objavljeno jučer. Njihovo iznenadno pojavljivanje na ulicama gradova "može rezultirati višestrukim trovanjima u kratkom vremenskom razdoblju, s potencijalom da preoptereti lokalne službe".

"Brzo evoluirajuće tržište droga"
Iako je opioidna kriza u razmjerima kakvi su viđeni u Sjedinjenim Državama još uvijek daleko za Europu, šest od sedam novih sintetičkih opioida prijavljenih prvi put EU sustavu ranog upozoravanja u 2023. bili su nitazeni, što je najveći broj u jednoj godini, sa 16 pronađenih u Europi od 2019.

To je "brzo evoluirajuće tržište droga, gdje su uspostavljene ilegalne droge široko dostupne i potentne nove sintetičke supstance nastavljaju se pojavljivati", rekao je direktor EMCDDA Alexis Goosdeel u pisanoj izjavi.

Proizvedeni u Kini, nitazeni su već nekoliko godina na radaru zdravstvenih i agencija za provođenje zakona, dok službenici nervozno prate tekuću krizu u Sjevernoj Americi.

Talibani zabranili uzgoj opijuma i preradu heroina u Afganistanu
Sintetički opioidi, prvenstveno fentanil, prošle su godine ubili oko 75.000 ljudi u SAD-u, dodajući se milijunu koji su umrli otkad je epidemija upotrebe lijekova protiv bolova na recept eksplodirala u zemlji oko 2000. godine.

U SAD-u, lijekovi protiv bolova ustupili su mjesto heroinu, a heroin sintetičkim opioidima, izazivajući strah od sličnog procesa u Europi. To je posebno zabrinjavajuće s obzirom na nadolazeću mogućnost nestašice heroina. U travnju 2022., nedavno pobjedonosni talibani zabranili su sav uzgoj opijuma i preradu heroina u Afganistanu, čime je eliminirano 95 posto afganistanske proizvodnje, prema UN-u.

S obzirom na to da zemlja čini devet desetina svjetske opskrbe, to znači da europski korisnici heroina troše ograničene zalihe. Za sada, zalihe su se održale, ali "bilo bi pametno pripremiti se za moguću nestašicu heroina krajem 2024. ili 2025.", predviđa EMCDDA.

Iako agencija navodi da je prerano odrediti hoće li pad dostupnosti heroina dovesti do većeg tržišta za sintetičke opioide, EU zemlje bi ipak trebale proširiti pristup liječenju, pojačati programe razmjene igala i skladištiti antiopioidni lijek nalokson kako bi se suprotstavile predoziranjima, navodi se u izvješću.

Te mjere bi također pomogle u rješavanju još jedne narkotičke vremenske bombe: transformacije kokaina u masovni potrošački proizvod.

Od bogatstva do siromaštva
Kada je bijeli prah prvi put stigao u Europu 1980-ih, kokain je bio elitna droga, povezana u popularnoj kulturi s poznatim osobama i bankarima. Danas je svugdje, i kako je njegova pristupačnost rasla, tako su rasli i negativni zdravstveni učinci koje sa sobom nosi.

Upotreba kokaina "čini se da postaje sve češća među ranjivijim ili marginaliziranim skupinama u nekim zemljama", navodi izvješće, kao što su Francuska i Belgija. "I injekcija kokaina i upotreba crack kokaina bilježe se u sve većem broju zemalja ... doprinoseći brojnim lokaliziranim epidemijama HIV-a u Europi posljednjih godina."

To će se samo pogoršati kako prekomjerna opskrba povećava čistoću, koja je skočila za 45 posto u desetljeću. Polovica ispitanih zemalja sada izvještava o prosječnoj čistoći između 64 posto i 76 posto, što znači da potrošači s ograničenim budžetom mogu više puta uživati za istu maloprodajnu cijenu.

Nestao je glamur i sa širenjem upotrebe cracka po velikim zapadnoeuropskim gradovima, lokalne i nacionalne vlade traže odgovore. Prvi ikad belgijski povjerenik za droge nedavno je rekao za Politico da, unatoč činjenici da se čini da se ovisnost "povećava u regiji Bruxelles", ne postoji očito rješenje na vidiku, piše index.

Vijesti iz svijeta


DRAGAN MARKOVIĆ PALMA

Preminuo političar iz Srbije Dragan Marković Palma

Nakon kraće bolesti u 64. godini preminuo je Dragan Marković Palma, političar iz Srbije i predsje...

22 Stu 2024

UN

UN: Od početka godine ubijen rekordan broj humanitarnih radnika

Rekordan broj humanitarnih radnika ubijen je od siječnja ove godine, navodi UN-ov Ured za koordin...

22 Stu 2024

ŽELJKA CVIJANOVIĆ I ALEKSANDAR VUČIĆ

Preuzela dužnost predsjedavajuće Predsjedništva BiH i požurila u Beograd: Cvijanović se sastala s Vučićem

Predsjedavajuća Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željka Cvijanović sastala se danas u Be...

22 Stu 2024