Dnevni.ba - PRELOADER

'Ako ti padne na pamet napustiti me, završiti ćeš kao ona ženska iz Gradačca'

16 Kol 2023


<strong>'Ako ti padne na pamet napustiti me, završiti ćeš kao ona ženska iz Gradačca'</strong>

POSLJEDICE Novi fenomen u bh patrijarhalnom društvu koje od žene očekuje da treba trpjeti

Piše: V.S.Herceg

mostar@dnevni-list.ba

Premlaćivanje i potom ubojstvo mlade žene i majke njegovog djeteta, od strane njenog nevjenčanog supruga u Gradačcu koji je svoj krvavi pohod snimao uživo na društvenoj mreži Instagram, šokirala je ne samo BiH nego i regiju i svijet.

Trostruko ubojstvo i trostruko ranjavanje te na koncu samoubojstvo, epilog je stravičnog pohoda poludjelog ubojice Nermina Sulejmanovića. Mlada žena je sahranjena, a gorko upozorenje za cjelokupan sustav je da joj taj isti sustav od kojeg je tražila pomoć - nije pomogao. Ubijena je jer je ubojicu prijavila za nasilje.

Nizama Hećimović

Iza nje ostala je jednogodišnja djevojčica koju je dobila u vezi s ubojicom kojeg je namjeravala napustiti. Sud je odbio mjeru zaštite zabrana prilaska, a pravdanje za ovu kardinalno katastrofalnu odluku je nedostak dokaza koje nije prikupila policija. Tisuće ljudi je prosvjedovalo u gradovima BiH ukazujući na problem nasilja u obitelji, nasilja nad ženama sa sve češćim tragičnim ishodom. S druge strane sve brojniji su slučajevi prijava nasilja nad ženama i djevojkama.

Poludjeli ubojica

„Moralno dno dijela društva“

-Previše je puno analiza, mišljenja, stavova i osvrta na sve negativnosti u ovom društvu, koje su uvijek uzalud, a istovremeno puna usta naših predstavnika da će biti bolje. Sustav nije ništa drukčije reagirao kao i u stotinama dosadašnjih, sličnih slučajeva, kazao je doc. dr. Sandi Dizdarević profesor kriminalističke psihologije.

Ustvrdio je kako istraga policijskih službenika u nadležnom MUP-u Tuzlanskog kantona pokazuje kako je bilo propusta te da dio sustava pokušava funkcionirati, a dio ne.

-Sama činjenica da je javnost po prvi put mogla vidjeti uživo ovaj monstruozan zločin i najteži oblik fizičkih patnji i svi koji su 'lajkali' i podržavali to, pokazuje koliko je moralno dno dijela našeg društva. To znači da smo kao društvo usvojili normu ponašanja, suprotnu civilizacijskim oblicima ponašanja. Radovati se nasilju i nečijoj smrti pokazuje ozbiljan oblik patologije, kazao je Dizdarević.

On se pri tom osvrnuo i na svoje dvije objavljene knjige, u kojima skreće pozornost na značaj operativnog rada policije, napuštanju fundamentalnih koncepata policijskog rada, o udaljavanju od zajednice i rada iz ureda, nepostojanju uspostavljenih standardiziranih linija za suradnju između policijskih službi i agencija na višim razinama, izuzev po privatnoj liniji, osobito u kriznim situacijama.

Sandi Dizdarević

Enorman novac utrošen – rezultati katastrofalni

Posebno se osvrće na svoju drugu knjigu 'Vrisak lotosa' u kojoj govori o slučaju nasilja nad konkretnom ženom i svim problemima s kojim se žrtva susreće, ali i svim problemima sa kojim se policijski istražitelji susreću.

-Kao nekadašnji istražitelj, i sada kao znanstvenik i profesor koji se svakodnevno bavi pojavama kriminaliteta, i policijskog rada odgovorno tvrdim da su se enormne količine novca unijele u sustav policije i obuke policijskih istražitelja za rad po liniji nasilja u obitelji, a rezultati su u pojedinim slučajevima katastrofalni. Zašto? Zato što se na nasilje nad ženama i dalje gleda kao pojavu koju žene trebaju trpjeti, jer još uvijek živimo u patrijahalnom sustavu, a da ne govorim o istražiteljima, čast izuzetcima koji prijave operacionaliziraju po određenoj matrici koja je uvriježena: "žrtva je povukla prijavu" i tu predmet ide 'ad acta', navodi Dizdarević.

Upravo govoreći o tim propustima, Dizdarević vrlo jasno pojašnjava: "Žrtva je morala povući prijavu, žrtvi sustav nije pružio potporu da ne povuče prijavu, žrtvi nije pružena sigurna lokacija, nije pružena psihosocijalna pomoć, počinitelji se ne liječe i mogao bi nabrajati još jako puno. Zato je povukla prijavu. Nitko da kaže, 'da, u pitanju je kazneno djelo koje se goni po službenoj dužnosti, i nakon prijave smo uradili sve i podigli optužnicu, a žrtva se predomislila'. Ne znam bi li se u toj fazi predomislila. Praksa pojedinih sudova je uistinu kvalitetna, pa u svakom slučaju nasilja u obitelji poštuju potpisane protokole, i osumnjičenom sudovi određuju pritvor. Time se žrtva motivira, istraga provodi, a počinitelj se 'hladi' u pritvoru".

Žene se potiču da zatraže pomoć, a mlada žena ubijena jer je zatražila pomoć

Abida Pehlić, predsjednica višestruko i međunarodno nagrađivanog Udruženja 'Novi put' iz Mostara za Dnevni list ističe kako ih je vijest o svirepom ubojstvu u Gradačcu, još jednom slučaju femicida, duboko potresla.

-Udruženje Novi put, zajedno s aktivisticama, organiziralo je prosvjed kako bi iskazali naše ogorčenje zbog sve učestalijih slučajeva nasilja nad ženama, a sve slabijim odgovorom institucija na ovaj jako zabrinjavajući problem koji, vidjeli smo, često ima i smrtne ishode. Ovo nas je duboko potreslo jer mi kao udruženje već dugi niz godina radimo na osnaživanju žena i žena žrtava svih oblika rodno zasnovanog nasilja, pružamo im psihosocijalnu i pravnu podršku i pomoć i, zapravo ih osnažujemo da prijave nasilje i zatraže pomoć od nadležnih instituija čiji je mandat i posao baviti se ovim problemom, kaže Pehlić.

Naime, Udruženje 'Novi put' vodi jedino besplatno savjetovalište u Hercegovini u kojem se pružaju takva pomoć podrške osnaživanja djevojkama i ženama, žrtvama svih oblika nasilja, ali i također djeci koja su, kako navodi, sekundarna žrtva ovih oblika nasilja.

-I upravo zbog povećanog broja zahtjeva za pomoć, ove godine smo pokrenuli mobilne timove na podrućju HNŽ I ŽZH-a, za pružanjem psihosocijalne podršku i raspored naših obilazaka je uvijek objavljen na našoj Facebook sttranici. Svaki tjedan posjećujemo drugi grad, unaprijed zakazujemo sastanke s našim klijenticama. Međutim, pitamo se što i kako dalje, jer i ova mlada žena koja je ubijena je, zapravo, zatražila pomoć od nadležnih institucija i prijavila nasilje. Na žalost, vidjeli smo da je odbijena mjera zabrane prilaska i, na žalost, sada smo pred velikim problemom što i kako dalje, iznosi ozbiljnu bojazan predsjednica Udruženja 'Novi put' iz Mostara.

Ističe ozbiljnu zabrinutost zbog činjenice da je sud odbio zahtjev za izricanje zaštitnih mjera iako su se dogodili brojni slučajevi femicida, ubojstava žena i djevojaka od strane njihovih partnera.

-Znači, konstantno se ignoriraju slučajevi rodno zasnovanog nasilja od strane nadležnih institucija, čime se zapravo, daje poticaj svim tim potencijalnim počiniteljima tog kaznenog djela, upozorava Pehlić.

Problem „ogoljen“ jer sustav ne ispunjava svoju zadaću

Iz Udruženja 'Novi put' ističu kako su od početka pandemije počeli bilježiti povećanje zahtjeva za pružanje psiho-socijalne podrške zbog nasilja u obitelji, a čak su im se obraćale i djevojke i žene iz susjedne Hrvatske jer su u to vrijeme, zbog epidemioloških mjera, krenuli s 'on-line' podrškom, a održavane su i 'on-line' radionice.

-Tada smo zabilježili povećan broj zahtjeva, prosječno smo imali više od 200 poziva godišnje. Međutim, prošle godine počeli smo dobivati pozive žena na sširem području Hercegovine, iz HNŽ-a i ŽZH-a, ali većina njih nije bila u mogućnosti doći u Mostar, bilo iz financijskih ili nekih drugih razloga, tako da smo mi ove godine pokrenuli mobilni tim koji svaki tjedan obilaze gradove u ove dvije županije, govori Pehlić.

Abida Pehlić

Ali, kako naglašava, do kraja srpnja ove godine, imali su čak 60 djevojaka i žena koje su zatražile psiho-socijalnu pomoć te da su to u većini bile žene i djevojke koje su već napustile svoje supružnike ili partnere, izašle iz nasilnih veza.

-No, imali smo jako puno poziva i žena koje su željele ostati anonimne i tražile pomoć kako mogu izaći iz nasilne veze. I to je sada veliki problem pred nama – nakon ovog svirepog ubojstva u Gradačcu našli smo se u teškoj situaciji jer su sada sve žene koje žive u nasilnim vezama bukvalno obeshrabrene da zatraže pomoć, pojašnjava Pehlić.

Nakon ubojstva u Gradačcu pojavio se novi, još ozbiljniji, zabrinjavajući proglem.

-Imali smo poziva žena koje kažu da joj muž prijeti da „ako ti padne na pamet napustit me, završiti ćeš kao ona ženska iz Gradačca“. To je vrlo zabrinjavajuće. Došlli smo u situaciju da žene koje žive u nasilnim vezama u potpunosti obeshrabrene da zatraže pomoć, upravo jer su zakazale nadležne institucije, a mi kao udruženje godinama smo radili na osnaživanju žena da zatraže pomoć, izađu iz takvih veza i zatraže pomoć institucija, zaštite sebe i djecu koja su takođr žertve nasilja. Nakon ovog ubojstva, smaknuća pred očima javnosti, vidimo da je taj problem „ogoljen“ jer sustav ne ispunjava svoju zadaću. Nadamo se da će nadležne insitucije konačno shvatiti koliko je problem nasilja u obitelji ozbiljan, upozorava predsjednica Udruženja 'Novi put'.

Ona ističe da, s obzirom da je u nekoliko slučaja femicida počinitelj počinio samoubojstvo, to postaje svojevrsni, zabrinjavajući fenomen te ističe bojazan da će se upravo iz tog razloga žene u nasilnim vezama odlučivati na – šutnju.

-Takvih je na žalost jako puno, bojimo se da će mnoge od njih odlučiti ostati u takvim vezama upravo iz straha, možda ne toliko za vlastiti život nego pitanja što će se sutra dogoditi sa njihovom djecom, ako ju nasilnik ubije. To je 'karta' na koju igraju počinitelji nasilja i koriste kao 'adut' za ucjenjivanje, zakljućuje ona.

Prijedlozi za učinkovit i brz odgovor sustava na femicid i nasilje

Profesor Dizdarević daje i konkretne prijedloge za unaprijeđenje cjelokupnos sustava kada je riječ o femicidu i nasilju u obitelji.

1. Inicirati izmjene i dopune KZ F BiH. Femicid predvidjeti i propisati kao samostalno kazneno djelo s propisanom kaznom zatvora od 10 godina do dugotrajnog zatvora. Moj odgovor na upite mnogih iz NVO kako dokazati femicid, pa upravo kroz prijave nasilja u obitelji nadležnim institucijama, koji uvijek prethode ubojstvu.

2. Inicirati izmjene ZKP F BiH, u pogledu obveznog pritvora. Trenutno imamo 101 osobu koje su se nakon pravomoćnosti presude našle u drugim državama na liječenjima, ili iz tko zna kojeg drugog razloga. Od 2003. godine se suočavamo s ovim problemom, mnogi na njega ukazuju, ali niti jedna politička vlast nije uradila ništa. Zato što im odgovora. Moj heroj nije zločinac? To se sustav vrijednosti koji njegujemo. Obvezni pritvor bi bio jedna od mjera kojom bi se spriječile ovakvi događaji, a istovremeno omogućilo provođenje postupka i izricanje presude.

3. Izmijeniti metodologiju istraživanja koje primjenjuje policija. Napraviti analizu u svakoj policijskoj službi koliko je policajaca pohađalo obuku međunarodnih i NVO vezanih za nasilje u obitelji, koliko tih obučenih operativaca radi na tim referatima. Odgovor će sam po sebi biti u najmanju ruku zabrinjavajući. Formirati tim od pet profesora i stručnjaka, onih profesora koji imaju najmanje 10 godina prakse u policijskim i pravosudnim institucijama, i isključivi kriterij bi bio radno iskustvo na cesti, u operativi, kako bi analizirali praksu djelovanja u kriznim situacijama i napravili prijedlog te rješenje za djelovanje svih službi u kriznim situacijama.

-Ovakvim rješenjem bi izbjegli, ono na što godinama ukazujem, da ne postoji uspostavljena suradnja već ista funkcionira na temelju privatnih poznanstava. Ovakvim rješenjima bi onemogućili situacije: kada je na terenu potraga i nužno je napraviti lociranje, a tu mjeru vrši druga agencija, da dobijete odgovor: "pošaljite službeni akt". Nema službenog akta u kriznim situacijama, već nakon završetka, zaključuje profesor Dizdarević.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

11 h 8 min

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

20 Stu 2024