AKTIVISTI S UBORKA OGORČENI: Online javna rasprava neminovnost ili podvala?
Na zvaničnoj stranici Ministarstva okoliša i turizma HNŽ-a nedavno je objavljen plan upravljanja otpadom na području ove županije za period 2021-2026, u kojem se, između ostalog, navodi kako se deponija na Uborku planira proširiti, a osim otpada iz Širokog Brijega, Ljubuškog i Gruda, počne primati i otpad iz Stoca, Čapljine, Prozora, Konjica i Jablanice.
Zbog epidemioloških mjera, javna rasprava na ovu temu neće se organizirati putem okruglog stola, već na online platformi, što aktivisti Udruge “Jer nas se tiče”, vide kao neregularan način organizacije rasprave, s obzirom na to da svi zainteresirani istu ne bi mogli pratiti. Zbog toga su zatražili usmenu javnu raspravu uz nazočnost više desetina zainteresiranih građana.
Patnja za građane
U slučaju usvajanja ovakvog plana, koji je, tvrde oni, protiv volje i interesa građana, aktivisti će ponovno blokirati deponiju na Uborku, te organizirati proteste ispred zgrade Ministarstva okoliša HNŽ-a.
- Oni su to pokušali organizirati na način da niko ne sazna za javnu raspravu. Kasnije su se odlučili za takvozvanu online javnu raspravu, znajući da se jako mali broj sudionika može uključiti u raspravu na taj način. A ne znam ni kakva je online javna rasprava, odnosno može li se to ikako nazvati raspravom. Još 2018. Istekao je plan za deponovanje otpada, a oni su u koroni našli i to je ustvari najveći problem – jer misle da to može proći bez građana, da ponovo usvoje isti plan, i to do 2026. čime bi nas patili još najmanje pet godina. To bi bila istinska patnja za sve građane Mostara, tvrdi aktivista Nijaz Hodžić.
Sve se desilo u tjednu u kojemu su aktivisti u planu imali sastanak s novim gradskim čelnicima, među kojima i s gradonačelnikom Marijom Kordićem.
- Odmah po saznanju za planove u Ministarstvu, zvali smo gradonačelnika, koji također nije bio upoznat s namjerom da se uskoro organizira online rasprava. Mi smo to saznali ispod ruke od našeg prijatelja. Rasprava nije oglašena ni u jednom mediju. Vjerojatno je sve objavljeno u službenim novinama koje nitko ne čita, računajući da se nitko neće javiti i da će sve to proći. Cijelo vrijeme županijska vlast govori da nije nadležna za deponiju Uborak, da je to nadležnost Grada i da oni nemaju ništa s tim. Oni, dakle, neće da čuju za rješenje problema deponije Uborak. Ovo je, ustvari, krajni bezobrazluk Ministarstva okoliša HNŽ-a. Znam da oni moraju raditi svoj posao, ali način na koji rade je jadnan i bijedan, rekao je na kraju Hodžić.
Uskoro tematska sjednica
Tijekom jučerašnjeg dana pokušali smo kontaktirati i ministra okoliša Ajdina Teletovića, ali u tom naumu nismo uspjeli.
Vrijedi spomenuti da će Gradsko vijeće uskoro sazvati tematsku sjednicu na temu rješavanja problema deponije Uborak, a zagovornici su vijećnici iz gradskog područja sjever. Aktivnosti odlaganja otpada na Uborku započele su još 1960, ali se u tom period nisu provodile osnovne sanitarno-tehničke mjere, pa je nakon pritiska lokalnog stanovništva, odlagalište 1991. bilo zatvoreno. H. Ž.
Iz SDP-a pozvali na zakazivanje sjednice i odgodu rasprave
Gradski odbor SDP BiH Mostar i Kantonalni odbor SDP BiH HNK zatražili su od predsjednika Gradskog vijeća Grada Mostara Salema Marića da hitno, bez odlaganja, sazove tematsku sjednicu Gradskog vijeća Grada Mostara vezanu za mostarsku deponiju ‘Uborak’.
- Podsjećamo javnost da je na prošloj sjednici Gradskog vijeća Grada Mostara vijećnik SDP-a Sanel Žuljević uputio inicijativu za održavanjem ove sjednice. Također, krajem prošlog tjedna i Udruženje građana “Jer nas se tiče“ uputilo je inicijativu za održavanjem tematske sjednice Gradskog vijeća Mostara na temu rješavanja pitanja odlaganja otpada, kao i konačno zatvaranje i saniranje postojeće deponije Uborak, te njezino izmještanje na novu lokaciju- navode iz SDP-a.
Navode da nema razloga za bilo kakvim odgađanjem zakazivanja tematske sjednice.
Potpuno je jasno da se problem ‘Uborka’ neće riješiti jednom sjednicom Gradskog vijeća Grada Mostara, te da će se vjerovatno ova sjednica održavati u više nastavaka. Zbog toga, nema nikakvog razloga da rasprava o ovoj gorućoj temi na Gradskom vijeću Grada Mostara ne započne odmah. Također, KO SDP BiH HNK od ministarstva trgovine, turizma i zaštite okoliša Hercegovačko-neretvanskog kantona zahtjeva da javnu raspravu o Planu upravljanja otpadom na području Hercegovačko-neretvanskog kantona za period 2021.-2026. godina odgodi do završetka tematske sjednice Gradskog vijeća Grada Mostara kako bi se u nju mogli uključiti i zaključci Gradskog vijeće Grada Mostara.
Podsjećaju da je ovo ministarstvo kao krajnji rok za dostavu primjedbi, mišljenja i prijedloga postavilo 12. mart ove godine, uz obavijest da se neće održati prava javna rasprava već se dokumenti mogu poslati samo poštom, putem e-maila ili faksa.
"Smatramo nedopustivim da se Gradskom vijeću Grada Mostara, zbog važnosti deponije ‘Uborak’ za sve građane Mostara i HNK, na ovakav način faktički onemogući dostavljanje prijedloga na Izrada Plana upravljanja otpadom za područje Hercegovačko-neretvanskog kantona" - navode na kraju iz SDP-a.