Beč razvio strategiju borbe protiv demencije
Glavni grad Austrije izradio je prvu strategiju borbe protiv demencije usmjerenu na razne izazove pred kojima se nalaze zdravstvene ustanove, oboljeli i njegovatelji.
Ovim planom grad nudi orjentir za dalje unapređenje usluga i rješenja s ciljem da do 2035. godine postane jedan od najpogodnijih gradova za život oboljelih od demencije u svijetu. U austrijskoj prijestolnici živi 30.000 osoba s demencijom, a taj broj bi se prema prognozama stručnjaka do 2050. godine mogao i udvostručiti. Dijagnoza demencije često kako za oboljele tako i za njegovatelje znači da se moraju nositi sa izazovima društvene stigmatizacije.
- Pored dobre medicinske njege vrlo je važno održati samostalnost i autonomiju pacijenta kako bi što duže sudjelovao u društvenom životu. Time stvaramo solidarnost između svih građana - pojašnjava Peter Hacker, član gradske vlade iz resora za zdravstvo.
Kako je saopćeno iz EUROCOMM PR, podizanje svijesti o bolesti, mjesto za život, učešće u društvenom životu i usluge podrške su četiri polja djelovanja strategije koja su razradili stručnjaci iz 70 organizacija zajedno sa njegovateljima. Jedan od projekata iz oblasti usluga su volonteri za planiranje slobodnog vremena, takozvani "buddys", koji za oboljele organizuju slobodne aktivnosti.
Edukaciji javnosti doprinose i online kampanje krovne gradske platforme "Demenzfreundliches Wien" za stvaranje životnog okruženja koje djeluje ohrabrujuće na oboljele.
Putem ove platforme općine i stakeholderi iz različitih oblasti sarađuju na raznim projektima i inicijativama.
Prema zvaničnim podacima u Bosni i Hercegovini živi oko 150.000 osoba s demencijom, međutim, podatak sigurno nije u potpunosti tačan jer veliki broj osoba i nije registriran niti zna da pati od neke vrste demencije. Broj slučajeva je u porastu, a najčešće obolijevaju osobe iznad 65 godina starosti.