Bečarević: Bolje da ne bude Južne interkonekcije, nego da je bude na način na koji to Čović zamišlja
Istočno Sarajevo (čitaj Milorad Dodik) zavrne plin, digne se malo prašine, uslijedi brza amortizacija problema, a onda i 'trojkino' ispunjavanje želja HDZ-a i Dragana Čovića? Na ovo pitanje za Faktor odgovor daje Almir Bečarević, bivši ministar komunalnog gospodarstva, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša SŽ i stručnjaka za energetiku. On je mišljenja kako ova ucjena iz Istočnog Sarajeva i RS-a ni u kom slučaju ne bi smjela biti uvod.
- Ako želimo iste situacije koje smo sad imali, onda bi samo oni koji ništa ne znaju o plinskom sektoru to pustili. Tako da, i dalje zakon koji je predložen te koji je prošao u Zastupničkom domu, prema meni treba biti vraćen i usvojen jer jedino on jamči da Sarajevo neće dolaziti više u situaciju koja se treći put ponavlja, na isti način, od istih autora, sa istočne strane, započeo je Bečarević. Ujedno, dodaje, zakon koji Čović predlaže nema nikakvu snagu.
- On gleda samo onaj pravac do Mostara, a stalno se zaboravlja osnovna funkcija Južne interkonekcije. Ona je diversifikacija izvora, snabdijevanje i sigurnost snabdijevanja postojećih potrošača. To znači Sarajeva i Mittala u Zenici. Jednostavno, ne možete napraviti Južnu interkonekciju i dovesti plin do Sarajeva, a da ne napravite reverzibilni plinovod od Zenice do Sarajeva. Trenutno, i kada bi se Čovićevim zakonom to izgradilo i ta njegova privatna tvrtka to uradila, taj plin ne bi nikako mogao doći do Sarajeva. To je puno složenija investicija i operacija nego što to itko dolje od njih to razumije, pojašnjava on.
Interesi
Ono što je još važno, ističe Bečarević, dok već godinama čekamo taj zakon, investicija je poskupila i ona sada nije više 100, nego više od 150 milijuna eura.
- Iz jednog drugog razloga koji opet oni dolje ne razumiju, a to je da Evropa više ne daje novac za cjevovode kroz koje samo prolazi plin, kazao je.
Pojašnjava kako sada prvo kroz cjevovod prolazi hidrogen, pa tek onda gas.
- Sva ova priča od Čovića da je to 'naš interes', ali u njegovoj izvedbi, kako to oni dolje razmišljaju, to na takav način ne može nigdje proći. Ta tvrtka ne postoji, ne može se kreditno zadužiti, nema potrošača, nema ništa. To je obična ledina od tvrtke. Tako da jednostavno ne želimo da dolazimo u situaciju u kojoj smo bili prije nekoliko dana. Onda zaista taj zakon nije nikome potreban. I bolje da ne bude Južne interkonekcije, nego da je bude na način na koji Čović zamišlja, nastavio je.
Energetska sigurnost
Može li se, prema njegovom mišljenju, dogoditi da 'trojka' (SDP, NiP, NS) popusti, Bečarević odgovara: 'Izdajnika uvijek može biti, ali na takav način izdati energetske interese? Evo trenutnih potrošača u SŽ koji proživljavaju besmislene drame od Nedeljka Eleka koji je jedan obični kabadahija. Sada da netko pusti da isto imamo i s juga?! Ne znam ima li itko takve pameti da to pusti, pa makar bila i 'trojka''.
Ističe kako se ovdje radi o energetskoj sigurnosti.
- A ne o pravljenju, što hoće Dodik i Čović, enklave gdje će oni energetski upravljati sa nama. Kada vidite šta se trenutno radi energetski u okruženju, još ako ovo pustimo, točno se vidi namjera šta žele od nas napraviti u centralnom dijelu u BiH. Da nas ucjenjuju na ovaj način, kada im zafali para, zavrnu ventil. Ima li izdajnika na takav način, ja ne mogu prihvatiti. Ali ako netko pristane na to, onda on izravno radi protiv energetske sigurnosti ovog dijela BiH, koji i najviše troši prirodni plin, zaključio je.