Dnevni.ba - PRELOADER

Bh. žitelji peti najsiromašniji u Europi

04 Lip 2024


Bh. žitelji peti najsiromašniji u Europi
Iza nas tek Makedonci, Kosovari, Moldavci, Bjelorusi i Ukrajinci

BDP po glavi stanovnika u Luksemburgu 131.380 dolara, a u BiH 8.420 dolara

Našoj zemlji po razvoju sve više bježi i regija zapadnog Balkana, a kamoli ostatak Europe

 

Piše: Dragan Bradvica

dragan@dnevni-list.ba

Gotovo da i ne prođe dan, a da se vlasti u Bosni i Hercegovini ne hvale povijesnim i neviđenim uspjesima. Naravno, ti uspjesi su vidljivi samo njima jer foteljaši i uhljebi u BiH uistinu žive jako dobro.

U hvalisanju prednjači sarajevska 'trojka' (SDP, NiP, NS) koju su u svom vođenju politike nadmašili čak i sada široko poznate fadilizme. Stranke koje su dolaskom na vlast ne samo nastavile dosadašnju praksu u politici (beskompromisno čuvanje fotelja, uhljebljivanjem odanog, ali nesposobnog kadra, povećavanja plaća i nebrojenih beneficija sami sebi…) nego su otišle i korak dalje. 

Njih ne zanimaju brojke koje ukazuju da nikada gore nismo stajali kada je u pitanju korupcija, o kriminalu da ne govorimo (dovoljno je samo prelistati tko je sve 'umočen' u aferu s narko kartelima), da nam ekonomski pokazatelji iz mjeseca u mjesec sve više tonu, a to prati demografija. Trojkašima je jedino i isključivo važno pričati priče i nadati se kako će na njih nasjesti dovoljan broj žitelja. 

Razvoj Europe i zapadnog Balkana 

A brojke su, naročiti kada su od relevantnih međunarodnih organizacija, neumoljive. BiH je samo dno Europe s vrlo malo izgleda da se odatle uskoro makne. 

Svakom žitelju je na kraju dana najvažnije da ima posao koji je adekvatno plaćen, ekonomsku i pravnu sigurnost i slobodu. Dakle, sve ono što u BiH nema. Kao ilustraciju uzeti ćemo samo podatke Međunarodnog monetarnog fonda oko Bruto društvenog proizvoda po glavni stanovnika u Europi. 

Ukoliko krenemo od samoga vrha tu su neprikosnoveni Luksemburg sa BDP-om po glavni stanovnika od vrtoglavih 131.380 dolara, a slijedi Republika Irska sa 106.060 dolara i Švicarka sa 105.670 dolara. I dok su Luksemburg i Švicarska već dugo top države za život i rad, Irska je svijetao primjer kako ispravnim politikama za relativno kratko razdoblje doći od države iz koje je bježao tko je stigao do jedne od najperspektivnijih zemalja Starog kontinenta i jedne od najpoželjnijih za rad i život strancima. Uz njih dodajmo kako je na četvrtom mjestu Norveška sa 94.660 dolara BDP-a po glavi stanovnika, a na petom Island sa 84.590 dolara. 

Kada se ipak vratimo u našu regiju, koja nikada neće doseći ove razmjere, tu prednjači Slovenija sa 34.030 dolara BDP-a po glavi stanovnika, slijedi Hrvatska sa 22.790 dolara. Radi se o dvije države bivše Jugoslavije koje su članice Europske unije i NATO-a i koje su svjetlosnim godinama otišle od regije zapadnog Balkana. 

Nažalost po nas, i ostale države regije nam sve više i više odmiču. Primjerice, BDP po glavni stanovnika u Crnoj Gori iznosi 12.650 dolara, Srbiji 12.380 dolara, Albaniji 8.920 i tek onda dolazi BiH sa 8.420 dolara. Od nas su jedino lošiji Sjeverna Makedonija sa 7.690 dolara, i Kosovo sa 6.390 dolara. Kada govorimo o ostatku Europe, iza BiH su još samo Ukrajina (5.660 dolara), Bjelorusija (7.560 dolara)  i Moldavija (7.490 dolara). 

Kakvi se to uspjehom hvale bh. vlasti? 

Nakon samo ovih brojki postavlja se logični pitanje o kakvom to napretku govorimo u BiH? Koju su to neviđeni i povijesnu uspjesi? Ako trojkaši misle na mizeran životni standard bh. žitelja, demografski kolaps i ubijanje bilo kakve nade u promjene onda su uistinu uspješni. Međutim, egzaktne brojke i stvarnost njima i nije važna. Važne su jedino i isključivo fotelje i spinovi. 

BIH


NAJAVA

Jubilejska godina i 1100. obljetnica Hrvatskoga Kraljevstva u Tomislavgradu

Euharistijskim slavljem u Tomislavgradu 5. srpnja u 11 sati ispred župne crkve sv. Nikole Tavelić...

10 min

NAKON OPERACIJSKOG ZAHVATA

Komšić se osjeća 'odlično', vraća se na posao

Član Predsjedništva BiH Željko Komšić osjeća se 'dobro, odlično' i očekuje da će do...

25 min

NOĆNA TAMA KAO SAVEZNIK PRIRODE

Zašto je važna za Hutovo blato?

Park prirode Hutovo blato kroz projekt ADRISKY, sufinanciran od Europske unije kroz Interreg IPA ...

33 min