BiH: Bez odlaganja početi pregovore o nabavci cjepiva za najugroženije kategorije stanovništva
Zajednička komisija za ljudska prava parlamenta BiH podržala je i u dalju parlamentarnu proceduru uputila poslaničku inicijativu Denisa Zvizdića kojom se zadužuje Ministarstvo civilnih poslova BiH da, bez odlaganja, započne direktne pregovore o nabavci cjepiva protiv virusa korona za najugroženije kategorije stanovništva Bosne i Hercegovine.
Prema ovoj inicijativi, u pregovore bi trebalo ući s kompanijama koje su dobile odobrenje Europske komisije za proizvodnju i distribuciju cjepiva protiv virusa korona, s obzirom na to da postoje određene najave da će BiH, zbog proceduralnih razloga, biti među posljednjim zemljama koje će dobiti cjepivo u okviru Instrumenta za globalni pristup cjepivu.
Istovremeno, potrebno je u što kraćem roku aktivirati paket EU od 70 milijuna eura za rani pristup cjepivima protiv virusa korona koji je odobren za zemlje zapadnog Balkana u okviru Instrumenta pretpristupne pomoći /IPA dva/, priopćeno je iz Parlamentarne skupštine BiH.
Na današnjoj sjednici Komisija je u dalju proceduru uputila i delegatsku inicijativu Denisa Bećirovića, kojom se zadužuje Savjet ministara da u roku od šest mjeseci od dana usvajanja ove inicijative u Domu naroda, u suradnji s nadležnim organima vlasti, pripremi i u parlamentarnu proceduru uputi zakon o zaštiti vode za ljudsku potrošnju u BiH.
Za narednu sjednicu odgođeno je razmatranje Prijedloga izvještaja o radu Zajedničke komisije za ljudska prava za prošlu godinu, a od Sekretarijata Komisije zatraženo je da sačini dopunu Prijedloga izvještaja, te na taj način omogući precizniji uvid razmatranih točaka dnevnog reda na sjednicama ove komisije.
Zajednička komisija je za narednu sjednicu odgodila i razmatranje Prijedloga plana rada za ovu godinu.
Članovi Zajedničke komisije nisu usvojili Informaciju o stanju u oblasti migracija u BiH za osam mjeseci prošle godine, čiji je podnosilac Ministarstvo sigurnosti BiH.
U vezi s ovom točkom dnevnog reda, Komisija je usvojila zaključak kojim od Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice i Ministarstva sigurnosti traži da, u roku od 15 dana, dostave detaljnu informaciju o stanju migracija u BiH u protekloj godini, s posebnim akcentom na ilegalne migracije, uz prijedlog mjera i aktivnosti za rješavanje posljedica migrantske krize.