BiH do jeseni ovim tempom cijepljenja neće postići 'imunitet krda'
Piše: V.S.Herceg
Dok brojne vlade država u Europi i svijetu, pritisnute naredbama i preporukama nacionalnih stožera, apeliraju na svoje građane da se cijepe u što većem broju strahujući od novog vala pandemije korona virusa već u rujunu, u svijetu se do sada cijepilo tek 24,56% ljudi.
Prema mišljenju epidemiologa to je vrlo mali postotak za dobivanje kolektivnog imuniteta. Kada je riječ o BiH, u našoj zemlji do sada se cijepilo 470.218 ljudi, što je tek 13.3% ako uzimamo u obzir popis stanovništva iz 2013. godine kada je u BiH popisano 3.531.159 ljudi.
BiH na europskom začelju po cijepljenju
Ovo su podaci Oxfordskog Sveučilišta, odnosno, University od Oxford i Oxford Martin School, objedinjeni u jedinstvenom informacijsko-istraživačkom projektu 'Our World in Data' (Naš svijet u podacima), a gdje se istražuju i analiziraju i podaci o siromaštvu u svijetu, prisutnošću gladi, klimatske promjene, ratovi, egzistencijalni rizici i nejednakost u svijetu.
Prema podacima kada je riječ o pandemiji korona virusa, do sada 24,6% svjetske populacije primilo barem jednu dozu cjepiva protiv COVID-19, što znači da se cijepilo 3,32 milijarde ljudi. Globalno je primijenjeno 3,29 milijardi doza, a danas se daje 34,18 milijuna cjepiva svaki dan, dok je samo 1% ljudi u zemljama s niskim prihodima primilo barem jednu dozu.
No, za sada, od BiH s nešto više od 13% cijepljenih, manje se cijepilo primjerice, u afričkoj državi Malawi, Nigeru, Makau, kao i Libiji, Fidžiju, Trinidad i Tobagu.
U Europi, za sada se cijepilo 42,96% ljudi, odnosno, prema dostupnim podatcima podijeljeno je 541,38 milijuna doza cjepiva, a od toga u zemljama EU-a barem jednu dozu cjepiva primilo je 390,65 milijuna ljudi. Slijedi Indija sa 358,07 milijuna te SAD sa 331,65 milijuna podjeljenih cjepiva. U EU procijepljenost predvode Njemačka sa 79,73 podijeljenih doza cjepiva i Ujedinjeno Kraljevstvo sa 79,54 milijuna, potom Francuska sa 55,15 milijuna, Turska sa 55,81 milijun te Italija sa 54,72 milijuna doza podjeljenog cjepiva.
Ono što je vrlo zanimljivo u ovim podatcima je da je najmanje cjepiva potrošeno na maloj otočnoj državi Niue u južnom Pacifiku, gdje je utrošeno 1.216 cjepiva. No, s obzirom da na tom otoku živi manje od 2.400 žitelja, procjepljenost stanovništva veća je od 50%.
Međutim, jedina država na svijetu gdje je postignuta skoro 100% procijepljenost stanovništva je Pitcairn, mali, vulkanski otok u Tihom oceanu, posljednja kolonija Ujedinjenog kraljevstva, gdje živi tek 48 stanovnika, a barem jednu dozu cjepiva primilo je njih 47.
Čerkez očekuje i do 50% cijepljenih do jeseni, za „imunitet krda“ potrebno 70%
Zavod za javno zdravstvo susjedne Republike Hrvatske objavio je ovog tjedna da je dosad cijepljeno 37,3% ukupnog stanovništva, odnosno 45% odraslog stanovništva, pri čemu je najveći obuhvat cijepljenih prvom dozom postignut u Zagrebu i ukupno je utrošeno 2.687.515 doza cjepiva.
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen još u svibnju je rekla kako će 70% odraslih građana EU do sredine srpnja dobiti mogućnost cijepljenja protiv koronavirusa.
“Europa je od početka godine napredovala u procesu cijepljenja. Svake sekunde se u Europskoj uniji cijepi 30 osoba”, rekla je ona. Međutim, teško je kazati kolika će procijepljenost EU stanovništva biti zbog sve većeg broja onih koji se ne žele cijepiti.
Pomoćnik federalnog ministra zdravstva Goran Čerkez prije dva dana rekao je kako očekuje da će u BiH do jeseni biti više 40% cjepljenih građana.
“Najvažanije je da konačno cjepiva počinju stizati i prema onome što mi znamo, u sedmom mjesecu bi trebalo stići u BiH najmanje 900 tisuća cjepiva. To je za FBiH oko 550 do 600 tisuća. Mislim da je ova informacija jako važna za građane BiH da prije jeseni imamo adekvatnu imunizaciju stanovništva jer sa svim cjepivima koja bi trebala biti dopremljena mi bi do jeseni sigurno trebali doći do više od 40%, pa da kažem i 50%cjepljenih”, rekao je Čerkez.
No, iako je ovo optimistična prognoza, prema imunolozima to neće biti doboljno za postizanje "imuniteta krda".
Jedan od najcjenjenijih bh imunologa Jasenko Karamehić, odavno upozorava da samo aktivna imunizacija i obuhvaćenost više od 70 posto stanovništva može dovesti do kolektivnog imuniteta i do prestanka pandemije.
"To u slučaju BiH znači više od četiri milijuna doza cjepiva, da se stanovništvo cijepi u što kraćem vremenu. To je tzv. aktivno homogeno cijepljenje, a znači da bi u prosjeku oko 70% stanovništva trebalo biti što prije cijepljeno da bi se dostigao kolektivni imunitet. Za BiH to znači možda i veći postotak, s obzirom na tešku epidemiološku situaciju koju smo imali i broj preminulih", kazao je nedavno za agenciju FENA dr. Karamehić.