Dnevni.ba - PRELOADER

BiH među 34 zemlje za sigurnost njemačkog ulaganja

24 Lis 2023


BiH među <strong>34 zemlje</strong> <strong>za sigurnost</strong> <strong>njemačkog</strong> <strong>ulaganja</strong>


Piše: V.S.Herceg

mostar@dnevni-list.ba

Njemačka vlada odlučila je poboljšati uvjete investicijskih jamstava za odabrani broj zemalja diljem svijeta. Ako njemačka tvrtka investira u jednu od 34 navedene zemlje, franšiza za tvrtku u slučaju gubitka je prepolovljena.

Osim toga, naknade za jamstvo su smanjene. Ovo je jednostavniji i jeftiniji put za njemačke investicije, a jedna od odabranih zemalja je i Bosna i Hercegovina.

30 milijardi eura investicija

Investicijske garancije su središnja tema za njemačku vanjskotrgovinsku politiku - ukoliko njemačka tvrtka investira u neku zemlju u razvoju ili takozvanu zemlju brzog razvoja, može se prijaviti za osiguranje kod Savezne vlade.

U slučaju da tvrtka mora otpisati investiciju zbog eksproprijacije, rata ili kršenja zakona od strane vlade dotične strane zemlje, njemačka vlada će nadoknaditi veći dio gubitka. U prvoj polovici 2023. njemačka vlada je jamčila svojim osiguranjem oko 30 milijardi eura investicija.

Međutim, to osiguranje vezano je određenim, često milijunskim troškovima i za samu tvrtku koja želi investirati - kako u obliku taksi, birokracije, tako i u slučaju ako zaista dođe do slučaja štete.

Njemačka vlada početkom prošlog tjedna odlučila poboljšati uvjete za jamstva investicija za njemačko gospodarstvo u odabranim zemljama i prepolovi troškove jamstava, izvijestili su njemački mediji. Riječ je 34 zemlje na svim kontinentima.

Kada se govori o Europi, navedene su Turska i zemlje Zapadnog Balkana: Albanija, Bosna i Hercegovina, Kosovo, Crna Gora, Sjeverna Makedonija i Srbija, a ostale su Vijetnam, Indija, Indonezija, Malezija, Filipini i Tajland (Južna/Jugoistočna Azija); Gruzija, Kazahstan i Uzbekistan (Kavkaz/srednja Azija); Argentina, Brazil, Čile, Kolumbija i Peru (Južna Amerika); i Egipat, Alžir, Etiopija, Benin, Obala Slonovače, Gana, Kenija, Maroko, Ruanda, Senegal, Togo, Južnoafrička Republika, Tunis (Afrika).

Ova odluka je dio strategije diverzifikacije njemačke vlade kojoj je cilj smanjenje snažne ovisnosti od nekih tržišta i kritičnih čvorova u lancima opskrbe. Poboljšani uvjeti za ulaganja u inozemstvu i novim tržištima posebno su važni za njemačke tvrtke koje su na tržištima trenutno manje prisutne.

-S novim pozitivnim poticajima, snažno podržavamo njemačku ekonomiju u važnoj diverzifikaciji za veću otpornost na krize. Odabrali smo zemlje koje su pouzdani vanjsko-trgovinski partneri i politički stabilne, izjavila je za medije državna tajnica za ekonomiju Franziska Brantner.

Što ovo znači za BiH

Iako se za BiH ne bi moglo tvrditi da je potpuno politički stabilna, činjenica je da je dugogodišnji i pouzdan partner Njemačkoj. Naime, prema podacima Vanjskotrgovinske komore BiH, Njemačka je na uvjerljivom, prvom mjestu kao zemlja u koju BIH najviše izvozi te drži treće mjesto kao u ukupnom poretku zemalja iz kojih BiH najviše uvozi roba.

Samo do rujna ove godine, BiH je u Njemačku izvezla roba u ukupnoj vrijednosti od 2.074.702.504 KM, a iz te zemlje uvezla roba u vrijednosti od 1.881.108.164 KM. Za prošlu, 2022. godinu, izvoz BiH u Njemačku iznosio je ukupno 2.692.613.531 KM, a uvoz 2.669.455.995 KM.

Prema podacima Središnje banke BiH, priliv izravnih inozemnih investicija u BiH u 2022. godini iznosio je 1,44 milijarde KM, što je do sada najviši zabilježeni iznos. Njemačka je četvrta zemlja po visini investiranja.

Najviše priliva investicija u 2022. godini bilo je iz Velike Britanije (271,8 milijuna KM), potom iz Austrije (175,8 milijuna KM), Nizozemske (166,6 milijuna KM), Njemačke (159,5 milijuna KM) i Srbije (134,4 miliona KM).

Inozemne investicije se povećavaju – prema podacima Središnje banke BiH, u prvih šest mjeseci ove godine registrirano je 1.041.700.000 konvertibilnih maraka (533 milijuna eura) stranih ulaganja, što je povećanje od 30,4 posto u odnosu na isti period prošle godine. U odnosu na druge zemlje regije, BiH je na trećem mjestu po registriranim stranim ulaganjima, nakon Srbije i Albanije.

Nakon odluke njemačke vlade, za očekivati je da će se povećati i njemačke investicije te BiH učiniti atraktivnijom za investiranje, posebno nakon već poznatih, otežavajućih okolnosti za investitore uopće:  dugotrajne procedure za dobivanje potrebnih dozvola, sporost sudova i nedostatak pravne zaštite itd.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

10 Svi 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

08 Svi 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

07 Svi 2025