BiH nije postigla značajniji napredak u sprečavanju korupcije
Grupa država protiv korupcije (GRECO) pri Vijeću Europe stava je da je razina poštivanja njenih preporuka za BiH općenito nezadovoljavajuća. Kako je priopćeno iz Vijeća Europe, u dva jučer objavljena odvojena izvješća, onome o razini poštivanja preporuka usmjerenih na sprječavanje korupcije među članovima parlamenta, sucima i tužiteljima teonome o inkriminacijama i transparentnosti financiranja stranaka, GRECO zaključuje da BiH nije postigla značajniji napredak.
“Nijedna od petnaest preporuka sadržanih u četvrtoj rundi Procjene antikorupcijskih politika koje se tiču članova parlamenata te pravosudnih dužnosnika nije u potpunosti primijenjena. Jedanaest preporuka primijenjeno je djelomično, a četiri nikako. Nema ni nikakvog novog razvoja u smislu jačanja sustava integriteta parlamentaraca. Nisu uvedena pravila za zastupnike o njihovoj interakciji s trećim stranama, nisu dane nove informacije o tome kako se Kodeks ponašanja provodi. Novi Zakon o sukobu interesa još uvijek nije usvojen, a nedostaju i mogućnosti savjetovanja i obuke za sprečavanje korupcije za članove parlamenata“, nabraja GRECO dodajući da vlasti tek trebaju uvesti vjerodostojan i neovisan mehanizam za rješavanje problema sukoba interesa i osigurati detaljnu provjeru izjava o imovini.
Pravosuđe: Bez jamstva da će procjene biti zaštićene od uplitanja izvršne i zakonodavne vlasti
Kada su u pitanju suci i tužitelji, Zakon o Visokom sudbenom i tužiteljskom vijeću (VSTV) BiH u pripremi je već sedam godina, a odvojeni sudački i tužiteljski odjeli i potkomisije tek trebaju biti uspostavljeni u okviru struktura VSTV-a. Iako su uzeli u obzir da je procjena učinka proširena tako da uključuje glavne tužitelje na državnoj i entitetskim razinama, GRECO nije mogao dobiti jamstvo da će te procjene biti zaštićene od uplitanja izvršne i zakonodavne vlasti. Obzirom na nedostatak opipljivog napretka, GRECO zaključuje da je vrlo niska razina poštivanja preporuka općenito nezadovoljavajuća te, sukladno svom pravilu 32, traži od čelnika izaslanstva BiH da dostave izvješće o napretku u provedbi preporuka koje su na čekanju do 30. rujna 2021. U svom novom izvješću o praćenju trećeg kruga evaluacijeć koji se fokusira na inkriminacije i transparentnost financiranja stranaka, također objavljenom jučer, GRECO konstatira da nije bilo značajnog napretka od rposinca 2018. Ukupno je svega 10 od 22 preporuke zadovoljavajuće provedeno, osam ostaje samo djelomočno primijenjeno, a četiri nikako. Ukazano je da treba učiniti još mnogo toga na jačanju transparentnosti financiranja političkih stranaka. Što se tiče prethodnog izvještaja, čelnik izaslanstva BiH treba dostaviti izvješće o napretku u provedbi preporuka na čekanju do 30. rujna 2021. godine.
Esposito: Ispunjenje preporuka bitno za zaštitu ljudska prava, demokraciju, vladavinu prava i ekonomski rast...
U ekskluzivnoj izjavi za N1 nakon objave izvješća o BiH, Gianluca Esposito, izvršni tajnik GRECO-a, naveo je da se ta Grupa ne bavi procjenama, već činjenicama. “Prije pet godina smo izdali 15 preporuka BiH kako bi ojačala sustav prevencije korupcije u zakonodavnim tijelima, tj. članovima Parlamenta, te u pravosuđu. Pet godina kasnije nijedna, nula, 15 od tih preporuka nije u potpunosti ispunjeno. Stoga GRECO kvalificira situaciju u BiH kao 'globalno nezadovoljavajuću' i zemlja je u, kako to mi zovemo, proceduri nepridrižavanja. Važno je ispuniti preporuke GRECO-a, ne samo zato što je to međunarodna obveza jer ih je BiH prihvatila, važno je i stoga što su naše preporuke ključne za zaštitu ljudska prava, demokraciju, vladavinu prava i ekonomski rast i razvoj“, kazao je Esposito.