BiH uz Albaniju i dalje najsiromašnija država u Europi
Piše: Dragan Bradvica
Političke turbulencije, razgranata korupcija i klijentelizam, ekonomska i pravna nesigurnost u Bosni i Hercegovini konstanta su posljednjih 25 godina.
Sve to se itekako osjeti na svakodnevnom životu običnih žitelja koji su po gotovo svim parametrima iz godine u godinu sve udaljeniji od razvijenog zapadnog svijeta. Naravno, sve ovo ne korespondira sa izjavama najviših nositelja vlasti koji gotovo svakodnevno iznose neka svoja viđenja situacije u zemlji i njenog napretka.
Međutim, kako se iz mjeseca u mjesec pojavljuju najrelevantnija međunarodna istraživanja tako na površinu izlazi prava slika svakodnevnog života u BiH. Posljednje takvo jeste ono Eurostata o potrošnji po glavi stanovnika u 2020. godini po kojem je BiH uz Albaniju najsiromašnija država u Europi od onih koje su obuhvaćene ovim mjerenjem.
Europsko dno
Tako je naša zemlja po razini ekonomskog blagostanja istina porasla na 43 posto prosjeka Europske unije sa 41 posto koliko je iznosila 2019., ali i dalje u biti tapkamo u mjestu jer svi drugi rastu mnogo brže.
Usporedbe radi, po ovom parametru ispod nas je tek Albanija koja je na razini od 40 posto EU prosjeka. Od ostalih zemalja regije, najbolje stoji Slovenija koja je na 80 posto europskog prosjeka najbolje rangirana među zemljama regije, slijede Hrvatska sa 67 posto, Crna Gora sa 61 posto, Srbija sa 52 posto i Sjeverna Makedonija sa 44 posto europskog prosjeka.
Nadalje, u okviru iste analize, agencija objavljuje i BDP po stanovniku izražen u standardu kupovne moći, kako bi se na pravi način uzele u obzir razlike u cijenama između država. BiH je i prema ovom indikatoru, sa 33 posto EU prosjeka na pretposljednjem mjestu, ispred Albanije koja ima 31 posto. Slovenija je sa 89 posto EU prosjeka najbolje rangirana zemlja regije, a slijedi je Hrvatska sa 64 posto. Crna Gore je po ovom kriteriju mjerenja blagostanja, na 46 posto prosjeka EU, Srbija na 43 posto, a Sjeverna Makedonija na 38 posto prosjeka EU.
Luksemburg na vrhu
Eurostatovi podaci pokazuju da je devet zemalja članica po kriteriju materijalne dobrobiti domaćinstava iznad prosjeka EU. Najbogatiji je Luksemburg, koji je 31 posto iznad europskog prosjeka. Slijedi Njemačka s 23 posto. U grupi zemalja koje stvarnu individualnu potrošnju imaju od 5 do 20 posto iznad prosjeka EU su Austrija, Finska, Belgija, Nizozemska, Švedska i Francuska.
Ukoliko promatramo samo države članice EU, njih pet je 25-33 posto ispod prosjeka, a to su Slovačka, Latvija, Mađarska, Hrvatska i Bugarska.
Španjolska, Češka, Portugal, Malta, Poljska i Slovenija u zaostatku su za europskim prosjekom 11-20 posto.