Dnevni.ba - PRELOADER

Bivši djelatnici Aluminija ponovno prijete

27 Lis 2020


Bivši djelatnici Aluminija ponovno prijete

Mostarski Aluminij početkom mjeseca angažirao je 82 radnika nastavljajući intenzivne pripreme za ponovni početak rada u pogonima ljevaonice, koji je planiran za početak studenog.

Kako su tad izvijestili iz Aluminij Industrije, u vlasništvu izraelsko-kineske kompanije koju predvodi MT Abraham Group i koja je unajmila posrnuli Aluminij, intenzivno se radi i na pripremi i vraćanju u funkcionalno stanje ljevaonice i radne opreme.

Provodi se remont postrojenja i saniraju štete zbog petnaestomjesečnog zastoja uslijed gašenja kompanije uzorkovanog visokim dugovanjima.

Optimistične najave

Testirana je i peć s energentom, te je utvrđeno da je u funkcionalnom stanju. Zbog toga su i angažirana 82 nekadašnja djelatnika Aluminija. Remont je navodno iziskivao i velike investicije budući da kompanija ne radi.

Aluminij Industrija potpisala je u međuvremenu ugovore o nabavci i prodaji metala. U prva dva mjeseca od početka proizvodnje, navode kako očekuje proizvodnju 3.000 tona gotovih proizvoda - trupaca, a u 2021. još 50.000 tona trupaca.

Prema navodima iz Aluminija, pokretanje ljevaonice podrazumijevat će i dodatno povećanje broja zaposlenih. Do kraja siječnja očekuje se kako će se zaposliti najmanje još 90 ranijih radnika u Aluminij Industriji, čime bi se broj ponovno angažiranih povećao na 170.

Ipak, tijekom jučerašnjeg dana u javnost je lansirano priopćenje skupine nezadovoljnih radnika, koji tvrde kako je sve navedeno u stvari zamazivanje očiju javnosti pred izbornu kampanju u gradu na Neretvi.

Najavljeno je i kako će se do kraja tjedna ili najkasnije početkom narednog sazvati skup radnika zbog velikog nezadovoljstva nakon pokretanja proizvodnih pogona.

- Poslije velikih obećanja hrvatskih političkih predstavnika, osjećamo se prevarenima i ostavljenima jer ništa od obećanog dosada nije realizirano. Obećano nam je ponovno pokretanje proizvodnje u tri etape do kraja prošle godine i povratak na posao. Godina je, podsjećamo, prošla, a tek je minoran broj bivših djelatnika vraćen u pogon ljevaonice. Manji broj podobnih još uvijek je vezan za Aluminij ugovorima o djelu, dok su dva pogona još uvijek na čekanju bez ozbiljnih priča oko ponovnog stavljanja hala u pogon. Obmane u javnosti nemaju veze sa stvarnošću i još više iritiraju bivše djelatnike dok čekaju na ulici bez primanja i poziva na posao, poručeno je, te je na kraju navedeno i kako će se na skorom sastanku odlučiti koji će se koraci dalje poduzeti.

Bivši član Nadzornog odbora i dioničar u Aluminiju Samir Anić ističe kako nije upoznat s najavljenim sastankom, kazavši i kako bivši radnici mogu biti nezadovoljni, ali i kako o svemu ipak posljednju riječ ima Aluminij Industrija.

- Pošteno govoreći – što mi bivši djelatnici imamo s Aluminij Industrijem? Kakve veze ima što je netko zadvoljan ili ne. Uostalom, 82 djelatnika vraćena su na posao. Dio obećanja je ispunjen, najavljeno je da će do nove godine biti pokrenute i Anode, te da će se vratiti još 90 djelatnika. Zato mislim da su natpisi u medijima lansirani u predizborne svrhe, kaže Anić, nastojeći pojasniti do kraja kompletnu problematiku.

- Ovo je kompanija koja je iznajmila pogon nekadašnjeg Aluminija. Mi, bivši djelatnici, nismo dio priče i ako nas pozovu da se vratimo na posao – hvala Bogu. U protivnom što možemo? Sigurno je da se, ako se pokrene pogon u kojemu sam osobno radio, nitko drugi neće zaposliti dok se mene ne ponudi i to važi i za sve ostale djelatnike. Kada dođe vrijeme da prorade Ćelije, sigurno će se zvati “ćelijaši“ iz bivšeg Aluminija. Osobno se ne želim miješati u politiku, ali mislim da je sve to predizborna igra. Gdje su ti nezadovoljni djelatnici bili dosada? Nije prošla godina, već godina i tri mjeseca i oni se baš sad sjetili da su nezadovoljni. Mi smo bili, danas više nismo, dodaje Anić.

Sve ovisi i o stanju u svijetu

Kaže i kako će dalji rad nove kompanije u halama Aluminija ovisiti i o budućoj situaciji s aluminijem i ostalim sirovinama u svijetu.

Podsjećamo, Aluminij koji je nakon ratnog razaranja ponovno pokrenut 1997. uz financijsku potporu Hrvatske, prestao je s radom u srpnju prošle godine nakon što su dugovanja dosegnula 220 milijuna eura.

U proljeće ove godine vlasti Federacije BiH, koja posjeduje 44 posto udjela u kompaniji, kao i mali dioničari radnici, dok Vlada RH ima udjel od 12 posto, postigli su sporazum s izraelsko-kineskom grupacijom koju predvodi MT Abraham Group.

U toj su grupaciji i kineski giganti China Machinery Engineering Corporation (CMEC) i China Industry of Engineering Metal & Foreign Co., Ltd. (NFC).

J.S.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

4 h 51 min

U novom broju donosimo

Novi broj

03 Srp 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

02 Srp 2024