Biznis s oružjem u BiH nezaustavljivo raste, brojke su goleme
Zanimljivo je tko su najveći kupci
Izvoz oružja iz Bosne i Hercegovine gotovo se udvostručio u prva četiri mjeseca ove godine u usporedbi s istim razdobljem 2023. godine, pokazuju službeni podaci objavljeni u ponedjeljak. Prema tim informacijama, Sjedinjene Države su top odredište za oružje iz BiH, piše Jutarnji list.
Vrijednost isporuka je 133 milijuna konvertibilnih maraka (KM), odnosno 68 milijuna eura ili gotovo 98 posto više u odnosu na isto razdoblje prošle godine, pokazuju podaci Državne agencije za statistiku. Agencija nije precizirala o kojim se vrstama oružja i streljiva radi, prenosi Defense Post.
Radio Sarajevo piše, pozivajući se na Vanjskotrgovinsku komoru BiH, da u izvozu Bosne i Hercegovine općenito postoje znakovi oporavka, s naglaskom na rastu izvoza u travnju, a da su ključni faktori oporavka upravo rast izvoza oružja i streljiva za 66 milijuna KM, odnosno 33,5 milijuna eura. Izvoz oružja i streljiva, prema ovim informacijama, bilježi 97 posto rasta.
Ministar obrane BiH Zukan Helez nedavno je pohvalno govorio o, kako je rekao, "širenju industrije oružja" u zemlji. Rekao je da lokalne tvornice proizvode streljivo, uključujući "rakete i granate", koje se izvoze "po cijelom svijetu, od Sjedinjenih Država do Bliskog istoka i zemalja Europske unije".
Poklapanje s ruskom invazijom na Ukrajinu
Lokalni mediji izvijestili su da se povećanje odnosi uglavnom na izvoz streljiva u Sjedinjene Države i Slovačku, ali i u Bugarsku te Srbiju.
U 2023. godini, pak, izvoz oružja i streljiva iz BiH iznosio je ukupno 163 milijuna eura, što je povećanje od 26 posto u odnosu na prethodnu 2022. godinu.
Povećanje se podudara s ruskom invazijom na Ukrajinu u veljači pretprošle godine, iako BiH nema sklopljen ugovor s Ukrajinom. Ipak, nekoliko lokalnih medija nedavno je izvijestilo da dio streljiva završava na ukrajinskim bojištima. RTRS, televizija entiteta Republika Srpska, u nedjelju je citirala političkog čelnika bosanskih Srba Milorada Dodika, saveznika Kremlja, koji je rekao da njegov entitet sprječava "izravni izvoz" oružja i streljiva u Ukrajinu.
No, kako su izvještavali mediji u BiH, na raznim profilima na društvenoj mreži X, koji se bave praćenjem oružja koje se koristi na ukrajinskom ratištu, objavljenje su fotografije projektila proizvedenih u Bosni i Hercegovini.
Tijekom summita u veljači u Tirani, glavnom gradu Albanije, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski pozvao je na hitnu isporuku oružja i streljiva njegovoj zemlji te je govorio o želji svoje vlade da organizira "ukrajinsko-balkanski forum o obrambenoj industriji".
Ministarstvo vanjskih i europskih poslova RH u prvoj polovici prošlog mjeseca izvijestilo je o rastu izvoza oružja iz BiH, objavivši da je prvom tromjesečju ove godine utrostručen izvoz oružja i streljiva iz zemlje. Navedeno je da se najveći dio izvoza odnosi na proizvode koji uključuju bombe, granate, torpeda, mine, rakete i slično vojno streljivo i dijelove te ostalo streljivo i projektile.
Amerikanci zainteresirani za vlasništvo
Kada se to uzme u obzir, navelo je Ministarstvo, ne iznenađuje interes američkih kompanija za sudjelovanje u vlasničkoj strukturi bosanskohercegovačkih tvrtki iz namjenske industrije.
Američka kompanija Regulus Global, kako se navodi, početkom svibnja je preuzela 33 posto dionica vogošćanskog Pretisa i 23 posto dionica Binasa iz Bugojna. Tvrtka Pretis, specijalizirana za proizvodnju granata, iskazala je milijunsku dobit, a jedna od kompanija koja je prošle godine drastično povećala prihode je Binas.
U bosanskohercegovačkim tvrtkama proizvode se, između ostalog i oklopna vozila, topnički sustavi velikog kalibra, pješačko oružje, razne vrste streljiva.
U siječnju je Radio Sarajevo, pozivajući se na podatke Uprave za indirektno oporezivanje (UIO), izvijestio da je tijekom 2023. godine BiH najviše oružja izvezla u SAD, a slijedili su Bugarska i novi značajan kupac, Irak. Bile su tu nadalje i Saudijska Arabija, Srbija, Švicarska, Crna Gora, Nigerija te Hrvatska.
Bosanskohercegovačke tvornice oružja i streljiva osnovane su još u vrijeme kada je zemlja bila dio SFRJ. Prema procjenama stručnjaka, BiH je opskrbljivala polovicu vojnih kapaciteta bivše države.