BLOKADA: HDZ BiH oborio kvorum na raspravi o svom Izbornom zakonu

I hitna sjednica Doma naroda Parlamenta BiH, održana u četvrtak, počela je međusobnim optužbama za nepoštivanje i kršenje Poslovnika imajući u vidu da su se inicijative i zahtjevi za smjene kadrova SNSD-a ponovo našli kao posljednje točke dnevnog reda.
Umjesto o točkama dnevnog reda, dominirala rasprava o kršenju Poslovnika
S tim u svezi su pojedini izaslanici ukazali na povrede Poslovnika o radu tog Doma, konkretno na nemogućnost interveniranja u pogledu sastavljanju dnevnog reda i redoslijedu njegovih točaka. Sjednica je počela obraćanjem Kemala Ademovića, prvog zamjenika predsjedatelja Doma naroda Parlamenta BiH, koji je poručio da ponovno nije konzultiran u svezi dnevnog reda ove hitne sjednice. Stoga je on predložio izmjenu redoslijeda točaka dnevnog reda.
Predsjedatelj Doma naroda BiH Nikola Špirić je, pak, poručio da dnevni red hitne sjednice definiraju oni izaslanici ili članovi Kolegija Doma koji su podnijeli zahtjev za njezino održavanje. Špirić je napomenuo i da se hitnu sjednicu ne može pretvoriti u redovitu.
Želimir Nešković iz oporbenog SDS-a ukazao je da ponovno nije ispoštovan zahtjev osam izaslanika koji su i ranije tražili da na prvom mjestu dnevnog reda budu inicijative vezane za smjene. Pojasnio je i da se, ako suglasnosti članova Kolegija nema, onda izjašnjavaju izaslanici, što predsjedatelj Špirić ne dozvoljava.
Prema ocjeni izaslanika Zlatka Miletića, nakana je osam izaslanika koji su podnijeli zahtjev za drugačiji dnevni red napraviti destruktivcima, ali da neće uspjeti. Uz opasku da se može nabrojati brojne primjere kršenja Poslovnika, o čemu se ustaljeno raspravlja, dopredsjedatelj Doma naroda BiH Dragan Čović naveo je da sve podsjeća na preuranjenu predizbornu kampanju.
Nisu se vratili nastaviti sjednicu
Nakon dvosatne rasprave, odlučeno je da se sve točke dnevnog reda koje se tiču brojnih sporazuma objedini u jednu, te je to jednoglasno i izglasano. Uslijedilo je glasanje po zahtjevu izaslanice Marine Pendeš (HDZ BiH) da se o njenom prijedlogu izmjene Izbornog zakona BiH raspravlja po hitnoj proceduri.
Za diskusiju se jedini javio izaslanik oporbenog PDP-a Nenad Vuković koji je upitao zašto je, nakon toliko vremena, sada pokrenuta priča te ovaj zakon stavljen pred izaslanike na hitnim i redovitim sjednicama, no to je pitanje ostalo bez odgovora. Prijedlog Pendeš je, potom, prihvaćen s 15 glasova 'za', nakon čega je Klub Hrvata zatražio stanku. Kako se, po isteku vremena zatraženog za tu stanku, izaslanici iz reda HDZ-a BiH nisu vratili u skupštinsku dvoranu, predsjedatelj Doma Špirić je konstatirao da ne postoji kvorum za daljnji rad te je i on dao jednosatnu stanku kako bi se pokušalo osigurati kvorum. I po isteku te, jednosatne stanke, u radu Dom, Špirić je konstatirao da nema kvoruma za nastavak zasjedanja, čime je sjednica i zaključena. On je najavio da će, slijedom dogovora kojeg je Kolegij postigao u četvrtak, nastavak 16. redovite sjednice uslijediti 17. srpnja.