Borba protiv korupcije ključan korak BiH oko kojeg nema pregovora
Piše: V.S.Herceg
Zakon o sukobu interesa u institucijama BiH godinama je "stajao u ladicama", vraćan na doradu, obaran u Domu naroda državnog Parlamenta kako bi se za brojne političare koji su u očitom sukobu interesa, kupilo još vremena za ostanak u "tom statusu".
Primjerice, prema analizi Transparency Internationala BiH, više od 200 osoba, koje obavljaju javne dužnosti u BiH na svim razinama, u sukobu je interesa. To znači da obavljaju višestruke dužnosti, često su na javnim dužnostima, a vlasnici su ili suvlasnici poduzeća, udruženja itd. koje se dijelom financiraju iz proračuna ili su u nekom segmentu poslovno vezani s javnim institucijama.
Međutim, činjenica je da još nema novog zakona i nakon što je 2016. godine u Izvješću Europske komisije za BiH konstatirano kako su normativni i institucionalni okviri za sukob interesa u BiH neadekvatni i da su izmjene zakona nužne.
Političko povjerenstvo odlučivalo o sukobu interesa političara
No, iako postoji sumnja za sukob interesa nekog od javnih dužnosnika, o tome odluku nitko ne može donijeti jer utvrđivanje sukoba interesa zadaća je Ureda za odlučivanje o sukobu interesa pri Agenciji za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije, odnosno, Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa.
Naime, novog Povjerenstva nema jer još uvijek nije formirano nakon što je starom istekao mandat s formiranjem novog saziva Zastupničkog doma. Ono što je također diskutabilno je i sami sastav Povjerenstva - direktor i dva zamjenika direktora Agencije te po tri zastupnika Zastupničkog doma i Doma naroda BiH, njegovu prirodu čini iznimno političkom.
Kako je već prije za medije kazala predsjednica Povjerenstva starog saziva i ujedno zastupnica Mira Pekić, u slučaju i da postoji neki sukob interesa nema tko odlučiti o tome i nema tko sankcionirati.
-Ako Ured utvrdi sukob interesa, nema tko izreći sankciju. Ured ima određene predmete i ako parlament BiH imenuje povjerenstvo neki predmeti će biti stavljeni na dnevni red, rekla je Pekić.
Sve lijepo piše, ali...
Prema Akcijskom planu godišnjeg programa rada Ministarstva pravde BiH za 2023. godinu, između ostalog, istaknuta je i Izrada nacrta Zakona o sprječavanju sukoba interesa BiH i upućivanje u proceduru usvajanja.
-Donošenje novog Zakona o sukobu interesa u institucijama Bosne i Hercegovine proizlazi iz potrebe za obuhvatnijim reguliranjem pitanja sukoba interesa na razini BiH, te stvaranjem učinkovitijeg sustava prevencije, nadgledanja i sankcioniranja djela čije činjenje, sukladno odredbama ovog zakona, predstavlja sukob interesa. Postojeći Zakon o sukobu interesa u institucijama vlasti BiH je neadekvatan sa stajališta razmjera ograničenja koje dužnosnik mora poštovati i obveza koje mora izvršavati da se ne bi doveo u sukob interesa, kao i sa stajališta vrste i težine sankcija za radnje koje dovode u sukob interesa, pojašnjeno je u programu rada Ministarstva pravde BiH za 2023. godinu.
Ističe se dosadašnja praksa kako se u Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa, koja je zadužena za provedbu postojećeg Zakona, imenuju se visoki državni dužnosnici, dok u Povjerenstvo predviđeno novim zakonom ne može biti imenovana osoba koje je nositelj javne dužnosti, što će, kako se ocjenjuje, svakako doprinijeti neovisnosti Povjerenstva i profesionalnosti u njenom radu kao i uspostavljanju novog sustava kontrole i transparentnosti. -Cilj donošenja Zakona je sustavno uređenje materije na razini institucija BiH, kako bi se osigurala pravilna primjena Zakona i poštivanje međunarodnih standarda. Cilj Zakona je sprječavanje sukoba interesa u obnašanju javne funkcije, sprječavanje privatnih utjecaja na donošenje odluka u obnašanju javne funkcije, jačanje integriteta, objektivnosti, nepristranosti i transparentnosti u obnašanju javne funkcije, te jačanje povjerenja građana u institucije BiH, navodi se u godišnjem programu rada Ministarstva pravde BiH. No, sve to lijepo piše...
"Ključan dio procesa integracije BiH u EU"
Obveza donošenja ovog Zakona proizlazi iz Strategije za borbu protiv korupcije (2015-2019) i Akcijskog plana, a koja je predviđena u Strateškom programu 1.12 - Usklađivanje zakonodavnog okvira u BiH sa obvezama iz ratificiranih međunarodnih konvencija). Evidentna je potreba i usuglašavanja Zakona s prihvaćenim međunarodnim standardima i preporukama, kao i ratificiranim međunarodno-pravnim instrumentima koji reguliraju područje sukoba interesa, a pri tome imajući u vidu obveze BiH na europskom putu na području vladavine prava i borbe protiv korupcije.
To je naglašeno i u IV. evaluacijskom Izvješću Skupine zemalja Vijeća Europe protiv korupcije, te u Izvješću Europske komisije za BiH za 2016., u kojem je konstatirano da su normativni i institucionalni okviri za sukob interesa u BiH neadekvatni i da su izmjene zakona neophodne.
To se prvenstveno odnosi na sustav, pravni status i nadležnosti tijela za provedbu zakona o sukobu interesa, a koji, prema važećem Zakonu o sukobu interesa nisu usuglašeni sa europskim standardima, što za posljedicu ima nedjelotvornost sustava sprječavanja i sankcioniranja sukoba interesa. Unaprjeđenje pravnog okvira o sukobu interesa u institucijama BiH navedeno je i kao jedan od prioriteta u Akcijskom planu Reformske agende, što ujedno i znači kako je borba protiv korupcije jedan od najvažnijih koraka koje će BiH morati prijeći na putu ka članstvu u EU.
-Sprječavanje sukoba interesa nositelja javnih dužnosti ključno je sredstvo u borbi protiv korupcije. Već jako dugo čekamo na usvajanje Zakona o sukobu interesa. BiH mora uspostaviti sustav usklađen s međunarodnim standardima i učinkovito odgovoriti na predmete sukoba interesa nositelja javnih dužnosti, istaknuto je u komentaru za dnevni list iz Misije OSCE-a za Dnevni list.
Posebno je naglašeno kako su aktivnosti na ovom području "ključan dio procesa integracije BiH u EU, koji ima važnu ulogu u vraćanju povjerenja građana u rad institucija vlasti".
Izglasavanje zakona ubrzao bi se napredak
-Mišljenje Europske komisije o aplikaciji BiH za članstvo u EU jasno poručuje da je usvajanje i primjena propisa o sprječavanju sukoba interesa u skladu s međunarodnim standardima i preporukama GRECO-a jedan od 14 ključnih prioriteta za BiH, istaknuto je iz OSCE-a.
Međutim, oni se osvrću i na razočarenje neizglasavanjem zakona u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH.
-Kada je Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH usvojio Zakon o sprječavanju sukoba interesa u institucijama BiH 2021., to je bio ohrabrujući korak u smjeru usklađivanja propisa BiH s važećim međunarodnim standardima u ovoj oblasti. Nažalost, Zakon nije dobio podršku Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, podsjećaju.
No, ipak ističu optimizam.
-Optimistični smo, te stoga vjerujemo da će Nacrt zakona o sprječavanju sukoba interesa u institucijama BiH dobiti podršku Vijeća ministara BiH i oba doma Parlamentarne skupštine BiH. Taj krupan iskorak pokrenuo bi BiH velikom brzinom u smjeru prijeko potrebnog napretka, poručili su iz Misije OSCE-a u BiH u komentaru za Dnevni list, pri tom naglašavajući kako je pri donošenju zakona o sprječavanju sukoba interesa, vrlo važno osigurati transparentnost, odgovornost i pravednu primjenu propisa.
-Iako su zakoni te vrste vrlo važni za stvaranje zdravog političkog okruženja, bez djelotvorne primjene, postoji rizik da bi oni mogli otežati napredak zemlje prema integraciji u EU. Prisustvo sukoba interesa narušava povjerenje javnosti u politički sustav i može otežati učinkovito funkcioniranje demokratskih institucija. Vrlo je važno da BiH usvoji potrebne propise i uspostavi snažan mehanizam praćenja i rješavanja sukoba interesa, neovisna nadzorna tijela i učinkovite mehanizme za primjenu zakona. Prema tome, prijeko je potrebno odgovoriti na ove probleme i promovirati dobro upravljanje, što će poticajno djelovati na europske ambicije BiH, ističu iz OSCE-a.
"Zakoni suprotni osobnim interesima političara"
Izvršna direktorica Transparency Internationala (TI) u BIH Ivana Korajlić podsjetila je kako na razini BiH postoji zakon koji je takav da podrazumijeva političko tijelo koje ga provodi.
-Tako da nije ni po kojem osnovu neovisno da bi, kao takvo, donosilo odluke i na to upozoravamo godinama. Godinama je bio prijedlog u proceduri, a na kojem je između ostaloga radio i TI BiH, a za koji su postojale ozbiljne opstrukcije za usvajanje. Sada imamo novi Nacrt koji je pripremilo Ministarstvo pravde BiH i koji je bio u javnoj raspravi i u usporedbi s ranijim prijedlogom Ministarstva, jest malo unaprijeđenije, ali je pitanje kakva će biti konačna verzija i hoće li biti usvojen, s obzirom da smo viđali i na primjeru drugih zakona, primjerice VSTV-a, da se na samom Vijeću ministara mijenjaju ključne odredbe, da se kroz parlamentarnu proceduru razvodnjavaju mehanizmi itd., kaže Korajlić za Dnevni list.
Ona ocjenjuje da je i nakon svih godina očito da još nema spremnosti da se isti što prije usvoji.
-U isto vrijeme imamo situaciju da FBiH od 2013. uopće nema tijela koje provodi zakon o sukobu interesa, a nova vlada povlači Nacrt koji je prošle godine bio u proceduri i ponovno nije vraćen. To sve govori koliko je i nova vlast, koja je konstantno ponavljala kako će se ići u što žurnije ispunjavanje prioriteta, da postoji taj "zamah" ili kako ga god zvali, vidimo da ipak to nije baš tako kako se obećavalo i da svatko ima svoje određene interese. Ovakvi zakoni su definitivno suprotni njihovim osobnim interesima i zbog toga postoje takve opstrukcije za njihove usvajanje.
Jedan od 14 ključnih prioriteta
No, dok je na sceni odugovlačenje, iz Izaslanstva EU u BiH podsjećaju kako bh žitelji ističu korupciju kao nešto što ih najviše brine.
-Korupcija ima veliki uticaj na BiH, te koči značajan gospodarski potencijal ove zemlje. Sveobuhvatni zakoni i propisi za sprječavanje sukoba interesa, kao i njihova provedba spadaju među najvažnije elemente sveopće strategije za borbu protiv korupcije u svakoj zemlji. Poštivanje najviših standarda integriteta, utvrđivanje i sprječavanje sukoba interesa, ključni su za dobro upravljanje i očuvanje povjerenja građana u javne institucije, kaže za Dnevni list Ferdinand Koenig, glasnogovornik Izaslanstva EU i Ureda specijalnog predstavnika EU u BiH.
Podsjeća da se upravo iz ovih razloga EU već niz godina zalaže da se u BiH usvoji Zakon o sukobu interesa u skladu sa standardima EU.
-Donošenje takvog zakona se nalazi među 14 ključnih prioriteta iz Mišljenja Europske komisije o zahtjevu BiH za članstvo u EU, te se o tome ne može pregovarati kada je riječ o napretku BiH na putu ka EU, jasna je poruka iz Izaslanstva EU-a u BiH.