Dnevni.ba - PRELOADER

BORBA PROTIV KORUPCIJE U BiH NE POSTOJI

26 Kol 2023


BORBA PROTIV KORUPCIJE U BiH NE POSTOJI

'Onaj tko ukrade 100 maraka... on je lopov, onaj tko ukrade milijun maraka je već biznismen'

Piše: D. Lukić, mostar@dnevni-list.ba

Na jučerašnjoj press konferenciji lideri Trojke najavili su kako će uskoro javno iznijeti detalje kriminalnih radnjih svojih prethodnika u vlasti, SDA. Elmedin Konaković, šef NiP-a posebno je podvukao kriminal u Autocestama FBiH i Elektroprivredi BiH koji je praktički nazvao 'dosad nikad viđenim'.

Ozbiljne riječi i teške optužbe na račun družine Bakira Izetbegovića i njegovih manjih satelita! Međutim, reakcije u javnosti, među građanima, pa i u medijskoj zajednici su skoro pa nikakve. Prije svega, nije prvi put da se u BiH najavljuje obračun s kriminalcima u vrhu države i korupcijom koju doslovno od prvih dana samostalnosti BiH kreiraju i generiraju upravo nositelji vlasti svih ovih godina.

Gotovo svakodnevno svjedočimo rječitim borbama protiv korupcije, nema tko je nije najavio, počev od najvećih dužnosnika međunarodne zajednice, preko 'prvog reda' političkih lidera, pa sve do kojekakvih općinskih trećerazrednih političara. O pravosudnim organima da ne govorimo. Oni svo svoje vrijeme provode boreći se protiv korupcije, one šumarske prirode. Znate ono kad netko ukrade drva da se grije preko zime jer nema novca da ih kupi! Taj neviđeni ekološki genocid se rješava ekspresno. Ili kad treba tužit novinara za klevetu. E tu su sudovi fantastični.

Kradite djeco, kradite

Jedan ugledni mostarski sveučilišni profesor davno je studentima na predavanju jasno dao do znanja kako stoje stvari u BiH.

-Onaj tko ukrade 100 maraka… on je lopov, onaj tko ukrade milijun maraka… on je već biznismen!

Taj je profesor kasnije završio u Haagu, ali to nije bitno. Studentima je prije više od 20 godina rekao istinu koja vrijedi i danas. Ta njegova rečenica je misao vodilja i pravosuđu i političarima.

Da se vratimo na Trojku. Dakle, najavljeno je raskopavanje kriminala koji su prethodnih godina vršili uglavnom kadrovi Bakira Izetbegovića. To je pozitivno! Što je dakle negativno? Dvije trećine državne vlasti ostalo je isto. Čine je SNSD Milorada Dodika i HDZ BiH Dragana Čovića, koji su prethodnih godina 'radili' zajedno sa SDA, koji se sada nalazi pod ozbiljno realnim optužbama za masovni kriminal i korupciju.

Što je s poduzećima i institucijama koja se godinama nalaze, pa i dan danas, pod kontrolom Dodikovih i Čovićevih kadrova? Tko će se baviti 'raskopavanjem' 'te' korupcije? Naprosto je teško vjerovati da je kriminal prisutan samo tamo gdje je 'uredovala' SDA. Odnosno, treba biti potpuno glup i vjerovati u priču o poštenim kadrovima navedenih stranaka.

Dok su god oni dio vlasti njihov kriminal se nalazi u 'sigurnim ladicama'. Konaković, Nikšić i Forto ne mogu otvoriti te ladice, uostalom nemaju im ni pristup, a i sami su se bazirali na etničku borbu protiv korupcije, dakle onu koja je prisutna u javnim poduzećima i institucijama pod oznakom 'B'. Naravno, oni će reći 'radimo što možemo'. Tako je. Ali to je nedovoljno. Potrebno je puno više. Želite li biti drugačiji od SDA? Budite!

Parcijalna borba protiv korupcije slaba je utjeha građanima.

Također, iluzorno je očekivati od šefova Trojke da krenu u čišćenje 'tuđeg' kriminala, onog pod oznakama 'S' i 'H', jer SDP, NiP i NS danas su u koaliciji s onima koji su godinama sa SDA seljački krčmili gdje god je to bilo moguće. Ne mogu se na Vijeću ministara dogovarati sa SNSD-om i HDZ-om, a potom pokušavati raspetljati eventualni kriminal u, primjerice, nekadašnjem mostarskom Aluminiju, ili u Elektroprivredi RS-a, kao i onoj Čovićevoj. Preostaje im dakle samo da se 'dogovaraju' i da ne 'čačkaju' gdje ne treba, a sprsko hrvatski kriminal zasad će ostati na domeni 'šumarskog'.

Vjerojatno nikada nećemo vidjeti press konferenciju Dragana Čovića ili Milorada Dodika na kojoj će slavodobitno uzviknuti 'našli smo tamić papira kriminala' u tom i tom poduzeću ili nekoj agenciji, ministarstvu… 'Uskoro detalji', kao što kaže Konaković. Građani skloni sarkazmu bi rekli 'još malo pa sad će'.

Puno priče, malo rada

Svi smo svjedoci da je BiH svjetski prvak u organiziranju okruglih stolova i diskusija o borbi protiv korupcije. Imamo više panel diskusija od pokrenutih procesa, a silni novac, i domaći i međunarodni, se potrošio na pravosuđe. I tu ima korupcije!

Nije da se korupcije u BiH ne može obuzdati. Dovoljno bi bilo za početak da ključni lideri, šefovi stranaka koji u biti usmjeravaju sve odluke, dokažu porijeklo imovine, te da se malo provjere financijske transakcije i 'promet' nekretninama u BiH i inozemstvu, promet dionicama itd. Zar je to toliko teško? Osrednji financijski stručnjak to može učiniti. Može se, ali neće!

Jasno je da institucije koje bi se trebale boriti protiv korupcije ne rade svoj posao. Njihov posao rade isključivo Centar za istraživačko novinarstvo te pojedini mediji. Ti novinari bore se protiv korupcije za osrednje pa i mizerne plaće, dok primjerice masa uhljeb tužitelja i sudaca imaju 12-13 puta veće 'iznose' od novinara i postavljeni su da ignoriraju kriminal.

Znaju to i predstavnici međunarodne zajednice, koji doduše upozoravaju na korupciju kao rak ranu našeg društva, ali kao i u slučaju raskrikavanja korupcije pod oznakom 'B', to jednostavno nije dovoljno. Nikad neće ni biti. Građani su svjesni da kolovođe korupcije u BiH nikad neće završiti iza rešetaka.

Jedan bivši visoki predstavnik u BiH u neslužbenim razgovorima je otvoreno govorio da je aktualnim liderima mjesto u zatvoru. Znaju to reći neslužbeno i poneki veleposlanici. SAD je uostalom na 'crnu listu' stavio solidan broj dužnosnika, točno ja navedeno da su korumpirani. Ali, ti ljudi i dalje obnašaju dužnosti u vlasti i na odgovorne funkcije postavljaju sebi odane kadrove koji neće 'izdati'. Kao što Bakir Izetbegović kaže 'i šta sad'?

Istinska borba protiv korupcije u BiH ne postoji. 

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

22 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

20 Stu 2024