Dnevni.ba - PRELOADER

Borjana Krišto preko Ustavnog suda ruši Sud BiH?

08 Sij 2021


Borjana Krišto preko Ustavnog suda ruši Sud BiH?

Predsjedateljica Zastupničkog doma Parlamenta BiH Borjana Krišto (HDZ BiH) uputila je krajem prosinca apelaciju Ustavnom sudu BiH kojim traži ocjenu ustavnosti pojedinih odredaba Zakona o Sudu BiH, doznaje portal Istraga.ba.

Prema tom izvoru, Krišto traži od Ustavnog suda BiH ukidanje apelacijske nadležnosti Suda BiH. Ako Ustavni sud BiH to prihvati, Sud BiH bi u svim predmetima mogao odlučivati samo kao prvostupanjski sud te, do eventualnog osnivanja novog suda, nijedna donesena odluka na Sudu BiH ne bi bila pravomoćna.

Člankom 9. Zakona o Sudu BiH propisana apelacijska nadležnost.

“Sud je nadležan odlučivati po: a) žalbama protiv presuda ili odluka koje donese Kazneni odjel ovog suda; b) žalbama protiv presuda ili odluka koje donese Upravni odjel ovog suda; c) vanrednim pravnim lijekovima protiv pravosnažnih odluka koje su donijeli odjeli Suda, osim zahtjeva za ponavljanje postupka”, navodi se u članku 9. Zakona, čiju ustavnost osporava Krišto. U obrazloženju njenog zahtjeva za ocjenu ustavnosti piše da odredbe Zakona o Sudu BiH nisu sukladne Ustavu BiH, Europskoj konvenciji za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda i odredbama Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima. Tim odredbama je, naime, propisano dvostupanjsko odlučivanje u svim predmetima. Krišto smatra da Sud BiH ne može odlučivati i po žalbama jer predsjednik Suda BiH ima zakonsko pravo  suce raspoređivati u odjele u koje želi. “Stranke koje sudjeluju u postupcima pred Sudom BiH imaju pravo žalbe na odluke koje donese odjel Suda BiH i time je djelomično ispunjeno načelo dvostupnosti, no nemaju pravo da o njihovim žalbama odlučuje viši sud, već samo jedan od odjela istoga suda. Da bi se u potpunosti zadovoljilo načelo dvostupnosti, Apelacijski odjel bi trebalo organizirati kao poseban viši sud”, obrazlaže Krišto.

SNSD može blokirati uspostavu novog suda na državnoj razini

No, komentira portal Istraga.ba, upravo tu i nastaje problem. Za uspostavu višeg suda nužno je usvajanje novog zakona u oba doma Parlamenta BiH što će u naredne dvije godine biti nemoguće, jer SNSD Milorada Dodika može blokirati uspostavu novog suda na državnoj razini. Stoga, ako bi Ustavni sud BiH prihvatio zahtjev Krišto te osporio odredbe Zakona o Sudu BiH, koje bi, po proceduri, u roku od šest mjeseci morale biti i izbrisane, ne bi postojao nijedan sud na državnoj razini koji bi mogao donositi pravomoćne presude u svim kaznenim i drugim predmetima. Prema informacijama portala Istraga, Krišto je svoj zahjev usuglašavala s Matom Tadićem, sucem Ustavnog suda BiH, koji je na tu poziciju izabran na prijedlog HDZ-a BiH. Ono što Krišto i Tadiću ne bi moglo ići u prilog je odluka Ustavnog suda BiH od 23. rujn 2001. godine. Tada su, naime, zastupnici iz Narodne skupštine RS-a zatražili od Ustavnog suda BiH ocjenu ustavnosti Zakona o Sudu BiH kojeg je nametnuo OHR. Među osporavanim odredbama bile su i one koje su se odnosile na dvostepenost. Ustavni sud je tada konstatirao da je Zakon o Sudu BiH sukladan Ustavu, čak i kada je u pitanju pravni lijek.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

22 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

20 Stu 2024