Borrell: Pamtimo Srebrenicu, suočavanje s prošlošću u službi izgradnje mira

11 Srp 2024


Borrell: Pamtimo Srebrenicu, suočavanje s prošlošću u službi izgradnje mira
Josep Borrell

U julu 1995. ispisano je jedno od najmračnijih poglavlja moderne evropske istorije. Preko 8.300 dječaka i muškaraca sistematski je ubijeno i pokopano u masovne grobnice u brdima oko Srebrenice. Danas, 29 godina kasnije, 14 od tih žrtava, koje su tek nedavno identifikovane, naći će svoj smiraj u Memorijalnom centru i mezarju Srebrenica-Potočari. Za njihove porodice i najmilije, konačno je završen dug i bolan period neizvjesnosti - napisao je u kolumni visoki predstavnik Evropske unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku i potpredsjednik Evropske komisije Josep Borrell.  

On je naglasio da Srebrenica ostaje dubok ožiljak u istoriji Evrope.

- Neuspjeh da se spriječi ovaj genocid je teret koji i dalje nosimo. I Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju i Međunarodni sud pravde nesporno su utvrdili da je ovaj zločin genocid. Obećali smo da nikada nećemo zaboraviti – niti žrtve, niti trajnu bol njihovih porodica i najmilijih. Njihovo sjećanje nas tjera da svaki dan radimo kako bismo osigurali da se istorija ne ponovi, u svijetu u kojem se mir čini sve krhkijim - poručio je Borrell.

Istakao je da je svojom odlukom o proglašavanju 11. jula za Međunarodni dan razmišljanja i sjećanja na genocid u Srebrenici 1995., Generalna skupština Ujedinjenih nacija dodatno istakla značaj ove tragedije i van evropskog kontinenta.

- Međutim, u Bosni i Hercegovini i cijelom regionu i dalje je prisutna zabrinjavajuća tendencija negiranja. Bilo kakvo negiranje genocida je šamar pravdi i prepreka pomirenju. Stav Evropske unije je jasan - nema mjesta negiranju genocida, historijskom revizionizmu ili veličanju ratnih zločinaca u društvima koja cijene istinu i pravdu - napisao je Borrell.

Prema njegovim riječima, pomirenje je odgovornost svih.

- Pomirenje nije apstraktan cilj, već mora postati svakodnevna praksa sveprisutna u politici, obrazovanju i svakoj drugoj sferi svakodnevnice. Uloga političkih lidera u regionu je, iznad svega, da odbace retoriku podjela i aktivno promovišu pomirenje, što, opet, iziskuje uvažavanje istorijskih činjenica, pijetet prema žrtvama i njegovanje kulture mira i saradnje - poručio je.

Podsjetio je da su lideri zemalja članica EU-a u martu donijeli odluku o otvaranju pristupnih pregovora sa Bosnom i Hercegovinom.

- Početak ovog puta ka članstvu vraća nadu u političku stabilnost, ekonomski rast i bolju budućnost za građane u BiH. Naglašava opredijeljenost EU da podrži Bosnu i Hercegovinu u uspostavljanju funkcionalne demokratske države i društva u kojem prevladavaju pluralizam, pravda i ljudsko dostojanstvo. Pokazali smo da je to moguće. Naime, i sama EU je zamišljena da donese mir i pomirenje na evropskom kontinentu, dugo podijeljenom krvavim bratoubilačkim ratovima. To ne bi bilo moguće bez prihvatanja utvrđenih istorijskih činjenica i posvećenosti izgradnji institucija koje će osigurati trajni mir - smatra Borrell.

Naglasio je da je genocid u Srebrenici bolan podsjetnik na ono što se može dogoditi kada političke elite oslobađaju i promovišu mržnju.

- Naša je zajednička dužnost osigurati da ovo sjećanje služi kao snažan podsjetnik na posljedice takve mržnje i netolerancije. Naša je zajednička dužnost da osiguramo da se ova zlodjela nikada više ne ponove. Evropska unija stoji uz Bosnu i Hercegovinu u ovom nastojanju, stoji u kolumni visokog predstavnika Evropske unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku i potpredsjednika Evropske komisije Josepa Borrella, piše Fena.

BIH


Dodik: Neću podnijeti ostavku pod pritiskom niti ću napustiti RS

Predsjednik RS-a Milorad Dodik izjavio je za agenciju Tass da će, unatoč pritisku Zapada, nastavi...

5 h 0 min

NERADNA NEDJELJA

Ministarstvo trgovine FBiH: Neradna nedjelja nije usporila ekonomiju

Prema službenim podacima, Federacija Bosne i Hercegovine bilježi rast fiskalnog prometa i u martu...

5 h 4 min

Obilježena 33. obljetnica stradanja hrvatskog naroda na Kupresu

KUPRES (FENA) – Središnji događaj obilježavanja 33. obljetnice stradanja hrvatskog n...

5 h 56 min

Postavke kolačića

Ova web stranica koristi kolačiće zbog poboljšanja vašeg iskustva korištenja stranice. Od ovih kolačića, oni karakterizirani kao nužni se spremaju u vaš Internet preglednik pošto su ključni za korištenje osnovnih funkcionalnosti stranice. Koristimo i kolačiće trećih strana koji nam pomažu kod analize i razumijevanja načina na koji koristite naše stranice. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem Internet pregledniku samo s vašom dozvolom. Također, imate mogućnost onemogućavanja korištenja ovih kolačića. Onemogućavanje ovih kolačića može utjecati na iskustvo korištenja naših stranica.

Uvijek omogućeno

Nužni kolačići su potrebni kako bi stranica mogla normalno funkcionirati. Ovi anonimni kolačići osiguravaju osnovnu funkcionalnost i sigurnosne značajke stranice.

Funkcionalni kolačići pomažu u korištenju određenih funkcija stranice kao što su dijeljenje sadržaja stranica na društvenim mrežama, prikupljanje povratnih informacija i ostalih funkcija trećih strana.

Kolačići performansi se koriste za razumijevanje i analizu indeksa performansi stranice što pomaže kod pružanja boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.

Analitički kolačići se koriste kako bi razumjeli interakciju posjetitelja sa stranicama. Ovi kolačići pružaju informacije za mjerenje broja posjetitelja, izvora prometa stranice

Ostali nekategorizirani kolačići su kolačići koji se trenutno analiziraju i još im nije dodijeljena kategorija.

Marketinški kolačići se koriste kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje web stranica i prikupljaju informacije kako bi pružili prilagođene oglase.