Dnevni.ba - PRELOADER

Bosna i Hercegovina i dalje vodi neke samo njoj znane politike

12 Srp 2022


Bosna i Hercegovina i dalje vodi neke samo njoj znane politike

Svi u svijetu se pripremaju za ekonomski tsunami, samo se BiH priprema za izbore

Piše: Dragan Bradvica

Inflacija koja traje već dulje od godinu dana je samo pojačana ruskom agresijom na Ukrajinu i u BiH poprima kataklizmičke razmjere. Vladajući tu i tamo donesu neku manju mjeru pomoći, ali sustavnih rješenja još uvijek nema.

A i zbog čega bi ih i bilo kada naši političari i njihovi poslušnici su najveći domoljubi, ali oni proračunski, a proračuni su nikada puniji. U takvom ambijentu naša država se priprema za izbore, a to je već tradicionalno vrijeme u kojem u zemlji sve staje osim pojačane retorike, populizma i podizanja međunacionalnih tenzija.

I dok se bh. političke (kvazi)elite pripremaju za izbore sve druge države svijeta se uvelike pripremaju za ekonomski tsunami koji najznačajniji ekonomski stručnjaci najavljuju za jesen. Državnici već prave programe pomoći i prevladavanja krize, a sitni političari željni slave u BiH pripremaju se kako opet sjesti u državne jasle i sisati proračun.

Kako to radi svijet?

Tako već dulje vrijeme možemo samo letimičnim pregledom europskih i svjetskih medija vidjeti najave još goreg stanja nego je to danas. Ruska agresija ne jenjava, a samim time nema niti stabilnosti.

Uz druge ekonomske poremećaje, očekuje se samo daljnji problemi s opskrbom i inflacijom. Tako njemački premijer Olaf Scholz najavljuje neizvjesno razdoblje i nužnost zajedništva i pozvao je sve, od poslodavaca, preko sindikata do civilnog društva da zajednički naprave plan kako dalje.

Američki stručnjaci zabrinuti su da bi ekonomiju pri kraju godine mogao zadesiti ozbiljan šok, koji bi zemlju mogao odvesti u iscrpljujuću recesiju. Naime, dužnosnici Bijele kuće strahuju da bi nova runda europskih kazni usmjerenih na obuzdavanje protoka ruske nafte do kraja godine mogla dovesti do ponovnog skoka cijena energenata, što bi udarilo već opterećene potrošače i gurnulo Sjedinjene Države i druge ekonomije u ozbiljnu kontrakciju, piše The New York Times.

Taj lanac događaja mogao bi pogoršati ono što je već ozbiljna kriza hrane koja muči zemlje širom svijeta. Zbog toga rade na strategiji koja bi omogućila značajniji pad cijele sirove nafte kako bi spriječili velike ekonomske šokove.

Vlada Republike Hrvatske itekako se priprema za ono što dolazi, a kako su svi u zemlji svjesni kako dolazi vrlo teško razdoblje svjedoči svojevrsni šok ostavkom dosadašnjeg ministra financija u trenutku velike ekonomske neizvjesnosti.

A kako (ne)radi u BiH?

U isto to vrijeme iz usta naših političara možemo čuti kako se nigdje ne živi bolje nego u ovom 'raju na zemlji', kako svi živimo dobro ali smo razmaženi, kako se cijene osnovnih životnih namirnica neće snižavati zbog bogatih ljudi, kako se trošarine na naftne derivate neće ukidati jer to ne znači da će cijene goriva pasti…

Nadalje, inflacija je ipak priznata jer naši dužnosnici više ne mogu pregurati mjesec dana sa sedam ili osam tisuća maraka pa su si povećali plaće za više od 500 maraka. Naravno, brojne naknade i dalje se itekako iskorištavaju, 'krše' se tisuće i tisuće maraka prigodom samo jednog posjeta VIP salonu neke od europskih zračnih luka. Vozni park vozilima skupljim od 100 tisuća maraka obnavlja se toliko često kako da se naši dužnosnici bave nekim auto-moto sportom.

Međutim, sve ovo ih ne sprječava da i dalje narodima i žiteljima šalju iste poruke kao i od prije 27 godina – oni se grčevito bore za prava naroda i žitelja, da nije njih stanje bi bilo još i gore, oni u sve to ulažu nadljudske napore i malo tko bi takvu borbu i izdržao. A svoju 'nemoguću' borbu bi nastavili vrlo rado pa 2. listopada ponovno traže vaše povjerenje.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

22 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

20 Stu 2024