Bošnjacima smeta ratni žepački sudac Jukić, a nije problem što ratni sudac Strika sudi Dodiku

Može li i je li principijelno da Mirsad Strika, sudac Suda BiH vodi sudski proces protiv predsjednika RS-a Milorada Dodika.
Optuženi Dodik još nije zatražio njegovo izuzeće tako da za sada nitko ne potencira nekakav mogući problem. Podsjećamo, sudac Strika je bio ratni vojni sudac u Sarajevu i Zenici i zasigurno je u tim sumornim vremenima sudio i Hrvatima i Srbima. A upravo tu famoznu ratnu prošlost bošnjačke političke, vojne i veteranske elite su znali natovariti kao nepremostivu prepreku nekim sucima hrvatske i srpske nacionalnosti, i to po potrebi.
Razapinjali Perića i Jukića
Tako su svojevremeno razapinjali i ucjenjivali suca Suda BiH Branka Perića zbog njegove pravosudne ratne epizode na području Teslića i sjevera Bosne. Paušalno su podvaljivali sumnje kako je Perić bio surovo nepravedan prema bošnjačkim vojnicima i civilima.
Prije nekoliko mjeseci bošnjačka se bolumenta obrušila na žepačkog ratnoga suca, Hrvata, Marijana Jukića. Sotonizirali su ga zbog navodnih prijetnji “smrtnom kaznom” pojedinim bošnjačkim zatočenicima. Čak su mu montirali i nekakve iskaze i svjedočenja naprasno izmišljenih logoraša iako svi relevantni sudionici i promatrači ratnih zbivanja u Žepču znaju da u tom gradiću na rijeci Bosni nije bilo logora.
-Jedan od savjetnika u Vladi ZDK-a je osoba s teškom ratnom prošlošću - želim da postavim pitanje premijerki je li upoznata s tim i šta će uraditi ukoliko se to pokaže točnim, kazao je SDA-ov kantonalni zastupnik Fahrudin Čolaković.
U kratkom obraćanju javnosti sotonizirani Marijan Jukić, inače bivši županijski tužitelj, ne poričući da je tokom rata u Žepču obnašao navedenu funkciju, kazao je kako se radi o neistinitim navodima koji su i ranijih godina spominjani, te da je nakon završetka ratnih sukoba, prilikom imenovanja za županijskog tužitelja, prošao sve adekvatne provjere brojnih institucija.
Osim ratne prošlosti, kod Jukićevog imenovanja problematizirana je i pravosnažna presuda zbog izazivanja prometne nezgode sa smrtnim posljedicama. Jukić tvrdi da ni prilikom imenovanja za savjetnika Vinka Marića nije imao pravnih prepreka.
Iako su i Branko Perić i Marijan Jukić uredno prošli sve provjere nadležnih institucija da mogu raditi u domaćim sudovima i tužiteljstvima, to nije priječilo bošnjačke nacionaliste da ih blate i demoniziraju.
Dvostruka mjerila
Naravno, ne pada im napamet da ratnog vojnog suca Mirsada Striku makar i sporadično osumnjiče za moguća zlodjela u ratu i da mu možda ospore ulogu suca u slučaju Milorad Dodik. Strika je u ratu sudio Hrvatima i Srbima u Zenici i Sarajevu.
Ako je ratna uloga krimen i omča oko vrata u karijerama tužitelja i sudaca onda je trebalo isti aršin primijeniti na sve, a ne da se pojedinci linčuju dok se drugi tretiraju kao iskusni i kvalitetni suci, kao Strika iz Zenice, koji mogu strpati Milorada Dodika u zatvor.
U odabiru glavnog djelitelja pravde u predmetu Dodik biralo se između devet sudaca. Da bi odagnali bilo kakve sumnje i špekulacije o mogućoj namještaljci predsjednika Suda BiH Ranka Debeveca, sarajevski mediji su poletjeli naglasiti kako je računarski sustav zapravo upro prstom u Mirsada Striku. Ratna prošlost je mučki prešućena, za bošnjački “švedski stol” je Strika iskusan i vrlo kvalitetan sudac.
Podsjećamo, za suca u Sudu Bosne i Hercegovine imenovan je 17. prosinca 2009. godine, a na dužnost je stupio 15. siječnja 2010. godine. Tokom svoje karijere sudac Mirsad Strika je bio član VSTV-a od 2004. do 2008. godine, zatim član Federalne izborne komisije od 1996. do 2001. godine.
Rođen je 1958. u Klopču kod Zenice. Na Pravnom fakultetu u Sarajevu, Odjeljenje u Zenici, diplomirao je 1981. Pravosudni ispit je položio 1984. Obnašao je dužnost suca u Vojnom sudu Sarajevo i Okružnom vojnom sudu u Zenici, te funkciju tužitelja u Okružnom vojnom tužiteljstvu Sarajevo, Višem javnom tužiteljstvu Sarajevo, Kantonalnom tužiteljstvu Sarajevo i Tužiteljstvu Bosne i Hercegovine. Strika je bio sudac u predmetima protiv Selme Cikotića, Zdravka Mamića, Gorana Zupca, Dragana Mektića, Fahrudina Radončića. Vodio je predmete "Damask", koji su se odnosili na povratnike sa sirijskog ratišta.
Optuženi predsjednik RS-a Milorad Dodik za sada dakle ne sumnja u suca Mirsada Striku. Nije tražio njegovo izuzeće, ali je zato ranije zatražio da se sutkinja Jasmina Ćosić Dedović izuzme iz predmeta zbog kontroverzne prošlosti.
-Sutkinja Jasmina Ćosić Dedović svojevremeno je bila kandidat za suca Međunarodnog kaznenoga suda u Hagu, a Milorad Dodik, tada u svojstvu srpskog člana Predsjedništva BiH, protivio se njenom imenovanju na navedenu pravosudnu funkciju u ime BiH, pojasnio je taj zahtjev o izuzeću odvjetnik Goran Bubić.
Dodik se u svibnju 2020. usprotivio imenovanju Jasmine Ćosić Dedović u Međunarodni sud pravde u Hagu, jer je, kako je tada tvrdio, bila dio obrane nekad optuženog za ratne zločine, zapovjednika srebreničkih postrojba Armije BiH Nasera Orića tijekom procesa u Haškom tribunalu.
Iako Milorad Dodik još nije osporio Mirsada Striku nije isključeno da u toj sudskoj farsi ipak povuče i pitanje njegove ratne prošlosti. Bošnjačke političke i pravosudne elite bi morale prihvatiti taka eventualni potez kao načelo principijelnosti i korektnosti koje u istu ravan stavlja sve ratne suce i tužitelje a ne da se vode emocijama i zlobom. J. S.