Dnevni.ba - PRELOADER

Brammertz: Veličanje ratnih zločinaca i negiranje genocida kao najveći društveni problemi u BiH

3 h 40 min


Brammertz: Veličanje ratnih zločinaca i negiranje genocida kao najveći društveni problemi u BiH

Veličanje ratnih zločinaca i negiranje genocida danas su prisutniji no prije deset godina. To jedan od najvećih društvenih problema s kojima se suočava BiH, ocijenio je glavni tužitelj Mehanizma za međunarodne kaznene sudove Serge Brammertz na Međunarodnoj konferenciji koja je u utorak, na temu 'Srebrenica 1995-2025: Suočavanje s prošlošću', održana u sarajevskoj Vijećnici, ciljevi koje su bili ukazati na potrebu kaznenog gonjenja počinitelja genocida, procesuiranja negatora genocida, potaći razgovor o budućnosti civilnog društva u izgradnji mira, tj. izazovima i novim smjerovima, te naznačiti ulogu obrazovanja i religije, kao i mladih u izgradnji održivog mira.

Uz napomenu da u BiH boravi u povodu obilježavanja 30. godišnjice genocida u Srebrenici, tužitelj Brammertz ocijenio je to događajem od izrazitog značaja, kako za žrtve, tako i za međunarodnu zajednicu. Istodobno je sa skupa u Vijećnici ukazao na značaj razgovora o sudskom naslijeđu, izazovima u procesuiranju ratnih zločina i o ulozi civilnog društva u suočavanju s prošlošću. 

- Danas ovdje govorimo o brojnim temama, od procesuiranja zločina, onoga što smo uradili dobro, ali i onoga što smo mogli bolje. Govorimo o pomirenju, koje i dalje predstavlja veliki izazov u vašoj zemlji, dodao je Brammertz upozorivši i na sve prisutniji društveni problem veličanja ratnih zločinaca i negiranja genocida. 

- Razgovarat ćemo o narednim koracima i o tome što je još potrebno učiniti kada je riječ o procesuiranju ratnih zločina u BiH. Osvrnut ćemo se i na to kako danas žrtve, preživjeli i civilno društvo mogu doprinijeti da zemlja krene u pravom smjeru, osobito kroz aktivno suprotstavljanje stalnom veličanju ratnih zločinaca i negiranju genocida, dodao je tužitelj koji je kazao i da je, kada je prije više od 15 godina počeo raditi ovaj posao, bio optimističniji u pogledu prihvaćanja istine i suočavanja s prošlošću. 

- Danas vidim da su veličanje ratnih zločinaca i negiranje genocida daleko prisutniji no prije deset godina, riječi su Brammertza koji je naveo da će, stoga, govoriti o razlozima tog trenda te će, u suradnji s kolegama, tražiti načine za efikasniju borbu protiv tog fenomena.

Nura Mustafić, srebrenička majka, prije 30 godina izgubila je tri sina i muža u genocidu počinjenom u Srebrenici. 

- Moja priča je tužna. Ostala sam sama. Teško je, ali opet se mora živjeti. Vratila sam se u svoju kuću, tamo gdje su bila moja djeca, gdje je bio moj muž. To je moj dom, moja uspomena na njih, kazala je Mustafić, koja je zahvalna što je istina o zločinu koji je uništio njenu obitelj danas priznata i dokumentirana. 

- Zahvalna sam što smo postigli da se zna što su nam uradili i da se ne zaboravi. Ne možemo im ni oprostiti, ni zaboraviti, istakla je ova srebrenička majka koja je do danas pronašla posmrtne ostatke dvojice sinova i muža, koji su ukopani u Potočarima, dok jedno od svoje djece još uvijek traži. Ona je na koncu poručila kako joj je želja da nitko i nikada ne doživi da plače za svojim djetetom. 

James Smith, utemeljitelj nevladine organizacije Aegis Trust sa sjedištem u Velikoj Britaniji, također je nazočio konferenciji i tom prilikom ukazao na važnost sjećanja i učenja iz prošlosti. Srebrenički je genocid Smith okarakterizirao kao katastrofalan propust međunarodne zajednice. Iako u vrijeme zbivanja od prije 30 godine nije bio u poziciji sudjelovati u izradi politika, naveo koliko je dirnut dobrodošlicom i prihvaćanjem koje je doživio u Sarajevu. 

On je, ujedno, podsjetio i na aktivnosti koje se u Velikoj Britaniji provodi u znak sjećanja na Srebrenicu, posebno kroz organizaciju Remembering Srebrenica, koja djeluje širom zemlje, uključujući i aktivnosti u okviru britanskog Parlamenta. 

- Mislim da je izuzetno važno da se svi sjećamo, da svi pamtimo Srebrenicu - ne samo u okviru različitih zajednica, već i unutar institucija kakva je britanski Parlament, da učimo na ovim propustima i lekcijama prošlosti, poručio je. 

Govoreći o iskustvima tijekom tri desetljeća rada s preživjelim žrtvama genocida i ratnih zločina, Smith je naveo da najveći teret izgradnje mira i kulture sjećanja i nadalje nose upravo žrtve. 

- Koliko god dobronamjerni bili partneri ili nevladine organizacije kakva smo mi, ipak najvećim dijelom teret aktivnosti na izgradnji, na sjećanju, na pomirenju, pada na pleća žrtava, ukazao je on osobito ističući ulogu majki Srebrenice, koje su, kako ih je nazvao, neumorni podsjetnik na savjest cijelog svijeta. 

- Majke Srebrenice su zaista neumorne, neumorni podsjetnik na svijest i savjest cijelog svijeta, podsjećajući nas na, ne samo bol koju nose, već i na sve one lekcije koje trebamo naučiti, zaključio je Smith.

Predsjednica Centra za postkonfliktna istraživanja Velma Šarić istakla je značaj ove konferencije i popratnih događaja upriličenih u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida u Srebrenici. Konferencija obuhvaća panele koji se bave sudskim naslijeđem, edukacijom, ulogom religije i mladih, ali i izazovima koji predstoje, te ulogom civilnog društva u tom procesu. 

Osobitu pozornost privuklo je prisustvo mladih sudionika iz više od 20 zemalja, koji sudjeluju u ljetnoj školi i aktivno pridonose konferenciji. Šarić je ukazala i na značaj izgradnje edukativnih platformi i dokumentiranja herojske borbe majki Srebrenice, kojima je, kako je dodala, ova godišnjica u potpunosti posvećena.

 

BIH


Trivić: Dodik se nagodio sa Sudom i Tužiteljstvom BiH, veće zatvorske kazne za Srbe

Predsjednica Narodnog fronta Jelena Trivić ukazuje da odlazak predsjednika RS-a Milorada  Do...

7 min

Institucionalna podrška mladima: Ministar Delić posjetio Institut za razvoj mladih KULT

S ciljem jačanja saradnje i otvaranja novih mogućnosti za unapređenje položaja mladih u Federacij...

12 min

AGENCIJA ZA STATISTIKU BIH

U svibnju za 1,42% manje nezaposlenih osoba no u travnju

Na evidencijama zavoda i službi za zapošljavanje u BiH su koncem svibnja bile 315.494 osobe, što ...

34 min