Bugarska i Rumunjska nisu ispunile kriterije za ulazak u eurozonu
Eurozona
Zastalo je širenje jedinstvene europske valute na istok. Naime, Bugarska i Rumunjska nisu ispunile ekonomske kriterije potrebne za usvajanje eura, prenosi Financa.
Odluka koju su u srijedu objavili Europska centralna banka i Europska komisija znači da će ostati neispunjena ambicija Bugarske za pridruženje eurozoni početkom naredne godine. Njihova revizija je također potvrdila da su nade Rumunjske za članstvo u eurozoni i dalje daleke.
Bugarska i Rumunjska su među najsiromašnijim članicama EU, prenosi Biznis. ECB i Komisija priopćile su da su ove dvije zemlje na obali Crnog mora imale inflaciju koja je previsoka u usporedbi s ostatkom bloka. Izrazili su sumnje u to jesu li njihove institucije dovoljno jake da se bore protiv korupcije i pranja novca.
Obje zemlje teže u tome da slijede Hrvatsku, koja je postala dvadeseta zemlja koja je usvojila euro početkom 2023. Bugarska je najbliža članstvu u eurozoni, jer je godinama vezala svoju valutu lev za euro. Dozvolila je da njene najveće banke budu pod nadzorom ECB i održavala relativno nizak nivo duga i budžetskog deficita. Da je ispunila potrebne uvjete, Bugarska bi se mogla pridružiti euru početkom 2025. godine.
Bugarska nije ispunila samo jedan kriterij
U procjeni Komisije o spremnosti šest zemalja EU da se pridruže monetarnoj uniji, Bugarska je ispunila sve kriterije osim smanjenja inflacije na nivoe EU. InflacijaInflacija je povećanje opće razine cijena u određenom vre... u Bugarskoj je u prosjeku iznosila 5,1 posto u godini do svibnja. Što je pad sa 5,9 posto godinu dana ranije. Ali i dalje znatno iznad maksimalnog praga od 3,3 posto u odnosu na druge članice EU, priopćila je ECB.
Iako je ishod procjene bio očekivan, prethodna bugarska vlada nadala se da će izvršni organ EU pokazati popustljivost. S obzirom na to da se očekuje da Sofija ispuni kriterij stabilnosti cijena kasnije ove godine. Umjesto toga, EK se složila da ponovno procjeni pogodnost zemlje za pridruživanje euru na zahtjev Bugarske, umjesto da čeka sljedeću redovnu reviziju za dvije godine.
Ostale četiri zemlje koje su ocjenjene, Poljska, Češka, Mađarska i Švedska, također su imale inflaciju iznad nivoa potrebnog za pridruživanje euru. I sve osim Švedske su prekršile fiskalna pravila EU. Međutim, ovaj kvartet ne traži članstvo u eurozoni.