Dnevni.ba - PRELOADER

Centralna banka BiH: Iz upotrebe se povlače ove novčanice, zamijenite ih što prije

05 Stu 2024


Centralna banka BiH: Iz upotrebe se povlače ove novčanice, zamijenite ih što prije
Novčanice

Centralna banka Bosne i Hercegovine objavila je najavu povlačenja iz opticaja određnih novčanica konvertibilne marke. 

Novčanicama konvertibilne marke apoena 10 KM, 20 KM, 50 KM i 100 KM puštenim u opticaj u razdoblju od 1998. do 2009. godine mogu se neometano vršiti plaćanja u prometu, zaključno do 31. decembra 2024. godine, dok od 1. januara 2025. prestaju biti zakonsko sredstvo plaćanja i bit će podložne isključivo zamjeni, navedeno je na stranici Centralne Banke BiH, prenosi Radiosarajevo.

Novčanice ovih apoena koje ostaju u opticaju razlikuju se po zaštitnoj mikrooptičkoj niti 'Motion™', čiji prikaz možete vidjeti OVDJE

Cilj ove promjene je povećanje kvaliteta novčanica u opticaju i jačanje zaštite od krivotvorenja. Zamjena povučenih novčanica u 2025. godini obavljaće se u komercijalnim bankama, dok će nakon isteka roka u komercijalnim bankama zamjenu preuzeti Centralna banka BiH, u periodu od deset godina, počevši od 1. januara 2026. godine.

Novčanice apoena od 200 KM ostaju u opticaju i ne podliježu ovom procesu povlačenja.

BIH


Ponos Mostara: Studenti predstavili inovativnu platformu Nix u Centru za kulturu

Večeras je u Centru za kulturu Mostar održana prezentacija inovativne platforme Nix, iza koje sto...

19 Svi 2025

Sekunde koje znače život: Sarajevo dobija mrežu defibrilatora na javnim mjestima

Ministar zdravstva Kantona Sarajevo Enis Hasanović  i direktorica Zavoda za hitnu medicinsku...

19 Svi 2025

ZUKAN HELEZ

Helez održao vanredne konsultacije s vojnim atašeom Bosne i Hercegovine u Srbiji

Ministar odbrane Bosne i Hercegovine Zukan Helez održao je danas vanredne konsultacije s vojnim a...

19 Svi 2025