Cijene goriva u BiH – Ili plati masno ili natoči i bježi
Cijene goriva nastavljaju rasti u našoj zemlji. Na benzinskim pumpama danas litar benzina košta od 3,41 do 3,76 KM, a od prvog srpnja cijene bi, prema najavama, na pojedinim pumpama mogle bi ići i više od 4 marke, piše Oslobođenje.
I to nije fiksni iznos s obzirom da cijene crnog zlata u Bosni i Hercegovini svakodnevno divljaju.
- Kako podnosim? Jedva, kraj s krajem. Guramo i eto to je to. Više ne gledam na cijene što je skuplje to je i gore.... Sve je skuplje, manje za ishranu, budžet, kaže naš sugrađanin.
Iako su vozači nezadovoljni i zabrinuti, litar goriva polako ali sigurno ide na 4 marke.
Cijene goriva variraju ovisno na kojem području grada sipate,ali i na kojim pumpama. Ako ste današnje sreće na pumpama cijene goriva naći ćete cijene goriva od 3,40 a na pojedinim i do vrtoglavih 3,76 KM
Pa tako po današnjim cijenama za pun rezervoar budite spremni izdvojiti i do 150 maraka.
- Ja sam ovo auto kupio prošle godine i 78 KM mi je stalo dok je bilo 1,7 benzin. A sad evo vidite 150 KM, sad je duplo i više.
Teško, teško, što da radimo, ne možemo promijeniti ništa, reakcije su....
Promijeniti bi mogli nadležni, no ukoliko bi ograničili cijenu, u federalnom ministarstvu trgovine strahuju od kontraefekta i mogućnosti da bi Bosna i Hercegovina ostala bez goriva. 2018. rafinerija Brod prestala je sa proizvodnjom pa je tako naša zemlja ovisna i u ovom energentu.
I u tom smislu glavnina se uvozi iz Hrvatske oko 51,80&% naftnih derivata i jednostavno sama ta činjenica govori da nismo u mogućnosti propisati, fiksirati cijene kao u Republici Hrvatskoj jer bi se to nedvojbeno odrazilo na urednost snabdijevanja tržišta Federacije ili eventualno uzrokovalo bi smanjenu ponudu pa čak i nestašicu nafte i naftnih derivata., navodi Federalno ministarstvo trgovine.
No, BiH od početka inflacije nije uradila ništa kako bi se regulirale i kontrolirale cijene – podsjećaju ekonomisti. Pa bi tako za početak nadležni mogli da privremeno suspendiraju akcize na gorivo te da PDV obračunavaju na iznos maloprodajne cijene – i uz to sve navode, država ne bi imala gubitke.
- Država se već pretplatila i na akcize i pdv od cijelog ovog svega tako da kada bi sve svelo na nulu do kraja godine ne bi bilo nikakvih gubitaka s obzirom da su prihodi rekordni, kaže Igor Gavran, ekonomista.
Ipak, situacija sa ovim energenton nije sjajna, sa nestašicom već se suočavaju u Sloveniji, dok nadležni tvrde da nema problema, nekoliko pumpi zavrnulo svoja crijeva za gorivo.
- Distributeri su se pobrinuli da se radi samo o povremenim i kratkoročnim nestašicama, tako da se ne radi o ozbiljnim poremećajima na tržištu, već samo o logističkim problemima, izjavio je Matjaž Hanu, ministar privrede Slovenije.
U BiH iz udruženja naftaša kažu, neizvjesno je hoćemo li doživjeti isti scenario. No, to izgleda ne brine građane jer kako kaže naš sugovornik
- Ljudi će voziti kad ne bi jeli.
A neki će i voziti i jesti jer bi natoči i bježi moglo postati novi trend.