Dnevni.ba - PRELOADER

Cijene nafte spuštene prema 86 dolara

09 Srp 2024


Cijene nafte spuštene prema 86 dolara
Cijene nafte

Cijene nafte pale su u ponedjeljak na međunarodnim tržištima prema 86 dolara. Uzrok je val prodaja koji su pokrenula nagađanja da će premije na geopolitički rizik biti snižene zahvaljujući novom krugu pregovora o primirju u okupiranom palestinskom Pojasu Gaze.

Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila niža za 42 centa nego na zatvaranju trgovine na kraju prošlog tjedna i iznosila je 86,12 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 52 centa nižoj cijeni, od 82,64 dolara.

Nakon produljenog prazničnog vikenda u SAD-u trgovci su se usredotočili na novi krug pregovora o primirju u Pojasu Gaze. SAD je objavio novi plan o okončanju rata i krenuli su pregovori. Posrednici ka novom miru su Katar i Egipat, podsjeća Reuters.

Ako pregovori o prekidu vatre iznjedre bilo što konkretno, geopolitička premija na rizik koja je trenutno uračunata u cijene nafte bit će smanjena, objašnjava Tony Sycamore iz IG-a.

“Slabiji dolar nije utjecao na cijene nafte. Nafta se našla pod blagim pritiskom prodaja zbog raširenih očekivanja o prekidu vatre na Bliskom istoku”, rekao je Charalampos Pissouros iz XM-a.

U prošlom tjednu cijene je poduprlo približavanje uragana Beryl Meksičkom zaljevu. Luke u Teksasu, uključujući Corpus Christi, Houston, Galveston, Freeport i Texas City, zatvorene su u nedjelju. U ponedjeljak Beryl je kod Matagorde ušao na američko kopno. Teksas je najveći proizvođač nafte i prirodnog plina u SAD-u, prenosi Hrportfolio.

Zatvaranje luka moglo bi privremeno zaustaviti izvoz sirovog i ukapljenog prirodnog plina, isporuke nafte rafinerijama i isporuke motornog goriva.

“Oluja je ugrozila dio proizvodnje nafte i plina na moru. Sada se strahuje se da bi mogla utjecati na rafinerijsku infrastrukturu na kopnu”, napisali su u bilješci analitičari ING-a.

Strah od poremećaja u radu rafinerija nadovezao se na naznake dobrog početka ljetne sezone putovanja u SAD-u. Zalihe sirove nafte pale su u pretprošlom tjednu za 12,2 milijuna barela. Zalihe benzina za 2,2 milijuna barela, pokazali su podaci ministarstva energetike, objavljeni prošle srijede. Novi podaci mogli bi pokazati nastavak trenda, napominje analitičar IG-a.

Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je objavila da je prošli petak barel košarice nafte njezinih članica poskupio 64 centa, na 88,15 dolara, piše Financa.

Biznis


WALMART

Američki trgovinski div napreduje unatoč carinama: “Cilj nam je održati što niže cijene”

Američki maloprodajni div Walmart potvrdio je prognoze rasta prihoda i operativne dobiti u fiskal...

1 h 57 min

U SKLOPU MEĐUNARODNOG SAJMA GOSPODARSTVA OTVOREN MOSTARSKI EKONOMSKI FORUM

Mijatović: Gospodarstvo BiH konkurentno i spremno parirati globalnim izazovim

Veleposlanica Castellani: Uvijek ponavljamo da se ne radi o pristupanju, već o ujedinjenju na kon...

3 h 55 min

WALL STREET

Wall Street opet oštro pao

Streetu su u utorak cijene dionica ponovno oštro pale, pri čemu je S&P 500 indeks zaronio na najn...

11 h 51 min