Dnevni.ba - PRELOADER

Cijene nafte su ispod 81 dolara

26 Srp 2024


Cijene nafte su ispod 81 dolara
Nafta

Cijene nafte pale su u četvrtak na međunarodnim tržištima ispod 81 dolara. Budući da su naznake slabije kineske potražnje potisnule u drugi plan oštar pad zaliha u SAD-u na vrhuncu ljetne sezone putovanja.

Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila niža za 91 cent nego na jučerašnjem zatvaranju trgovine i iznosila je 80,80 dolara. U gotovo istom iznosu barel je pojeftinio i na američkom tržištu gdje se njime trgovalo po 76,74 dolara.

Trgovci su proteklih dana pokušavali ′opipati bilo′ potražnji u SAD-u i Kini, najvećem svjetskom potrošaču i najvećem uvozniku.

Pred kraj jučerašnje trgovine ohrabrio ih je snažan pad američkih zaliha nafte u prošlom tjednu, za 3,7 milijuna barela. Još su oštrije pale zalihe benzina, za 5,6 milijuna barela, signalizirajući zamah potražnje na vrhuncu ljetne sezone putovanja.

U četvrtak fokus se preusmjerio na podatke kineske vlade koji su pokazali da su uvoz nafte i tempo prerade posustali u ovoj godini posustali. Odražavajući slabiju potražnju za gorivom u uvjetima sporijeg gospodarskog rasta.

Kineski uvoz goriva pao je u prvoj polovini godine za 11 posto u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje. Ovo su pokazali u subotu podaci carinske uprave. Uz slabiju potražnju, pad odražava i skok u 2023. godini. Potaknut nastojanjima neovisnih rafinerija da iskoriste povoljne cijene nafte pomiješane s ruskim barelima.

“Unatoč padu američkih zaliha nafte i benzina, investitori su ponovo bili na oprezu zbog slabljenja kineske potražnje (…)”, rekao je Hiroyuki Kikukawa iz NS Tradinga, u vlasništvu Nissan Securitiesa.

Šumski požari utiču na cijene nafte
“Raspoloženje na tržištu (nafte) okovala je sve izraženija zabrinutost za kratkoročnu i srednjoročnu potražnju za naftom”, zaključila je Vandana Hari iz Vanda Insighta.

Značajniji pad cijena zakočili su danas šumski požari u kanadskim pokrajinama Britanskoj Kolumbiji i Alberti, uključujući i ključni proizvodni centar Fort McMurray.

Ulagače je ohrabrio i stabilan rast američkog gospodarstva u drugom tromjesečju, za 3,1 posto u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje. U prva tri ovogodišnja mjeseca aktivnost je bila porasla za 2,9 posto. Tromjesečna usporedba pokazuje izrazitije ubrzanje, uz stopu rasta od 0,7 posto. Gotovo dvostruko višu nego u razdoblju od siječnja do ožujka.

Inflacija je pak u lipnju oslabila na 3,0 posto. Na godišnjoj razini cijene su pale prvi puta od početka pandemije. Ovo znači da bi centralna banka već u rujnu mogla sniziti troškove zaduživanja, prenosi Hrportfolio.

Niže kamatne stopeKamate su trošak, odnosno cijena koju plaćate za pozajmlji... bile bi poticaj gospodarskom rastu, što bi značilo i snažniju potražnju za energentima.

Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je objavila da je u srijedu barel košarice nafte njezinih članica pojeftinio 74 centa, na 81,45 dolara, piše financa.

Biznis


WALMART

Američki trgovinski div napreduje unatoč carinama: “Cilj nam je održati što niže cijene”

Američki maloprodajni div Walmart potvrdio je prognoze rasta prihoda i operativne dobiti u fiskal...

1 h 31 min

U SKLOPU MEĐUNARODNOG SAJMA GOSPODARSTVA OTVOREN MOSTARSKI EKONOMSKI FORUM

Mijatović: Gospodarstvo BiH konkurentno i spremno parirati globalnim izazovim

Veleposlanica Castellani: Uvijek ponavljamo da se ne radi o pristupanju, već o ujedinjenju na kon...

3 h 29 min

WALL STREET

Wall Street opet oštro pao

Streetu su u utorak cijene dionica ponovno oštro pale, pri čemu je S&P 500 indeks zaronio na najn...

11 h 25 min