Dnevni.ba - PRELOADER

Cijene nafte su ispod 81 dolara

26 Srp 2024


Cijene nafte su ispod 81 dolara
Nafta

Cijene nafte pale su u četvrtak na međunarodnim tržištima ispod 81 dolara. Budući da su naznake slabije kineske potražnje potisnule u drugi plan oštar pad zaliha u SAD-u na vrhuncu ljetne sezone putovanja.

Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila niža za 91 cent nego na jučerašnjem zatvaranju trgovine i iznosila je 80,80 dolara. U gotovo istom iznosu barel je pojeftinio i na američkom tržištu gdje se njime trgovalo po 76,74 dolara.

Trgovci su proteklih dana pokušavali ′opipati bilo′ potražnji u SAD-u i Kini, najvećem svjetskom potrošaču i najvećem uvozniku.

Pred kraj jučerašnje trgovine ohrabrio ih je snažan pad američkih zaliha nafte u prošlom tjednu, za 3,7 milijuna barela. Još su oštrije pale zalihe benzina, za 5,6 milijuna barela, signalizirajući zamah potražnje na vrhuncu ljetne sezone putovanja.

U četvrtak fokus se preusmjerio na podatke kineske vlade koji su pokazali da su uvoz nafte i tempo prerade posustali u ovoj godini posustali. Odražavajući slabiju potražnju za gorivom u uvjetima sporijeg gospodarskog rasta.

Kineski uvoz goriva pao je u prvoj polovini godine za 11 posto u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje. Ovo su pokazali u subotu podaci carinske uprave. Uz slabiju potražnju, pad odražava i skok u 2023. godini. Potaknut nastojanjima neovisnih rafinerija da iskoriste povoljne cijene nafte pomiješane s ruskim barelima.

“Unatoč padu američkih zaliha nafte i benzina, investitori su ponovo bili na oprezu zbog slabljenja kineske potražnje (…)”, rekao je Hiroyuki Kikukawa iz NS Tradinga, u vlasništvu Nissan Securitiesa.

Šumski požari utiču na cijene nafte
“Raspoloženje na tržištu (nafte) okovala je sve izraženija zabrinutost za kratkoročnu i srednjoročnu potražnju za naftom”, zaključila je Vandana Hari iz Vanda Insighta.

Značajniji pad cijena zakočili su danas šumski požari u kanadskim pokrajinama Britanskoj Kolumbiji i Alberti, uključujući i ključni proizvodni centar Fort McMurray.

Ulagače je ohrabrio i stabilan rast američkog gospodarstva u drugom tromjesečju, za 3,1 posto u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje. U prva tri ovogodišnja mjeseca aktivnost je bila porasla za 2,9 posto. Tromjesečna usporedba pokazuje izrazitije ubrzanje, uz stopu rasta od 0,7 posto. Gotovo dvostruko višu nego u razdoblju od siječnja do ožujka.

Inflacija je pak u lipnju oslabila na 3,0 posto. Na godišnjoj razini cijene su pale prvi puta od početka pandemije. Ovo znači da bi centralna banka već u rujnu mogla sniziti troškove zaduživanja, prenosi Hrportfolio.

Niže kamatne stopeKamate su trošak, odnosno cijena koju plaćate za pozajmlji... bile bi poticaj gospodarskom rastu, što bi značilo i snažniju potražnju za energentima.

Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je objavila da je u srijedu barel košarice nafte njezinih članica pojeftinio 74 centa, na 81,45 dolara, piše financa.

Biznis


SAD

U SAD stopa nezaposlenosti skoro nepromijenjena

Ukupan broj zaposlenih u SAD u sektorima koji nisu poljoprivreda porastao je za 254.000 u rujnu. ...

5 h 45 min

ŠEĆER

U posljednjih mjesec dana najviše porasle cijene šećera

Cijene hrane porasle su u rujnu najsnažnije u godinu i pol dana, odražavajući poskupljenje svih p...

7 h 20 min

WALL STREET

Na Wall Streetu oprez zbog situacije na Bliskom istoku

Na Wall Streetu se trgovalo oprezno, pa su indeksi stagnirali dok ulagači prate situaciju na Blis...

03 Lis 2024