Dnevni.ba - PRELOADER

Cijene zlata, nakon psihološke granice, premašile 3.100 dolara

01 Tra 2025


Cijene zlata, nakon psihološke granice, premašile 3.100 dolara
Zlato

Cijene zlata premašile su u ponedjeljak 3.100 dolara po unci. I dalje su ulagači u strahu da bi američke carine mogle raspiriti inflaciju i zakočiti gospodarski rast i uz kontinuiranu potražnju centralnih banaka.

Na fizičkom je tržištu unca zlata nakon podneva stajala 3.117,29 dolara. Bila je skuplja za 1,1 posto nego na kraju trgovine u petak. Cijena joj je nakratko bila poskočila i na 3.128,06 dolara.

I u terminskim ugovorima na američkom tržištu zlatom se danas trgovalo po 1,1 posto višoj cijeni, od 3.151,10 dolara po unci.

Samo od početka godine zlato je tako poskupjelo oko 18 posto. U 2024. cijene su mu bile poskočile za nekih 27 posto potaknute, između ostalog, potražnjom središnjih banaka.

U posljednje vrijeme poticaj cijenama pružaju i najave američkih carina.

Američki predsjednik Donald Trump sprema se u srijedu uvesti recipročne carine svim zemljama koje carine američku robu. Dan kasnije, u četvrtak trebale bi na snagu stupiti i carine na uvoz automobila.

Val potražnje za zlatom odražava tjeskobu ulagača zbog carina. Strahuje se da će (nameti) ograničiti gospodarski rast” i te bojazni podupiru cijene plemenitog metala, objašnjava Nitesh Shag iz WisdomTreeja.

Ulagači tradicionalno kupuju zlato kako bi zaštitili vrijednost imovine u razdoblju pojačane i političke nestabilnosti i kako bi parirali sniženju kamatnih stopa. I središnje banke pokušavaju pojačati bilancu i osigurati zalihe u razdoblju geopolitičkih i ekonomskih napetosti.

Cijena srebra pala je pak na fizičkom tržištu za 0,4 posto, na 33,96 dolara po unci. Platina i paladij poskupjeli su pak za 0,8 posto, na 991,55 dolara odnosno na 979 dolara po unci, piše Financa.

Biznis


Za uvoz električne energije utrošeno 320 milijuna maraka

Uvoz električne energije u prvom polugodištu ove godine porastao je za četiri puta u odnos...

07 Srp 2025

DOLAR

Dolar je prema košarici valuta na najnižoj razini u više od tri godine

Na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici prošloga tjedna pala na nove najniže ra...

07 Srp 2025

WALL STREET

Wall Street-u rekordni rast, ostale burze oprezne

Na Wall Streetu su prošloga tjedna S&P 500 i Nasdaq indeks dosegnuli rekordne razine. Dok se na o...

07 Srp 2025