Civilna zaštita Mostara upozorava na opasnosti od paljenja vatre na otvorenom

Vatrogasci
Služba za civilnu zaštitu Grada Mostara uputila je upozorenje građanima povodom sve učestalijih požara koji nastaju uslijed nekontroliranog spaljivanja korova i suhe trave na otvorenim prostorima, pozivajući na oprez i pridržavanje propisanih mjera, uz napomenu da su za nepoštivanje zakonskih odredbi predviđene stroge kazne.
Požari na otvorenom prostoru najčešće su rezultat ljudske nepažnje i nesavjesnog postupanja prilikom spaljivanja korova i suhe trave na poljoprivrednim zemljištima. Takvi požari posebno su opasni u razdobljima sušne vegetacije, kada se pale biljni ostaci na obrađenim ili zapuštenim površinama, jer se vatra vrlo lako može proširiti i izazvati ozbiljne posljedice.
S obzirom na učestalu pojavu požara na području Grada Mostara, Služba za civilnu zaštitu upozorava građane na stroga pravila i uvjete kojih se moraju pridržavati prilikom spaljivanja korova kako ne bi došlo do požara.
Spaljivanje je dopušteno isključivo danju, za mirnog vremena i bez vjetra, uz stalnu nazočnost osoba opremljenih sredstvima za gašenje požara. Strogo je zabranjeno loženje vatre na udaljenosti manjoj od 150 metara od šume i 15 metara od zgrada, kao i uz trase elektroenergetskih vodova.
Vatra ne smije ugroziti usjeve, voćnjake, šume, infrastrukturu ni sigurnost prometa. Nakon završetka spaljivanja, obvezno je u potpunosti ugasiti vatru – prebacivanjem pepela, polijevanjem vodom i drugim sredstvima za gašenje – te se tek tada može napustiti mjesto loženja.
Za nepoštivanje propisa i ne provođenja mjera o zaštiti od požara po Zakonu o zaštiti od požara i vatrogastvu u HNŽ, predviđene su novčane kazne za pravne osobe u visini od 5.000 KM do 15.000 KM, odnosno za rukovoditelja ili drugu odgovornu osobu u pravnoj osobi u iznosu od 1.000 KM do 2.500 KM, a za fizička osobe kazne iznose od 100 KM do 800 KM.
Iz Službe za civilnu zaštitu Grada Mostara podsjećaju kako je svaka osoba koja primijeti požar dužna pokušati ga ugasiti, ukoliko to može učiniti bez ugrožavanja vlastite sigurnosti ili sigurnosti drugih. Ukoliko gašenje nije moguće, obvezna je odmah obavijestiti nadležne službe – Profesionalnu vatrogasnu jedinicu na broj 123, Operativni centar civilne zaštite na 121 ili Policiju na broj 122, piše Fena.